Dünyanın İlk Konuşan Oyuncak Bebeği

30 Ocak 2015

bebek

Dünyanın ilk konuşan oyuncak bebeğini de Edison’un icat ettiğini biliyor muydunuz? Ancak bu bebek biraz talihsizdi.

1877 yılında, Edison ilk ses kayıt cihazını icat etti, bu icadın ardından ilk kez konuşan bir oyuncak bebeğin üretilmesi gecikmedi. Tenekeden gövdesinin içine yerleştirilen minyatür bir fonograf sayesinde bebekler ses çıkarabiliyor, çocuk şarkıları çalabiliyorlardı. Ancak, ne yazık ki, fonograflar biraz ürkütücü olan çıtırtı ve tıslamaya benzer sesler de çıkarıyordu. Hatta Edison bile bu bebeklere “küçük canavarlar” ismini vermişti.

bebek2

Geçtiğimiz yıl, California’da bulunan Lawrence Berkeley National Laboratory’daki bilimadamları “Twinkle, twinkle, little star”ı söyleyen bir kadının 123 yıllık kaydına ulaştılar. Ses bebeğin içine saklanmış folyo bir silindirin üzerine kaydedilmişti ve Edison öldüğünden beri hiç dinlenmemişti.

Birkaç yıl sonra Edison öldü ancak ruhu GE laboratuvarlarından hiç çıkmadı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, GE Bilimadamı James Wright ve ekibinin ordu için yeni bir tür silikon kauçuk üzerine çalışırlarken biri yanlışlıkla kimyasal şişenin üzerine yanlış bir etiket yapıştırdı. Bu hata tarihin en ünlü oyuncaklarından biri olan Silly Putty’nin bulunmasına yol açan bir kimyasal tepkimeye yol açtı. Canavar bebek başaramadı ancak Silly Putty çok ünlü oldu. Hatta 2001 yılında Amerika’nın ünlü oyunlarının yer aldığı  “National Toy Hall of Fame”ye bile girdi.

tumblr_inline_nh72cu9csr1qzgziy

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.