Dünya’yı uçuran teknolojiler Gebze’de!

16 Kasım 2015

Türkiye’ nin dünya pazarında daha rekabetçi, ekonomik yönden daha güçlü ve sosyal bakımdan daha refah bir seviyeye ulaşması, yerel inovasyonu güçlendirme ve mühendislik yeteneklerini artırmaktan geçiyor.

Bu perspektiften bakıldığında, yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteren, 350’ye yakın mühendis çalışanı ile bugüne kadar 2,5 milyondan fazla mühendislik saati üretimde bulunan GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), Türkiye’nin geleceği için büyük değer yaratıyor. Türkiye Teknoloji Merkezi’nde dünyanın ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde lisans/ yüksek lisans/ doktora programlarını tamamlamış, yetenekli ve yetkin Türk mühendislerimiz geleceğin teknolojilerini geliştirmek için çalışıyor.

Deneyimli ve yetenekli mühendislerimiz, Ar-Ge çalışmaları ile geleceğin teknolojilerini üretiyor; dünyayı iyileştiren, dönüştüren ve taşıyan General Electric’e “dijital endüstriyel şirket” olma yolunda güç veriyor. Mühendislerimiz bu merkezde yaptıklarını anlatıyor:

Büyük Nesnelerin İnterneti ve Yazılım Ekibimiz

Tüm dünyada büyük merak, ilgi ve heyecan uyandıran günümüzün tüm dinamiklerini değiştireceği konuşulan Endüstriyel İnternet ya da diğer bir deyişle Büyük Nesnelerin İnterneti (Internet of Big Things), kendisini artık dijital endüstriyel şirket olarak konumlandıran GE’nin en önem verdiği konulardan biri. Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki Türk mühendis yazılım ekibimiz, ilk endüstriyel bulut platformu olan Predix üzerine çalışarak dünyayı dönüştüren uygulamalar üretiyor ve dünyaya bu teknolojileri ihraç ediyor.

Örneğin, dünyada bir uçak motoru uçuşa hazır hale gelmeden önce manuel olarak test ediliyordu. Uçak motorunun etrafında uzman teknisyen ve mühendisler inceleme ve ölçümlerini elle yapıp, kağıtlara not alıp, incelemelerini birkaç ay gibi uzun bir sürede gerçekleştiriyordu. Ayrıca üretimi tamamlanan bir uçak motoru, bu incelemeler için test merkezlerine götürülüyordu ve dünyanın farklı yerlerinde yer alan uzman ekibin de bu incelemeler için seyahat etmesi gerekiyordu.

Bugün Endüstride Ne Değişti?

İçinde olduğumuz bu yeni endüstriyel devrim, gerçekten de iç yapış biçimlerini değiştiriyor. Bu değişimin bir parçası da yaklaşık 40 yazılımım mühendisimizin yer aldığı Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yer alıyor. Gebze’deki yazılım mühendislerimizin, Predix için geliştirdiği yeni bir uygulama ile uçak motorunu uzaktan izleme ve test etmek mümkün hale geliyor. Uçak motorunun test operasyonu esnasında, bu uygulama ile tüm parametlereler Predix arayüzünde izlenebiliyor ve anlık büyük veri takibiyle çeşitli testler yapılabiliyor.

Bunun sonucunda ise müşterilerimize daha kısa bir zamanda testleri tamamlanmış uçak motorunu teslim edebiliyoruz.

Uçuş Güvenliği için Laboratuvar Çalışmaları

Dünyada her iki saniyede bir GE uçak motorlu bir uçak havalanıyor. İnsanları evlerine ulaştırmanın verdiği mutluluk ve gururun yanı sıra 1 günde 43 binden fazla uçağın uçuş ve yolcu güvenliğini sağlama konusunda GE’ye büyük sorumluluk düşüyor. Bu uçakların uçuş güvenliğini sağlamada uçak motoru kaplaması ise önemli etkenlerden bir tanesi.

Gebze’deki mühendislerimiz dünyada sadece Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yer alan ve geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan Kaplama Ana Laboratuvarı’nda uçak motorundaki kaplamaların uygun yöntemlerle test edilmesi için farklı test metodları üzerine çalışıyor.

Bu geliştirilen test metodları, performans değerlendirmelerinde uyumsuzlukları kaldırmaya ve tüm tedarikçilerimiz arasında aynı kaliteyi bulmaya yardımcı oluyor. Tüm dünya için ülkemizde gerçekleştirilen bu test metodu ve sonuçları dünyada 20 ülkede 90’ ın üzerinde tedarikçiye ihraç ediliyor.

Tüm dünyada, GE Havacılık’ın Robotik teknoloji ile uçak motoru üretimi üzerine çalışan toplamda üç teknoloji merkezi var. Bunlardan biri olan GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi, GE’nin Türk mühendislerinin yetkinlik, kapasite, zeka ve potansiyeline olan inancının en büyük göstergelerinden.

Geleceğin üretim teknolojisi olarak adlandırılan katmanlı üretim teknolojilerinin test edildiği ve geliştirildiği merkez aynı zamanda Türkiye’ye mühendislik uygulaması ve gelişimi açısından da büyük katkılar sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.