Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgâr Türbini Kanadının Yeni Evine Yolculuğu

27 Ağustos 2019

İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Blyth’da ortaya çıkan görüntülerden bazıları bilim kurgu sahnelerini aratmayacak türden oldu. Dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr türbini kanadı, Batı Fransa’daki Saint-Nazaire limanından demir alıp İngiliz Kanalı ve Kuzey Denizi’nde geçen iki günlük bir yolculuktan sonra Blyth’a geldi.Dünyanın en büyük ve en güçlü deniz tipi rüzgâr türbini olan GE’nin Haliade-X 12 MW’nun kanatlarının boyutu en iyilere meydan okuyor. Nisan ayında Fransa’nın Cherbourg kentindeki LM Wind Power tesisinde üretilen türbin, şimdiye kadar yapılmış en büyük tekli makine parçalarından biri olabilir. 107 metrelik bu kanatlar, Blyth’ın hemen güneyinde yer alan ve bölgenin en önemli simgesi olan ikonik heykeli Angel Of The North’un iki katı uzunluğunda…

Üstte: LM Wind Power’ın Haliade-X 12 MW için kullandığı 107 metrelik kanatlar dünyanın en uzun rüzgâr türbin kanatları. Fransa’nın Cherbourg şehrinde yüklendikten sonra, İngiltere’deki Blyth’e geldiler ve ileriki bir tarihte test edilmeyi bekliyorlar. Fotoğraf: GE Yenilenebilir Enerji.

Kanatların bu denli uzun olma sebebi, heykellerle yarışmak için değil elbette. Yakın gelecekte bu parçalar, en sert rüzgâr koşullarına dayanma kabiliyetini gösterecek ve kanatın denizde yıllarca çalışmaya hazır olmasını simüle edecek bir dizi gelişmiş test prosedüründen geçecek. Bu prosedürler, mühendislerin, türbin gücünü ve esnekliğini ispatlamak için kanat üzerindeki yükü kademeli olarak artırdıkları statik komponent testlerini içeriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.