Ebeveynlerinin İzinden Giden Çocuklar: GE Çocukları Kodlama Öğreniyor

23 Mayıs 2019

GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın kadınların iş hayatına katılımının artırılması, kadın-erkek fırsat eşitliği yaratılması ve üst düzey yönetici rollerde daha fazla kadının rol alması konusunda yaptığı çalışmalara ek olarak üstlendiği önemli sosyal sorumluluk görevleri de bulunuyor. ‘Çocuklar Geleceği Kodluyor’ projesi de bunlardan biri olarak dört yıldır devam ediyor ve bugüne kadar toplamda 150 öğrenciye kodlama eğitimi sağlandı.  

Geçtiğimiz yıl Darüşşafaka’da gerçekleştirilen, 4. ve 5. sınıfta okuyan yaklaşık 50 kız öğrenciye temel kodlama eğitimi veren GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı gönüllüleri geçtiğimiz hafta bu projeyi bu sefer GE Türkiye’de çalışanların çocukları için düzenledi. GE Türkiye’nin Maslak’taki ofisinde düzenlenen etkinliğe yaklaşık 20 çocuk katıldı. GE Enerji’den Mehmet Temel, GE Havacılık’tan Cansu Tamirci, Selin Acun ve Tuğba Halıcı, GE Sağlık’tan Gül Aymutlu, GE Yenilenebilir Enerji’den Duygu Büyükyıldız ve GE Türkiye Kurumsal İletişim Bölümü’nden Aslı Duran, gönüllü eğitmen olarak bu sefer kendi çalışma arkadaşlarının çocuklarına kodlama dilinin temellerini code.org üzerinden anlattı. Çocuklara fazla teknik detay vermeden, oyunlaştırma ve yemek tarifi gibi anlaşılır yöntemlerle anlatım yapan mühendislerimiz, toplamda 16 farklı kodlama safhasını çocuklara öğrettiler. Eğitmenlerimiz, yazılımlardaki kod döngülerini anlatırken daha anlaşılır olması için bunların dans figürleri gibi tekrarlı olduğunu anlattılar ve çocuklar bu sayede hem döngüleri öğrendiler hem de etkinlik sırasında bol bol dans ettiler. En sonunda da çocuklardan, öğrendikleri bu bilgileri kullanarak bir oyun yazmaları istendi. Yaklaşık 20 dakikalık oyun yazma sürecinin sonunda çocuklar yazdıkları oyunları eğitmenlerine ve arkadaşlarına sundular. Sunulanlar arasında kötü kalpli cadının canavara dönüştürdüğü ejderhayı tekrar ejderhaya dönüştüren prenses ve kayıp köpeğini arayan kız çocuğu gibi, çocukların hayal güçleri ile oluşturdukları oyunlar vardı.

Düzenlediğimiz tüm bu kodlama etkinliklerinin temel amacı, çocukların erken yaşta kodlama ile tanışarak analitik düşünmeye yine erken yaşta başlamalarını sağlamak. Eğitmenlerimiz de eğitimde fırsat eşitliğinin yakalanması ve çocukların ileride teknik rollere ilgi duymaları için erken yaşta verilecek kodlama eğitiminin oldukça önemli olduğunu düşündüklerini belirttiler. Çok basit ve anlaşılır sistemlerin İnternet üzerinden erişilebilir olduğuna dikkat çeken eğitmenlerimiz, ailelerin kendilerinin de çocuklarına bu eğitimi vermeleri gerektiğini söyledi.

Etkinliğin sonunda ise çocuklara aldıkları eğitimi belgeleyen sertifikalar verildi. Hem keyifli hem de öğretici bir gün yaşayan öğrenciler, günün sonunda mutlu bir şekilde ayrıldılar.

GE olarak küresel vizyonumuz, teknik rollerde daha fazla kadın çalışanların olması. Bu vizyon doğrultusunda kendimize koyduğumuz hedef ise 2020 yılına geldiğimizde kadın-erkek çalışan oranımızı %50-%50 olarak eşitlemek.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.