Dünyanın En Güçlü Jet Motoru, Enerji Santraline Dönüşüyor

22 Şubat 2017

GE90-115B jet motoru, 127,900 pound itme gücüyle Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren dünyanın en büyük ve en güçlü jet motoru. Şimdi bu jet motorunun tasarımı, GE LM9000 adıyla 65 megavatlık, yani 6,500 evin elektriğini üretebilecek bir türbine dönüşüyor.

Jet motoru tasarımlarının enerji türbinlerinde kullanılması yeni bir olay değil. Hatta GE’de bunu tanımlayan bir kelime var: “Aeroderivetif”. Bu kelime, havacılık için üretilen tasarımların başka alanlarda kullanılması anlamına geliyor. Tasarımların bu şekilde başka endüstriler tarafından kullanılması ise GE’nin GE Store olarak adlandırdığı, endüstriler arası bilgi ve deneyimin paylaşılarak müşterilere yeni ve daha hızlı çözüm sağlama hedefli çalışmalarına güzel bir örnek.

GE, ilk aeroderivetif uygulamasını bir helikopter motorunu baz alan LM100 ile 1950’lerin sonunda gerçekleştirdi. Daha sonraki çalışmalarda ise GE’nin ilk süpersonik uçak motoru olan J79’dan bile parçalar kullanıldı ve LM1500’te 10.000 kilovat güç üretildi. GE’nin ürettiği daha birçok jet motoru bir şekilde türbin yapımına hizmet etmiş olsa da LM9000 teknolojiyi başka bir seviyeye çıkarıyor.

LM9000 türbinlerinin kalbini oluşturan GE90 jet motorunun 90’ların ortasından beri dünya çapında 41 milyon saat uçuşu bulunuyor. Bu motor güvenilirliğinin yanı sıra sürdürülebilirliği ve bakımları da kolay olan bir motor ve bunun gaz türbinine dönüşümde sağlayacağı muazzam bir etki var: Bir gaz türbinindeki büyük bir arıza normal şartlarda 24 gün kadar bir sürede giderilirken, 24 saatte LM9000’ün bütün parçaları değişebiliyor. Ayrıca GE’nin ileri üretim teknikleri ile üretilen bu parçalar konvansiyonel yöntemlerle üretilen parçalara göre çok daha dayanıklı ve çok daha hafif.

Sonuç olarak LM9000 havacılık teknolojilerinin ulaştığı son noktayı artık enerji verimliliğine yansıtabiliyor. Dolayısı ile %20 oranında daha fazla güç ve karbondioksit emisyonunda %40 düşüş, endüstriler arası deneyimin paylaşılması, yani GE Store ile gerçek oluyor. İlk LM9000, 2019 yılında görevde olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.