Edison’un Noel Ağacı

31 Aralık 2014

noel agac

Modern bir noel ağacını aydınlatmalarla süslemek neredeyse elektrik kadar eski bir gelenek. Ama tabii ağaçlar her zaman günümüzdeki modern yöntemlerle aydınlatılmıyordu. Geçtiğimiz yüzyıllarda insanlar ağaçlarını mumlarla süslüyor, güvenlik için herkes ağacın yakınlarında bir kova su bulunduruyordu!

noel2

Muhtemelen birkaç yangını önleyerek, bu ateşli geleneğe son veren kişi dünyanın en çok tanınan mucitlerinden biri olan Thomas Edison’du. Edison’un noel ağacı süslemeleri ile ilgili geçmişi 1880 kışına, New Jersey Menlo Park’taki laboratuvarının girişine elektrik lambaları dizdiği  zamana dayanıyor. 2 yıl sonrasında Edison Illumination Company’nin ortağı Edward H. Johnson New York City’de bulunan evinde kocaman bir yılbaşı ağacın birbirinden zarif ışıklarla süslemişti.

noel3

1895’e gelindiğinde ağaçları elektrikli aydınlatmalarla süslemek artık herkes tarafından yapılan bir alışkanlık haline gelmişti. Buna rağmen o yıl, dönemin ABD Başkanı Grover Cleveland ilk kez Beyaz Saray’da bulunan noel ağacını yüzlerce farklı renkli elektrikli ampulle süslemişti. Ancak GE, süsleme ampullerinden oluşan kitleri piyasaya 1903’te elektrik daha ucuz ve daha kolay erişilebilir olduğunda sürmüştü.

noel4

1923’te ABD Başkanı Calvin Coolidge Beyaz Saray’ın bahçesinde ilk kez Milli Noel Ağacı’nı elektrikli aydınlatmalarla donatarak, her yıl gerçekleşecek geleneği başlattı ancak GE her yıl bu milli ağacı aydınlatmaya 1963’te başladı.

noel5

Bu gelenek günümüze kadar neredeyse hiç değişmedi ama teknoloji çok değişti. Bugün GE noel ağacını akkor ampullere göre %80 daha az enerji harcayan LED ampullerle donatıyor.

noel6

GE’nin Fairfield’da bulunan yerleşkesinin bahçesinde Milli Noel Ağacı ile neredeyse  aynı olan bir ladin ağacı var. Her sonbahar, Farfield GE Global merkezinde çalışan üst düzey bir teknisyen olan Jim Riccio ekibi ile bu ağaç üzerinde Milli Noel Ağacı’nın süslemesinde kulanacak ışıkları prova edebiliyor.

Riccio ve ekibi Ekip, her yıl 12 Ekim’de kutlanan Kristof Kolomb günü ağacı süslemeye başlar, bu çalışma beş altı hafta sürer ve Şükran Günü’nden sonraki Pazartesi ağacın üzerindeki on binlerce LED ışık kartopu süslemeleri metrelerce kırmızı kurdela eşliğinde yanar. 453 kg ağırlığında olan süslemeler Ekim ortasında Cleveland’da bulunan GE  GE Lighting’den üç ahşap kızak üzerinde getiriliyor. Son 15 yıldır, ekip bu ağacı yüz binlerce ışıkla süsledi.

noel7

Tıpkı Edison’un istediği gibi, bugün kalabalıklar Fairfield’a bu ağacı görmek için geliyor. Riccio “Biz üzerinde çalışırken bile, insanlar geliyor, fotoğraflar çekiyor ve bittiği anı görebilmek için sabırsızlanıyor.” diyor.

Herkes gibi Riccio da noel ağacının ışıklarını yılbaşından sonra söndürüyor ve ışıklar Cleveland’a geri gönderiliyor. Ekip heyecanla bir sonraki Ekim’i beklemeye koyuluyor.

Herkese güzel bir yıl dileriz!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.