Dünya Su Günü

22 Mart 2016

“Suya harcanan emek,  insanlığa yapılan bir hizmettir ve teşekkürü fazlasıyla hak ediyor.”

Dünya Su Günü her yıl 22 Mart 2016’da kutlanıyor. Ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da hassasiyetimiz ancak ilgili hafta kapsamında oluyor. Yani birçok önemli günü ancak gününde veya ilgili hafta kapsamında hatırlamaktayız. Oysa su ve kaynaklarının doğru yönetimi her an hatırlamamız gereken bir konu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. 22 Mart, 1993 tarihinden bu yana ve her yıl farklı temalarla kutlanmaktadır. 2016 yılının teması  ise “Su ve İstihdam olarak seçilmiştir. Her yıl gerçekleştirilen bu kutlamaları halen Birleşmiş Milletler (BM) organize ediyor.

Su ve istihdamla ilgili özellikle “yeşil istihdam” konusuna vurgu yapılıyor. Ülkemizde su politikalarına yön veren kuruluşlarımızdan DSİ yeşil istihdamı: “çevresel, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir işletmelerin ve ekonomilerin sağladığı iş imkânı” olarak tanımlıyor. Böylelikle enerji ve hammadde çıkarılmasından sera gazı emisyonlarının azaltılmasına, atıkların ve kirliliğin azaltılmasından ekosistemlerin korunup iyileştirilmesine ve iklim değişikliğine adaptasyona kadar pek çok konu yeşil istihdamla ilişkilendiriliyor.

2 (1)

Günümüzde gerek suyun yaşam kaynağı olarak vazgeçilmezliği, gerekse büyük boyutta sarf edildiği endüstriyel tesislerdeki alternatifsiz yeri nedeniyle su kaynaklarını doğru yönetmeliyiz. Su yönetimi evde bireysel kullanım esnasında başlar ve ülke çapında uygulanacak politikalara kadar uzanır. Sınırlı olan kaynakların maksimum seviyede fayda ile kullanımından yola çıkarak politikalarımıza yön vermeliyiz. Çok bilinen bir atasözü “Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadıBiz onu çocuklarımızdan ödünç aldık” der.  Suyu da bir miras gibi değil bir emanet gibi kullanmalıyız. Temiz su kaynaklarının her geçen gün daha da azaldığı düşünülürse mikro ölçekte dahi yapılabilecek bir iyileştirmenin veya tasarrufun ne denli önemli olabileceği açıktır.

Su, geçmişte sanayide sınırsız bir kaynak gibi kullanılmaktaydı. Gerek üretime bizzat giren hammadde niteliğinde su, gerekse yan işletmelerde yıkama, seyreltme, soğutma gibi amaçlarla kullanılan su,  kalite ve boyut açısından doğru yönetilmesi gereken bir unsur haline gelmiştir. Sanayide birim üretim karşılığında harcanabilecek su miktarı geçmişte çok önemli olmazken, şimdi yatırımcının kararını birinci ölçüde etkiyen bir unsura dönüşmüştü.

1 (1)

Örneğin, bugünkü teknolojiyle 1 adet A4 kâğıt için 10 litre, 1 kg çay için 9200 litre su harcanmaktadır. Giydiğimiz bir tişört için 2700 litre, bir kot pantolon için 10800 litre su harcamaktayız. Bu miktarları ileri teknolojiler ile sadece %1-2 bile geliştirmenin çevresel açıdan ne denli büyük bir kazanç olabileceği çok açık.

Suyun İnsan Sağlığındaki Önemi

Geçen süre içinde temiz su kaynaklarının doğru ve tasarruflu kullanımı, suyun temin edilmesinde harcanan enerji, daha az su kullanımına yönelik teknolojilerin geliştirilmesini gerekiyor. Biz de General Electric olarak bu tip teknolojileri geliştirmek amacıyla daha az su kullanan projeler üzerinde çalışıyoruz. Atığı azaltmak hatta bazı ileri teknolojiler kullanarak suyu defalarca, yeniden kullanmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Suyun sanayide veya evde kullanımından çok daha öncelikli kullanımı, bizzat vücudumuzdur. Suyun insan vücudu için önemi tartışılmaz. Vücudumuzdaki elektrolit dengesindeki ufak değişimler bize ciddi rahatsızlıklar verebilir.  Çocuklarda vücudun %70’i, yetişkinlerde ise yaşa bağlı olarak %50-%70’i sudan oluşuyor. Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur.  Araç radyatörümüze veya fabrikamızda soğutma kulelerimize eklediğimiz suya verdiğimiz önem bir yana, bizzat içtiğimiz suya da önem vermeliyiz. Bu çerçeveden bakılırsa, suyun kullanıma hazır olarak evlerimize kadar getirilmesinde emek harcayan insanların önemi çok büyük. 2013 verilerine göre dünyada 783 milyona yakın kişi temiz su kaynaklarına ulaşamazken, her yıl 3,4 milyona yakın kişi susuzluk veya suya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Hal böyle kritik olunca su üzerinde yapılan projeler, çalışmalar insanlığa yapılan yatırım ve hizmet kimliğine kavuşuyor.

1

GE olarak biz de Dünya Su Günü kapsamında bu yılın konusu “Su ve İstihdam” temasının altını çizmekteyiz. 22 Mart 2016 Dünya Su Günü’nü “General Elektrik Su ve Proses Teknolojileri Ekibi” olarak kutluyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde suya değer katanlara insanlığa yaptıkları bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Alper Tunga DOST

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.