Dünya Rüzgâr Günü: Rüzgârın Gücünü Arkamıza Aldık

15 Haziran 2017

16 Mayıs 2017 Kaliforniya’da yenilenebilir enerji için parlak bir gündü. Amerika’nın en yüksek nüfusa sahip eyaleti, o gün elektrik ihtiyacının %42’sini rüzgârdan ve güneşten elde ederek yeni bir yenilenebilir enerji rekoru kırdı. Sadece rüzgâr çiftlikleri 104 megavat-saatten fazla üretim yaptı; bu da eyaletin ihtiyacının neredeyse %18’ine karşılık geliyor. Bu güzel haberin Dünya Rüzgâr Günü’nden çok kısa süre önce gelmesi ise hoş bir tesadüf oldu.

Bu rekor yenilenebilir enerjinin ana akımın bir parçası olduğunun başka bir hatırlatıcısı. Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi’ne göre dünyanın tüm rüzgâr çiftliklerinin üretim kapasitesi, 487 gigavat’a ulaşmış durumda. Bloomberg New Energy Finance’e göre, yenilenebilir enerji şebekeye eklenen yeni üretim kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturuyor ve 2016 yılında 287 milyar dolar yatırım aldı.

Bu yatırımların da belli bir bölümü, GE’nin çevreci vizyonu ile GE Energy Financial Service tarafından yapıldı. GE, Anaheim Kaliforniya’da gerçekleşen American Wind Energy Association’s Windpower 2017’de paylaştığı bilgide 2004’ten beri rüzgâra, güneşe ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına 15 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını açıkladı.

Bu haber, Forestalia Group’un, kuzeydoğu İspanya’nın Aragon bölgesine 1.2 gigavat’lık bir rüzgâr çiftliği kurma ihalesi kazanmasından hemen sonra geldi. Çiftlik, GE rüzgâr türbinleri ve GE Yenilenebilir Enerji tarafından satın alınan Danimarkalı şirket LM Wind’in yaptığı kanatları kullanarak, İspanya’nın 2020’ye kadar enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlama hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Yenilenebilir enerjideki büyüme inovasyona bağlı. Yatırım Bankası Lazard’ın raporuna göre elektriğin seviyelendirilmiş maliyeti son 6 yılda %58 azaldı. Örneğin, GE, 13.500 rüzgâr türbinini Endüstriyel İnternet işletim sistemi Predix’e bağladı. Yazılım, operatörlerin sorunları önceden öngörebilmesini sağlayarak bakım maliyetlerini düşürüyor ve rüzgâr çiftliklerini daha verimli hale getiriyor. Şirketin tahminine göre rüzgâr endüstrisi tüm üssü Dijital Rüzgâr Çiftliği teknolojisiyle donatarak yılda 10 milyar dolar tasarruf sağlayabilir.

Afyon, Dinar’daki rüzgâr türbinlerimizden bir kare. Türkiye’deki çalışmalarımızı incelemek için bu yazı serimizi okuyabilirsiniz.

Rüzgâr enerjisi ile ilgili çalışmalar Türkiye’de de hızla devam ediyor. GE türbinleri Türkiye’de toplam 36 sahada, 1000 megavatın üzerinde rüzgâr enerjisi üretip bunu şebeke sistemine gönderiyor. 48.000 megavat rüzgâr enerjisi potansiyeli olan Türkiye için daha birçok proje GE ve rüzgâr enerjisi konusundaki paydaşları ile planlanmaya devam ediyor. GE, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki en büyük rüzgâr projesi YEKA için Borusan EnBW Enerji, Fina Enerji ve Özgül Holding ile ortak rüzgar santrali kurulumu, işletimi ve finansmanı konusunda iş birliği anlaşması imzaladı.

Dünyada toplamda 57 gigavat elektrik üretebilen 30.000 GE rüzgâr türbini var. 2017’nin Dünya Rüzgâr Günü için güzel bir rakam. Gelecek yıl bu rakamın artması ise daha güzel olacak.

Dünya Rüzgâr Gününüz kutlu olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.