Dünyanın En Büyük Jet Motoru İlk Kez Gökyüzünde!

16 Mayıs 2018

Havacılık sektöründe adını sıkça duyduğumuz Mojave Çölü, bilim tarihindeki önemli anlardan birine daha tanık olarak, 134 inç çapındaki bu devasa jet motorunun ilk uçuşuna ev sahipliği yaptı. Motorun fan çapı o kadar uzun ve geniş ki, Shaquille O’Neil, omuzlarında oturan Kobe Bryant ile birlikte motor kapağının içine rahatlıkla sığabilir. Eğer bu sıra dışı örnek motorun büyüklüğünü hayalinizde canlandırmaya yetmiyor ise, bu boyutun Boeing 737’nin tüm gövdesine denk olduğunu da düşünebilirsiniz.

GE Havacılık, Boeing’in yeni nesil geniş gövdeli yolcu uçağı 777x için geliştirdiği GE9X uçak motoru ile Cathay Pacific, Emirates, Lufthansa, Etihad Airways ve Qatar Airways gibi dünyanın önde gelen hava yolu firmalarından 700’ün üzerinde sipariş aldı.

GE mühendislerinin, gelişmiş karbon fiber kompozitlerden fan kanadı ve fan kasası tasarlaması ve fan kanadı sayısını 22’den 16’ya düşürmesi, GE90’a oranla motorun daha hafif olmasını sağladı. GE9X ayrıca, 3D üretim teknikleriyle imal edilmiş yakıt nozülleri, hafif ve ısıya dayanıklı seramik kompozit malzemelerle üretilmiş parçaları ve diğer yeni teknolojileri içeriyor. Bunun sonucunda GE, GE9X ile Boeing 777 jeti için geliştirdiği GE90‘dan %10 daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacak.  Tüm bu geliştirmeler motorun 100.000 pound’luk bir itiş gücüne sahip olmasına da olanak sağlıyor ki bu rakam, birçok savaş jetinin itiş gücünden birkaç kat daha fazla.

GE9X, ilk test uçuşu sırasında havada dört saatten fazla zaman geçirdi. Bu süre zarfında uçaktaki ve yerdeki GE test mühendisleri, temel motor fonksiyonlarını kontrol ettiler. Bu kontroller, motorun servis için onaylanmadan önce havada tamamlaması gerektiği testler açısından da oldukça önemli.

GE Havacılık GE9X Programı Genel Müdürü Ted Ingling, uçuş testlerinin birkaç ay süreceğini ve ekibinin, motorun yüksekte ve çeşitli uçuş aşamalarında nasıl performans gösterdiğine dair verilere ulaşabilmek için çok önemli olduğunu söyledi.

Motor yakın zamanda GE Havacılık’ın Kanada, Manitoba eyaletindeki Winnipeg tesisinde yer tabanlı buzlanma testlerini tamamladı ve Ohio’daki Peebles Test Operasyonu’nda yandan esen rüzgâr testlerine devam ediyor. Motor sertifikasyonunun 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.