Edison’un Işığında, Geçmişten Günümüze General Electric

20 Mayıs 2013

image

GE, kuruluşundan bugüne insanlık için çok yol katetti. GE için gelecek de aynen geçmiş gibi yeniliklerle ve buluşlarla dolu, heyecan, azim ve merakla ilerleyen, teknolojinin lokomotifi olmayı sürdürecek.

Thomas Alva Edison 1890 yılına kadar, değişik alanlardaki işlerini bir araya getirdiği Edison General Electric Company adlı şirketi kurdu. O sıralarda karşısına bir rakip çıktı. Thomson-Houston Company. Piyasaya hakim, elektrikle ilgili yenilikçi bir şirketti. Her iki şirket de büyürken, her birinin sadece kendi patentleri ve teknolojilerine dayanarak bütüncül elektrik tesisatları imal etmesi giderek daha zor hale geldi ve 1892 yılında iki şirket birleşti. Yeni organizasyona da General Electric Company adını verdiler.

Thomas Edison’un 1893 yılında elektrik ampulü için plastik filamentlerle yaptığı deneyler 1930 yılında ilk GE Plastics bölümünün kurulmasına yol açtı. Bu gelişmelerin ışığında GE’nin yönetici kadroları yıllardır önde gelen iş alanlarında farklı portfolyolar oluşturmayı sürdürdü.

İşte GE’nin teknolojik atlamalarla ve yeniliklerle dolu kronolojisine kısa bir bakış:

Esinden üretime, 1878-1904
Elektrik ve ışıkla birlikte GE modern yaşamın temelini oluşturarak ilk röntgen cihazının geliştirdi ve günün uzunluğundan insan vücuduyla ilgili bilgilere kadar hızla her şeyi yeniden tanımladı.

Sessizlik ertesi fırtına, 1905-1912
GE ilk sesli radyo yayınıyla tarih yazarak, paylaşılan bilginin hızını sonsuza dek değiştirdi.

Yükseklere çıkmak, 1913-1924
GE, turbo kompresör donanımına sahip bir uçak ile 12,500 metre irtifaya çıkarak yeni bir rekora imza attı. GE’nin uzun ev aletleri listesine son katılan son icadı buzdolabı da katıldı.

Genişleyen pazarlar, 1925-1934
Büyük Bunalım sırasında GE müşterilerinin, satın aldığı yeni ürünleri zamanla ödeyebilecekleri GE tüketici finansmanı sistemini devreye soktu.

İlklerin 10 yılı, 1935-1945
İnsanlık, ilk floresan lamba, görünmez camdan ilk televizyon ağı ve geceleri bile 30 km uzağı görmeye yarayan radara kadar çok sayıda GE yeniliğiyle tanıştı.
Howard Hughes GE’nin motoruyla çalışan bir uçakla ilk kıta ötesi uçuş rekorunu kırdı.

İlerlemenin bilimi, 1946-1956
GE’nin bilimsel yaratıcılığı, su arıtma membranları, bulutlara suni yağmur tohumlanması ve üstün bir dirence sahip şeffaf bir plastik olan Lexan’ın geliştirilmesi gibi keşiflerle devam etti.

Bilim ve araştırmaya adanmışlık, 1957-1970
Bilim-kurgu GE’nin LED’leri ve lazerleri icat etmesiyle bilim gerçeği haline geldi.
Altı binin üzerinde GE çalışanı, insanın ayda yürümesine yardım etti.

Geleneği sürdürmek, 1971-1985
GE, XENOY rezinden fiber optik kablonun icadına kadar çok geniş̧ bir alanda uygulaması olan yeni materyaller geliştirdi. Ayrıca signa manyetik rezonans görüntüleme teknolojisi ve bilgisayarlı tomografiyle insan vücudunun taranması sistemleri de yeniliklere katıldı.

Öncülük, 1986-1997
GE, Mars Observer’ın tasarımı ve üretiminde yer alarak bilgisayar endüstrisinin dışında Fortune 500 şirketlerinden birinin ilk web sitesini kurdu. Ayrıca CNBC’nin o zamana kadarki en büyük aboneli kablolu haber servisi olan MSNBC de GE tarafından başlatıldı.

Gelişen piyasalarla bağlantı kurmak, 1998-2000
Tıp dünyası görüntüleme ve tanı koyma alanlarındaki yeni GE teknolojileri sayesinde radikal değişimler yaşadı.

Çığır açan keşifler, 2001-2004
Tıp teknolojisi, enerji üretimi ve ışıklandırma gibi alanlarda heyecan verici kesifleriyle GE’deki yenilikler kanserin tespiti ve tanısındaki ilerlemelerden uluslararası bir uzay istasyonuna kadar genişledi.

Son gelişmeler, 2005-2010
GE bilim insanları ideal karbon nanotüpten holografik veri saklama ve çok sayıda uygulamaya sahip yeni organik LED’ler gibi gelişmeler için ışık, enerji ve diğer kaynakları kullanmaya devam ediyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.