Elektrik Şebekelerinin ve Saha Mühendislerinin Yeni Yıldızı: Akıllı Baretler!

26 Mart 2019

Bir grup iç içe geçmiş elektrik kablosu, çoğu kişiye bir spagettiyi andırabilir; ancak Singapur’da GE Saha Servis Müdürü olarak çalışan Fransız Nicolas Godingen’in gözünden durum çok farklı. Kendisi her bir teli ve kabloyu birbirlerinden ayrı olarak zihninde canlandırabiliyor. Nasıl mı?

Godingen neredeyse her gün, havalimanına güç sağlayan trafo merkezinde yaşanacak acil onarım durumları için mühendislerden mesajlar ve çağrılar alıyor. Bazen bu çağrılar, ulusal elektrik şebekesini etkileyebilecek boyutlarda da olabiliyor.

Yakın zamanda bir onarım ekibi, trafo merkezindeki elektrik arızası sebebiyle Godingen’i aradı. Tüm saha, güç kesintisi sebebiyle 24 saatliğine kapatıldı ve ekipler tekrar güç vermeye hazırlandıklarında ikinci bir hata ile karşılaştılar. Onarımı yapan mühendis, bazı kabloların doğru şekilde takılmadığını tespit etti; ama bu kabloların hangileri olduğunu bilmiyordu. Telefonda kablolara etiketlenmiş küçük sayılar üzerinden adım adım ilerleyen Godingen, arayan kişinin doğru kabloları tanımlamasına yardımcı oldu. Özellikle zamanla yarışılan bu gibi durumlarda tüm ekibin olabildiğince hızlı olmak büyük önem taşıyor.

Geliştirilen yeni kablosuz iletişim teknolojisiyle, bu tür zaman alan karışıklıklar artık geçmişte kaldı: Akıllı baretler. Düzenli bir baret etrafında tasarlanan başlıkta, kullanıcının gözünün hemen üzerine yerleştirilmiş bir mini ekran ve alıcı tarafına görüntüyü iletecek kamera bulunuyor. Dünya üzerinde herhangi bir konumda bulunan uzman, bu teknoloji sayesinde ofisindeki ekrandan tüm saha onarımını izleyebilir, kulaklık ve mikrofonlar aracılığıyla direktiflerini anlık olarak iletebilir.

Geçmiş dönemde ellerinde kâğıt ve dosya yığınları ile çalışan saha servis mühendislerini düşünürsek; bu teknoloji ekiplerin iş yapış şeklini de oldukça olumlu yönde değiştirdi.

Mühendisler, fütüristik görünüme sahip bu ekipmanı kullanmayı fiziksel açıdan da problem etmiyor; çünkü bu teknoloji onlara hız kazandırıyor ve özellikle böyle bir endüstri içerisinde hız, onların en büyük avantajlarından biri. Endüstriyel kullanıcılar ve tüketiciler için arıza yaşanan her dakika güç kaybı demek. 2004 yılında yapılan bir araştırmada; yaşanan zorunlu kesintilerin, planlı kesintilere oranla 3 ila 4 kat daha fazla masraf yarattığı tespit edilmişti. Bu gelişmenin, işlevsel fayda dışında maliyet açısından da pozitif olarak etki yarattığı aşikâr.

Godingen’in Asya’daki ekibi tarafın uygulanan baretler, kullanıcının görüş alanını Bluetooth aracılığıyla alıcıya aktarıyor. Ekip, Çin ve Singapur arasında gerçekleştirdikleri iletişimi “çok akıcı” olarak yorumluyor ve Godingen ekliyor: “Telefonda fazladan vakit kaybetmek yerine, mühendisinize tam olarak hangi noktada bulunması gerektiğini aktarabiliyorsunuz.”

Bu teknoloji, GE açısından da birçok kolaylığı beraberinde getirdi. Şirket, artık kısa sürede uzmanlarını uzak bölgelere göndermek, ilave maliyetlerle birlikte vize işlemleri gibi vakit alan görevlerle de uğraşmak zorunda kalmıyor. Akıllı baret ile yapılacak aramalar için uzmanların programlarından bir saat ayırmaları, çok daha kolay ve hızlı bir çözüm hâline geliyor.

Uzaktan çalışan uzman, sahadaki mühendisler aracılığıyla aldığı anlık görüntülere gerçek zamanlı notlar ekleyebiliyor. Tamir ekibi de bu anlık notları görüntüleyerek çok daha verimli bir şekilde görevini gerçekleştiriyor ve istenirse bu iletişime birkaç uzman daha dâhil olabiliyor. Hızın ve anlık çözümlerin bu denli önemli olduğu endüstrilerde, özellikle iletişimin niteliğini ve hızını artıracak teknolojik gelişmeler her iki tarafa da büyük avantaj sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.