Dünyadaki Elektriğin %30’unu Üreten Dev Makineler

18 Şubat 2016

Geçtiğimiz yıl GE, Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri aiş alanlarını satın aldığında, dünyanın en büyük rüzgar ve su türbinleri, “ultra-süper-kritik” buhar türbinleri -ki bu onların gerçek adı- dev jeneratörler ve enerji üretmek için gereken diğer gelişmiş teknolojik cihazlar da güçlerini birleştirmiş oldu.

Hatta öyle ki, artık dünya üzerindeki enerjinin üçte birini GE üretiyor.  Bu pay, yazılım çözümlerinin elektrik santrallerini buluta bağlaması ve data analizleri yaparak santralleri optimize etmesiyle daha da artacak.

GE ailesinin yeni devlerini sizlerle tanıştıralım…

Belçika Haliade Türbinleri

Saint-Nazaire Fransa’daki bir fabrikada üretilen dev Haliade türbinleri 6 megavat elektrik üretebiliyor. Bu türbinler Amerika’nın kıyılarından açıktaki ilk rüzgar çiftliği olan Rhode Island,  Block Island yakınlarındaki çiftliği besleyecek.  Üstteki görsel: Belçika kıyılarındaki Haliade türbini.

Haliade Türbinleri

Haliade türbinlerinin pervane çapı 150 metre, yani neredeyse bir buçuk futbol sahası uzunluğunda.

İsviçre Nante de Drance pompalı hidrolik santrali

İsviçre Nante de Drance pompalı hidrolik santralindeki dev jeneratörlerimiz ise 900 megavat güç sağlıyor. Santral, elektrik tüketimi düşükken rezervuara su göndermek için elektrikle çalışan pompaları kullanıyor ve elektrik kullanımı yükseldiğinde bu suyu güç üretmek için kullanıyor.

Jeneratör Pervanesi

Bu dev pervane Nante de Drance santralinde yer alan bir jeneratör için üretildi.

Parana nehri üzerindeki İtaipu barajı yukarıdaki gibi 20 adet dev GE su türbini barındırıyor. Bu türbinler güçlerinin çeyreği ile Brezilya’yı beslerken, Paraguay’ın elektrik ihtiyacının %90’ını karşılıyor. Türbinler 2008’de 94.684 megavat enerji üreterek İtaipu’nun bir yıl içerisinde tek başına en çok enerji üreten baraj olmasını sağladı.

Hidrotürbini

Bir işçi Francis hidrotürbinini tamamlıyor.

Boxberg-Turbine-Hall_3

Almanya’nn Boxberg elektrik santralindeki “Ultra-Süper-Ciddi” buhar türbinleri 600 megavat güç üretebiliyor. Türbinlerin teknolojisi, buhar ve su arasında ısı farkının kalmadığı kritik düzeydeki ısı ve basınçlarda bile santrallerin çalışmasına izin veriyor. Ayrıca yardımcı yazılımların daha verimli ve daha az emisyonlu santraller üretmesini sağlıyor.

GE Ayırma Şalteri

İtalya Noventa Di Piave’deki bu dünyadan değilmiş gibi duran GE ayırma şalteri 1.200.000 volt enerjiyi bir anda durdurabiliyor.  Bu enerji, bir yıldırımın taşıdığı elektriğin onda birine eşit.  Bu ayırma şalteri, tamir ve bakım durumlarında elektrik akışının tamamen durmasını sağlamak için kullanılıyor.

Yüksek Gerilimli Trafo Merkezi

Fransa’daki bu yüksek gerilimli trafo merkezi yalıtım için sülfürhekzaflorür kullanıyor. Bu gaz operasyonlardaki kaybı minimize etmek için harika bir elektrik yalıtıcısı.

Esnek Alternatif Akım İletimi Sistemleri

Hayır, bu fotoğraf Star Wars setinden bir kare değil.  Ayrıca bunlar da bebek AT-AT’ler değil, esnek alternatif akım iletimi sistemleri. Bu sistemler yardımcı yazılımların alternatif akımları (AC) uzun mesafelere gönderirken doğal voltaj düşüşüne uğramamalarını sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.