< b > Dünya Yazılımcılar Günü Kutlu Olsun < /b >

13 Eylül 2017

Her yılın 256. günü, dünyada Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor. Dolayısı ile bugün yazılımcılara biraz iltifat edebilir, onlara bir şeyler ikram edebilir, özel günlerini kutlayıp iyi dileklerinizi iletebilirsiniz. Biz mi? Biz zaten 125 yıllık endüstriyel bir dev olan GE’yi onlar için yazılım şirketine, dijital endüstriyel bir şirkete dönüştürdük ve Predix’i geliştirdik.

Dünya Yazılımcılar Günü’nün kısa bir tarihi var: Yaklaşık 10 yıl civarında. Resmi olarak bu günü kutlayan ülke sayısı ise çok az ama dünya çapında birçok yazılımcı ve şirket için bugün önemli bir gün çünkü dijitalleşme ile değişen dünyada her gün yazılımcıların önemi ve iş dünyasına yaptıkları katkı giderek artıyor. Yazılımcıların dünyayı nasıl değiştirdiklerini görmek içinse belki de sadece son birkaç yıldır kurulan start-up’ların ne kadarlık bir kısmının yazılım temelli iş ürettiğine bakmak yeterli olacaktır. Günümüzde en çok kâr eden ve projelerini hayata geçirebilen start-up şirketleri; muhasebe, vergi düzenleme, ödeme sistemleri gibi alanlarda ilerliyor. Konvansiyonel yöntemler bu tür hizmetleri muhtemelen insan gücü atayarak gerçekleştirirdi. Bugünse bütün bunlar yazılımcılar sayesinde çözülüyor ve bu da başarılı start-up’ların ortaya çıkmasını, zaman içerisinde bu start-up’ların büyük yazılım şirketleri haline gelmesini sağlıyor.

Türkiye Teknoloji Merkezi Yazılımcı
Yazılımcılarını belli bir standartta üretim yapmalarını sağlayan, yazılım için temel oluşturan Predix, GE tarafından geliştirildi.

Yazılımın ve yazılımcıların günümüzün üretim teknolojilerine yaptıkları katkı ise çok daha can alıcı etkiler yaratıyor. Öncelikle küresel olarak üretim için kullanılan bütün ekipmanların daha verimli çalışması, veri üretmeye başlaması, optimize olmaları ve olası sorunları yaşanmadan öngörebilmeleri mümkün ve bunu sağlayanlar yazılımcılar. Yazılımcılara bu sistemleri üzerine kuracakları temeli sağlayanlar ise GE’nin dijital dönemin liderlerinden biri olmasını sağlayan bir kavram ve bir ürün: Endüstriyel İnternet ve Predix. Endüstriyel İnternet kullanıcı internetinin insan ağına sağladığının bir benzerini makinalara sunarken, Predix’te yazılımcılara standardizasyon ve üretmek istedikleri yazılım için bir temel sağlıyor.

Predix şimdiden 19.000 uygulama geliştiriciyi, yazılımcıyı kendi çevresinde toplayarak Dijital Sanayi için tek başına bir ekosistem yarattı bile. Bunun yanı sıra GE’nin iş birlikleri ile birlikte bu ekosistem çok daha geniş bir hale geliyor. Dijital Sanayi uygulamaları ve çözümlerinde GE; Accenture, AT&T, Capgemini, Cisco, Deloitte Digital, Infosys, Intel, Genpact, SoftBank, Softtek, TCS, Vodafone ve Wipro gibi dünya devleri ile partnerlik yapıyor. Bu sayede Predix için her geçtiğimiz gün endüstrileri daha da verimli hale getirecek uygulamalar üretilmesi sağlanıyor ve yeni dünyada artık endüstriyel partnerler artık neredeyse tamamen yazılım odaklı şirketlere dönüşüyor.

GE Türkiye olarak Gebze’den yer alan Türkiye Teknoloji Merkezimizdeki yazılımcılarımızın hangi ortamda nasıl çalıştığını, iş yapış modellerini incelemek isterseniz. Twitter’daki #TTCdeYazılımcıOlmak etiketinin altında inceleyebilirsiniz.

Dünyanın öncü Dijital Endüstriyel şirketi olarak bütün yazılımcıların Dünya Yazılımcılar Günü’nü kutluyoruz. Bu muhteşem dönüşüm sizler olmadan asla olamazdı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.