Dünya’nın En Görkemli Havacılık Gösterisi

15 Ağustos 2017

Oshkosh, Wisconsin’de düzenlenen AirVenture havacılık gösterisinin dünyanın en görkemli havacılık etkinliklerinden biri olduğunu söylemek, sanıyoruz ki konuyu bilenlere pek de yanlış gelmeyecektir. Bu festival, havacılık hayranlarının “Burning Man” festivali!

AirVenture başladığında Wittman Havaalanı hiç olmadığı kadar kalabalık oluyor. Uçaklarıyla yaklaşık 10,000 pilot ve çadırlarıyla 500,000 kadar izleyici, havaalanının çimlerinde kamp yapmaya başlıyor. Bu festivalin önemli bir özelliği ise sadece modern jet motorlarının ve oldukça konforlu, lüks uçakların havacılık hayranlarıyla buluşması değil, aynı zamanda havacılık tarihi içinde de hala çalışan ve uçan birçok modelle seyircilerin karşına çıkması.

GE Havacılık, Oshkosh’daki festivalin yıllardır katılımcısı çünkü geleceği ve geçmişi bu kadar yakından görebileceğiniz çok az yer var. Festival alanında biraz yürüdük ve gördüklerimizi sizlere aktarmak istiyoruz. İşte son zamanların en önemli havacılık haberleri arasında yer alan gelişmeler ve güçlü GE jet motorları…

Boeing B-29s
Boeing B-29s – Görsel: Tomas Kellner

GE Havacılık bu çok iyi korunmuş Boeing B-29s modeline “turbo super charger” üretmişti.

Boeing B-17
Boeing B-17 – Görsel: Tomas Kellner

GE Havacılık’ın ürettiği “turbo super charger” havayı sıkıştırarak buradaki Boeing B-17 gibi modellerin yüksek irtifalara çıkabilmesini sağlıyordu.

Festival’de öne çıkan Amerikan jet motoru. – Görsel: Tomas Kellner

Havayı sıkıştıran bu teknolojilerden kazandığı deneyimle GE, ilk Amerikan jet motorunu 1942’de geliştirdi. J33 jet motoru ilk Amerikan jeti Lockheed P-80’de kullanıldı.

J47
J47 motoruna sahip bir uçak modeli. – Görsel: Tomas Kellner

Beş yıl içerisinde GE, motorlarını seri üretime geçirdi. J47 motoru, toplamda 36,500 adet üretilerek binlerce uçağı gökyüzüne yükseltti.

GE F101
Dört adet GE F101 jet motoru kullanan bir jet modeli. – Görsel: Tomas Kellner

1970’lere gelindiğinde GE, B-1B Lancer gibi süpersonik jetlere güç veren motorlar üretiyordu. Bu jet, dört adet GE F101 jet motoru kullanıyor.

 

Boeing 767
İki adet CF6 motoruna sahip Boeing 767

Bu Boeing 767 ise iki adet CF6 motoruyla festivaldeydi. GE Havacılık şu anda GE9X’i yani dünyanın en büyük jet motorunu Boeing 777 için geliştiriyor. GE’nin havacılık sektörü için yaptığı çalışmaları, Katmanlı İmalat teknolojisinin GE içerisinde yeni bir iş kolu olarak tanıtılmasından sonra hızlanarak devam ediyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.