Dünyanın En Hızlı Sürücüleri ve Onları Tedavi Eden Doktorlar!

7 Ağustos 2019

Formula 1 araçlarından daha hızlı olan bu motosikletler, 250 beygir gücündeki motorlarıyla 0’dan saatte 322 km’ye 15 saniyeden daha az bir sürede ulaşabiliyor. Dünya üzerindeki en hızlı spor disiplinlerinden biri olan motosiklet yarışlarında, dünyanın en iyi sürücüleri en gelişmiş teknolojilere sahip motorları kullanıyor. Seyirci koltuğundan bakıldığında bu sürücüler, akla durgunluk veren hızlarla ve kulakları neredeyse sağır eden bir gürültüyle pistten gelip geçen flu birer karaltı gibi görünüyorlar. Sürücüler içinse adrenalin, hız ve beraberinde getirdiği kazalar ciddi yaralanmalara neden olabiliyor.

Parma, İtalya’daki Clinica Mobile‘ın Tıbbi Direktörü ve sahibi Dr. Michele Zasa, “Kazalar motosiklet dünyasında çok sık meydana geliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, iki tekerlek üzerinde saatte 300 km (186 mph) hızla ilerlediğinizde ufak sakatlanmalar sıkça meydana gelebiliyor” diyor.

Clinica Mobile, sürücüleri mobil sağlık hizmetleri üniteleriyle 4 kıtada ve 16 ülkede takip eden bir kuruluşve aynı zamanda en büyük tesisi 150 m2‘lik iki katlı tam teşeküllü bir ayakta tedavi kliniği. Her yarış haftasında tıbbi ekipler 100’e kadar hastayı tedavi ediyor; fizyoterapistler ise 300 ila 400 tedavi seansı uygulayabiliyor.

Clinica Mobile‘daki klinisyenler, en hızlı ve en taşınabilir teknolojilere ihtiyaç duyuyor. MotoGPTM ve SuperBike Dünya Şampiyonası‘nın resmi sağlık ortağı olan ve 40 yıldan uzun bir süredir sürücülere ve onların ekiplerine tıbbi bakım sağlayan Clinica Mobile, 2019 sezonunda mobil kliniğini iki LOGIQ e taşınabilir ultrason sistemi ile donatarak tanılama ve fizyoterapi tedavilerine yönelik olarak sporculara ultrason tanılama ve kişiselleştirilmiş tedavi imkânları sunmaya başladı.

Dr. Zasa, ortopedist ve fizyoterapist açısından tanı ve tedaviyi desteklediği için, ultrason sisteminin kullanımı temel önem teşkil ettiğini belirtiyor. Cihazın daima ellerinin altında olması, seçilen terapinin etkinliğini doğrulamak üzere hastada gelişme olup olmadığını kontrol edebilmeleri açısından önemli.

Dr. Zasa: “Bu ultrason sistemi sayesinde, tüm lezyonları tesiste görüntüleyerek inceleyebiliyoruz ve anında bir tedavi planı yapabiliyoruz. Clinica Mobile‘da fizyoterapist olan Christian Giometti ise yaralanma ve kaza olayları sonrasında sürücülerin fiziksel güçlerini geri kazanmalarına ve yarışlarda en iyi performanslarını göstermelerine yardımcı oluyor.

Giometti, “Tanılama ve tedavi sırasında hassasiyet çok önemli” diyor. “LOGIQ e, sürücüyü daha kolay şekilde ve anında izlememize imkan tanıyor ve bize anında geri bildirim sunuyor. Artık bir tedavi uyguladıktan sonra dokunun nasıl yanıt verdiğini anında görme imkanına sahibiz.” 

Sistem ayrıca, farklı taramalardan elde edilen görüntüleri karşılaştırmayı ve iyileşme sürecini takip etmek üzere sürücüyü bir inceleme veya tedavinin farklı aşamalarında izlemeyi kolaylaştırıyor; böylece tedavi planı hastaya göre kişiselleştirilebiliyor.

“Örneğin, egzersiz sırasında sakatlanan bir sürücünün durumunu takip ettik. Uyluğundaki bir ağrıdan şikayetçiydi. Ultrason tarayıcı sayesinde, geniş çaplı bir hematomun varlığını tespit ettik ve fizyoterapi tedavileriyle bu durumu hafifletmeyi başardık” diyor Dr. Zasa.

Dr. Zasa ve ekibi sürücüler ve onların ekiplerine yalnızca hekimlik yapmakla kalmıyor; yarışçı ve hekimlerin ilişkileri pistin ötesine geçerek onları adeta bir aile bağı altında birleştiriyor. “Sürücülerin bazıları artık aile doktoruna bile gitmiyor; problemlerini bizimle tartışmak için yarış haftasını bekliyorlar. Aile doktoru rolümüzün yanı sıra, kapsamlı konsültasyon hizmeti sunuyor, ilk değerlendirme ve birinci terapi denemesi sonrasında onları ilgili uzmanlara sevk etme görevini de üstleniyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.