Dünyanın En Güçlü Jet Motoru, Boeing 777X ile Yükselmeye Bir Adım Daha Yaklaştı!

20 Şubat 2020

Şimdiye kadar üretilmiş “dünyanın en büyük ve en güçlü” jet motoru GE9X, tam kalkış ile gökyüzüne ulaşmaya bir adım daha yakın! GE Havacılık, yakın zamanda Boeing’in Everett, Washington’daki tesisine ilk  dört tam uyumlu GE9X motorunu teslim etti. Bu motorlardan ikisi Boeing’in yeni geniş gövdeli 777X jetini ilk kez  göğe yükselecek.

GE9X motor programının genel müdürü Ted Ingling, AINonline’a Guiness Dünya Rekoru kıran guc merkezinin son dönem kurum içi testlerinden başarıyla geçtiğini belirtti. GE, bu yaz başında motorun yüksek basınç kompresöründeki statik bir bileşende erken bozulmaya sebebiyet veren bir dayanıklılık sorununu tespit ettikten sonra, motorun üretimini bir süreliğine durdurmuştu. Ancak GE mühendisleri, motorun performansını ve operasyonel niteliklerini koruyarak, statik parçanın aerodinamik tasarımını değiştirmeden dayanıklılığını da artırmayı başardı.

GE, Boeing için ikisi yedek olmakla birlikte 8 tanesi uçuş testlerinde kullanılacak toplam 10 adet uyumlu motor üretti. GE Havacılık  yedek motorlar da dahil olmak üzere kalan 6 motorun da  plana uygun olarak bu yıl sonuna kadar Boeing’e teslim edileceğini belirtti

İlk 777X, gelecek yılın ilk çeyreğinde planan ilk uçuşunu gerçekleştirmeden önce, son  montaj vekanat üzerinde yapılacak testlerini bekliyor. Boeing uçağın sertifikasyon işlemlerini 2021 başlarında tamamlamayı planlıyor.

Hali hazırda dünyanın en büyük ticari jet motoru olan GE9X, “dünyanın en büyük ve en güçlü” unvanını da 2017 yılında Guiness Dünya Rekorları’nın gerçekleştirdiği bir test sırasında ulaştığı 134.300 pound’luk itiş gücüyle kazandı ve bu unvan yasal olarak tasdik edildi. GE, an itibariyle GE9X motoru için 700’den fazla sipariş aldı.

Ön fanı 11 metre çapında ve Boeing 737’nin gövdesine eş genişlikte olan GE9X, GE90 için orijinal olarak geliştirilen ve üretilen fiber kompozit fan kanatlarının dördüncü jenerasyonunu kullanıyor.GE)x motoru, ışığa ve ısıya dayanıklı seramik matriks kompozitler gibi en yeni malzemelerden üretilmiş parçaları ve katmanlı imalat gibi ileri üretim teknolojilerinden yapılmış bileşenleri barındırıyor. Seramik malzemeler sayesinde GE9X 60:1’lik sıkıştırma oranıyla diğer motorlardan ciddi oranda daha büyük olmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük bir verimlilik de sağlıyor.

Ingling, yeni teknoloji ürünlerinin ve malzemelerin motora bir önceki versiyonundan %10 daha fazla yakıt tasarrufu sağladığını söylüyor. Bu oldukça büyük bir oran; şöyle ki yakıt maliyetleri, bir havayolu şirketinin işletme giderlerinin ortalama %20’sini oluşturuyor.

Aslında Ingling ve ekibinin başarısını şu sözler rahatlıkla özetliyor: “Yeni teknolojiler ve malzemeler motorun selefinden %10 yakıt tasarruflu olmasını sağlıyor. Havayollarının operasyonel harcamalarının yaklaşık %20sinin yakıt masrafı olduğu düşünülürse, bu çok büyük bir kazanç. Çalıştığım teknolojiler bu dünyaya ait değil ve kesinlikle çok eğlenceli.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.