Dünyanın En Büyük ve En Verimli Gaz Türbininin Zorlu Test Süreci

3 Eylül 2019

Bu yaz, dünyanın en büyük ve en verimli ağır yük gaz türbini olan 9HA.02, yeryüzündeki en zorlu elektrik santrallerinden birinde yeteneklerini sergilemeye başladı: Greenville’in şebekeden bağımsız off-grid gaz türbini validasyon tesisi, GE Power’ın devasa türbin fabrikasının arkasında yer alıyor. GE Havacılık ve GE Enerji departmanlarında 37 yıldır çalışan tatbikat mühendisi Bert Stuck oldukça sakin. Deneyimli mühendis, türbin test standı için “Sloganımız, test et ve öğren” diyor.

Stuck ve mühendislerden oluşan ekip, yapacağı testlerle 9HA.02 türbininin limitlerini zorlayacak. Ekip, 650.000 haneye enerji veren 571MW  güç üretebilen türbin için – – tam bir çalışma programı hazırladı. Deneyimli mühendis; “Türbinin tüm operasyonel kapsamını A’dan Z’ye keşfedeceğiz” diyor. Bu, türbinin güvenli ve etkili bir şekilde çalışabileceği bir dizi parametre anlamına geliyor. Makineyi bu şekilde zorlamak önemli çünkü şebekeye güç verecek türbinlerin, sıradan günlerde karşılaşacağının ötesinde ultra stres koşullara dayanabilmesi gerekiyor.

Dünyadaki en büyük ve en verimli ağır yük gaz türbini olan 9HA.02, Malezya’dan Kuzey Avrupa’ya kadar her yere yayılacak. Bu nedenle en zorlu koşullarda, çok çeşitli durumlarda çalışması hayati önem taşıyor. Greenville test standında mühendisler, sahada kullanılmadan önce 9HA.02’yi son sınırına kadar zorlayacak.

Mühendisler, türbinlerin her alanda ne kadar hazır olduğunu test edecek. Bu testler; performans, verimlilik, operasyonel esneklik, mekanik ve aeromekanik dayanıklılık, gaz ve sıvı yakıt kapasitesi, şebeke dalgalanmalarına tepki gibi sıkı bir listeden oluşuyor.

Mühendisler, 9HA.02’nin konumu ne olursa olsun en üst düzey performans ve verimlilik sunmasını sağlamayı amaçlıyor. Stuck, “Malezya’dan Kuzey Avrupa’ya birçok yere giden ünitelerimiz olacak” diyor. Mühendisler, çok soğuk ya da aşırı sıcak günlerde türbinin nasıl çalışacağını test etmek için çalışmalara başladı. Termostatı maksimuma çıkarmadan ya da sıfıra düşürmeden sürekli çalıştırıyorlar. Ünitenin farklı koşullarda çalıştığını ‘düşünmesini’ sağlamak için hava akımları veya yakıt bölmeleri gibi belirli faktörlerle oynanıyor.

Test sırasında atılan her adım bir türbin ekibi tarafından simüle edildi ve test standında çalıştırılmadan önce tesis kontrol uzmanları tarafından denetlendi. Nadiren büyük sürprizler olabilse de test prosedürü hala büyük bir öğrenme deneyimi sunuyor. Türbin genelinde, operasyonları, performansı ve verimliliği hakkında sürekli veri toplayan yaklaşık 5.000 sensör mevcut. Bu sensörler, NASA’nın görev kontrolüne benzeyen, yaklaşık 75 tasarım mühendisinin yönettiği bir bilgisayar bankası olan Greenville’in komuta merkezine saniyede yaklaşık 1 gigabayt veri aktarıyor. Stuck, “Bu, bir saniyede bir saatlik bir Netflix akışı sağlamak gibi.” diyor.

Daha sonra ortaya çıkan veriler inceleniyor. Mühendisler, bileşen sıcaklıkları, hava akımı ve soğutma hızları, hava basıncı, kanat titreşimleri, yakıt ekonomisi, verimlilik ve güç çıkışına kadar birçok şeyi analiz ediyor. Böylece tasarım ekipleri, türbinin gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığı ve olay sonrası veri akışlarını nasıl analiz ettiği hakkında bir fikir edinebiliyor.

9HA.02, yaklaşık üç ay boyunca yaklaşık 200 saat test süresine tabi olacak ve bu yorucu seanslar 12 saat ile 2 gün arasında sürecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.