Dünya Kadınlar Günü’nü Kadın Mucitlerin Açtığı Yolda Kutluyoruz

9 Mart 2016

İş dünyasında kadınların yeri her geçen gün daha da güçleniyor. Özel sektörün %25’lik bir kısmı kadın patronların yönetiminde. Halen yapılması gereken çok şey olmasına rağmen, 21. yüzyılda kadının ekonomiye üretici olarak verdiği destek büyük farklar yaratıyor.

20. yüzyılın sonuna kadar alınmış olan patentlerin sadece %10’luk bir kısmı kadınlara aitti. Yani kadınlar için tasarlanmış ürün ve hizmetlerde bile kadınların payı oldukça düşüktü. 21. yüzyılda ise bu oran artıyor ve kadınların problem çözme konusunda sahip oldukları doğal yetenek, özellikle hemcinsleri için sunulan ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi noktasında oldukça etkili oluyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken kadınların üretime katılmasında etkili olmuş bazı kadın mucitleri anmak ve hatırlamak istedik.

Stephanie Kwolek: En sert zırhın mucidi

Stephanie_Kwolek_Women_in_Chemistry_from_video

Kwolek, otomobil lastiklerinde çeliğin yerini alacak bir malzeme üzerinde çalışıyordu. İsteğine ulaştığında aslında modern zırhın temelini oluşturan, adı daha sonra “Kevlar” olarak anılacak materyali bulduğunun farkında değildi. Kwolek’in 1965 yılında elde ettiği materyal, çelikten beş kat daha dayanıklıydı.

Bette Nesmith Graham: Hataları kapatan kadın

Bette-Nesmith-Graham-Mike-The-Monkees-White-Mistake-Out

Bette Nesmith Graham, IBM’in yeni daktilolarını kullanan birkaç sekreterden biriydi. Daktiloda yapılan hataları düzeltmek istediğinde kâğıtlar sürekli mürekkep içinde kalıyordu. Üstelik bu sadece kendisinin değil, beraber çalıştığı herkesin sorunuydu. Evinde kendi özel karışımını üreten Graham, bir süre sonra mesai arkadaşlarından sipariş almaya başladı. Seri üretime geçtiğinde ise kısa süre içerisinde milyon dolarlık bir işe sahip olmuştu: Daksil.

Mary Anderson: Önümüzü görmemizi sağlayan kadın

800px-2008-04-24_Windshield_wiper_parts

Mary Anderson bir seyahatinde yağmur nedeniyle zor durumda kalınca aklına uzun süre değişmeden kalacak ve milyonlarca kez tekrar tekrar üretilecek bir fikir geldi: Araba sileceği. Önce bu fikir sürücünün dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle patent başvurularında sorun yaşanmasına sebep oldu fakat kısa süre içerisinde silecekler bütün araçların üzerindeydi.

Hedy Lamarr: Gizli iletişim sistemlerinin mucidi ve bir yıldız

Annex - Lamarr, Hedy (Heavenly Body, The)_01

Hedy Lamarr hem bir mucit, hem de bir Hollywood yıldızıydı. Hollywood kariyerinden sıkılmaya başladığında, bilime karşı olan ilgisi arttı. Lamarr II. Dünya Savaşı’nda müttefik güçlerine yardımcı olmakta oldukça istekliydi ve radyo dalgaları üzerine çalışmaya başladı. Kısa süre sonra Frekans Yayılma Spektrumu keşfiyle ABD donanmasına 1960’lara kadar kullanabilecekleri bir sistem üretti. Günümüzde yoğun olarak kullanılan Wi-Fi gibi kablosuz veri aktarımı teknolojilerinin temeli de bu icada dayanmaktadır.

Katharine Burr Blodgett: GE tarafından işe alınan ilk kadın bilim insanı

Katharine_Burr_Blodgett_(1898-1979),_demonstrating_equipment_in_lab

Bir bilim insanı ve mucit olan Katherine Blodgett, Chicago Üniversitesi mezunuydu. Aynı zamanda Cambridge Üniversitesi’nden doktora unvanı alan ilk kadın olan Blodgett, GE’nin öncü yaklaşımıyla hemen işe alındı. Gaz maskesinden, uçak kanatları için buz çözecek sistemlere kadar birçok farklı projede çalışan Blodgett’in bazı buluşları bugün halen kullanımda. Özellikle yansıma yaratmayan cam teknolojisi üzerinde yaptığı çalışmalar günümüzde araba camlarında, kamera lenslerinde ya da gözlüklerde kullanılıyor. Yandaki fotoğrafta Blodgett GE Araştırma Laboratuvarı’nda çalışırken görülüyor.

Dilhan Eryurt: Apollo’yu Ay’a indiren Türk kadın

Dilhan Eryurt

Dilhan Eryurt, araştırmalarını Güneş ve yıldızların evrimi üzerine yaptı. ABD ve Kanada’ya giderek Michigan ve Indiana Üniversite’lerinde bulunan Eryurt, NASA’ya bağlı Goddart Uzay Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı ve bu dönemde enstitüde çalışan tek kadın astronom oldu. Apollo’nun Ay’a inişi ile ilgili yaptığı çalışmalardaki başarılarıyla, 1969’da Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi. Daha sonra Türkiye’ye dönen Eryurt, ODTÜ Fizik Bölümü’nde Astrofizik ana bilim dalını kurdu.

20. yüzyılın oldukça zor koşullarında yarattıkları inovasyonla bugünün kadınlarının önünü açan daha birçok kadın mucidi ve bilim kadınını saygıyla anıyoruz. Kadınların üretimdeki yeri arttıkça, hayatı güzelleştirecek teknolojilerin de çoğalacağına eminiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.