Dünyanın En Uzun Uçuşuna Hazır Mısınız?

31 Mart 2016

Emirates tarafından gerçekleştirilen Dubai – Panama City arasındaki 14403 kilometrelik dünyanın en uzun ticari uçuş rekoru, yeni bir rekorla kırıldı. Yeni rekorda, bir öncekinde olduğu gibi üzerinde GE90 motoru bulunan bir Boeing 777-200LR başroldeydi. Ayrıca birçok motor parçası Türkiye’de üretilen GEnx motorları ile donatılmış Boeing 787 Dreamliner’da, ABD merkezli bir havaalanı üzerinden gerçekleştirilecek en uzun ticari uçuşa hazırlanıyor.

Blisk
İleri üretim teknikleri ile Türkiye’de üretilen bu parça, GEnx motorlarında yer alan ve havayı sıkıştırmak için kullanılan bir blisk. Blisk adı “blade” ve “disk” isimlerinin birleşiminden oluşuyor. Eskişehir’de GE ve TEI işbirliği ile üretilen bliskler, tek bir parçadan oluşuyor ve bu sayede daha dayanıklı ve hafif oluyorlar. Ağırlığın düşürülmesi, uzun uçuşlar için hayati önem taşıyor.

Ticari uçuşlarda kullanılan jet motorlarının GE teknolojileri ile daha verimli hale gelmesi, Dubai ve Panama City arasındaki 17 saat 35 dakikalık uçuşun, tek bir dolu yakıt tankı ile başarılmasını sağlamıştı. Şimdi ise Katar Havayolları, aynı donanımdaki bir uçakla ve yepyeni bir destinasyonla bu rekoru kırdı.

kolaj

Uçuş Mart ayının başında, Doha – Auckland arasında gerçekleşti. Ayrıca United Havayolları, San Francisco – Singapur arasındaki yeni rotasının yasal düzenlemeleri için çabalıyor. Bu rota onaylandığında, GE tarafından üretilen GEnx motorları ile donatılmış Boeing 787 Dreamliner, en uzun uçuşunu gerçekleştirmiş olacak.

Dreamliner’ın gerçekleştireceği bu rekor uçuş, Türkiye için de bir gurur kaynağı olacak. Çünkü Dreamliner’ın kalbi olan GEnx motorlarının en önemli parçaları Eskişehir’de, TEI ve GE işbirliği ile üretiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.