Dünya Yazılımcılar Günü Kutlu Olsun!

13 Eylül 2018

Dijitalleşen dünyanın içerisinde her gün fark etmesek de birçok kolaylık, yazılımcılar sayesinde mümkün. Yazılımcıların geliştirdiği uygulamalar sayesinde gökyüzündeki uçaklar, pilotlar devreye girmeden önce birbirleriyle konuşabiliyor, rüzgâr türbinleri en verimli rüzgâr akışını tespit edip kendilerini o rüzgâra doğru çevirebiliyor, hastanelerdeki raporlama sürelerinin kısalmasıyla organ nakli ihtiyaçlarında çok daha hızlı uygun donör bulunabiliyor ve enerji santrallerinin dijital ikizleri, oluşabilecek sorunları önceden bildirebiliyorlar. Böylece hayat kalitesini artıracak teknolojilerde zamanla yarışıldığında artık zaman değil, verimlilik kazanıyor. Bilgisayar ekranlarınıza baktığımızda ne yaptığınızı pek anlamasak da, hepinize teşekkürler yazılımcılar!

GE yazılımcıları, GE’nin geliştirdiği dijital evren Predix üzerinde uygulamalarını geliştiriyorlar. Bu ekosistem şu anda 20.000’den fazla uygulama geliştiriciyi ve 700’den fazla lisanslı yazılımcıyı etrafına topladı. Türkiye’de ise Gebze’de yer alan Türkiye Teknoloji Merkezimizdeki yazılımcılar, her gün tüm dünyada kullanılan yeni endüstriyel yazılımlar geliştiriyorlar.

Bu yazımızda hem bu yıl 11. kez kutlanan Dünya Yazılımcılar Günü’nü tebrik etmek, hem de GE’de çalışan yazılımcıların hayatımıza kattıkları şeyleri bir kez daha hatırlatmak istedik. Keyifli okumalar.

Türkiye’den Dünyaya Giden Yazılımlar

Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki yazılımcılar, havacılık ve diğer sektörler için dijital çözümler tasarlıyor ve geliştiriyor. Diğer GE şirketleri için geliştirilen bu yazılımlar Predix platformunda da yayınlanıyor. Teknoloji Merkezi yazılımcıları, hem yapay zekâ uygulamaları üzerine hem de makine öğrenmesi üzerine çalışıyor. Bu sayede makinelerin insanlarla ve gerçek nesnelerle daha gelişmiş bir şekilde etkileşim kurmalarına olanak sağlıyor. Bu merkezde üretilen ve Predix platformunda yayınlanan yazılımlar, dünyanın her yerinde kullanılıyor.

Santrallerin Gücüne Güç Katıldı!

Amerika’daki Exelon Enerji Şirketi, elektriğin yanı sıra büyük miktarlarda veri üreten bir şirket. Rüzgâr çiftliklerinden güneş panellerine, hidroelektrik santrallerden nükleer santrallere varan birbirinden farklı sistemlerin ürettiği verilerin işlenebilmesi için GE’nin Predix yazılımı kullanılıyor. Bu sayede arızalar öngörülebiliyor ve üretim hattı durmadan sorun çıkarması muhtemel olan parçalar değiştirilebiliyor. Yazılım aynı zamanda verimliliğe de %2 oranında katkı sağlıyor.

Akıllı Aydınlatma, Akıllı Şehir

Birbiriyle bağlantılı, veri toplayan ve topladığı verileri işleyen LED lambalar, şehirlerdeki enerji kontrolünü sağlamak için ABD’deki Jacksonville ve San Diego şehirlerinde test edilmeye başladı. Bu lambalar sadece LED oldukları için tasarruf sağlayan lambalar değiller. Acil bir tıbbi durumda bu lambalar, yerde yatan bir hastayı tespit edip sağlık kurumları ile paylaşabilir veya trafiği optimize edebilirler. Şehirlerden anlık olarak verileri toplayan bu lambalar, GE’nin Predix platformu sayesinde verilerini işleyebiliyor.

Her Şey Dijitalleşiyor, Enerji Santralleri de

İç Anadolu Doğal Gaz Çevrim Santrali, Türkiye’de tüketilen elektriğin %2,5’ini, başkent Ankara’da tüketilen elektriğin ise %50’sini tek başına üretiyor. Böyle olunca bu santralin durmasının veya arıza yapmasının yarattığı etki büyük oluyor. %3 ile %8 arasında olan durma oranlarını azaltmak ve verimliliği artırmak için Predix platformunun bir parçası olan Varlık Performans Yönetimi (APM) ve Operasyon Optimizasyonu (OO) sistemleri bu santrale kuruldu. Bu kurulumun sonucunda ortaya çıkacak tasarruf miktarı ise yıllık 3 milyon dolar civarında.

Kodlanmış Domatesler

Hollandalı Van Elswijk ailesinin şirketi Prominent Growers Association, Hollanda’da üretilen her 4 domatesten birini seralarında yetiştiriyor. Bu serada kullanılan ısı ve gaz motorları sayesinde domatesler rahat rahat kızarıp olgunlaşabiliyor. Bir serada 3 milyon dolarlık domates varsa, bu domateslerin sağlığı riske atılacak bir iş olmaktan çıkacaktır. Varlık Performans Yönetimi (APM) yazılımı kullanılarak GE’nin Hollanda’daki Greenhouse Mükemmellik Merkezi’ne seradan veriler gönderiliyor ve onların kızarmış ve sulu olmalarını engelleyecek her türlü olumsuzluk önceden tespit edilerek ortadan kaldırılıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.