Dünya Enerji Konferansı: Hava Isınıyor!

21 Ekim 2016

Bir yıl önce Paris’te 200’e yakın ülke tarihi COP21 anlaşmasını benimseyerek ortalama küresel sıcaklığı, Endüstri Devrimi öncesindeki düzeye taşımak ve bunu korumak üzerine anlaştı. Dünya enerjisinin üçte birini üreten GE Enerji’nin Dünya Başkanı Steve Bolze “Artık bu işi tamamlamamız gerek” diyor.

10 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşen Dünya Enerji Konferansı’nda konuşan Bolze, enerji üretiminin küresel karbondioksit emisyonuna yüzde 40 oranında katkıda bulunduğunu söyledi.

2-reuben_wu-5

Dünya Enerji Kongresi’nin bu seneki teması ise “Büyük Dönüşüm”. Bunun geldiği anlam ise; artan CO2 seviyesi ötesinde daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. İnsan nüfusu büyük oranlarda artarken, küresel ısınma da etkisini giderek artırıyor. 2050 yılı itibariyle tahmin edilen insan nüfusu 9 milyarın üstünde. Tüm bu insanların elektriğe ihtiyaçları olacak ve bu da yeni enerji santralleri ihtiyacını doğuracak, bunun yanı sıra arabalar ve uçak yolculuklarını da unutmamak lazım.

Örneğin; dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi Endonezya, yıllık yüzde 5 büyüme oranıyla şu anda Güneydoğu Asya’nın en iyi ekonomisine sahip. Uzmanlar ise Endonezya ekonomisindeki her yüzde 1’lik artışın, enerji ihtiyacında da 1.8’lik bir artışa denk geldiğini hesaplıyor. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo yönetiminin ana hedeflerinden biri; üç yılda ülkenin enerji üretimindeki kapasitesini yüzde 70 oranında artırmak. Aynı zamanda, Endonezya enerji tedarikinin yarısını hala kömürden elde ediyor.

Enerji talebindeki büyüme öncelikle Asya ve Afrika’da yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın ise İkinci Dünya Savaşı döneminden kalan enerji üretimindeki altyapısını geliştirmesi gerekiyor.

Karşınızda GE’nin tüm dünyaya sunduğu farklı teknolojilerden örnekler.

Dijital Enerji Santrali

Nisan 2016’da, GE Enerji, kömürle çalışan enerji santrallerini verimli bir şekilde geliştirmek için yazılım ve yapay zekayı kullanan Boston-merkezli makine öğrenimi ve data analizi yapan NeuCo Inc.’iyi aldı. NeuCo’nun sistemleri şu anda dünyanın ilk “Buhar için Dijital Enerji Santrali” olarak önemli bir işleve sahip. Yeni teknolojiler ile kömür yakan enerji santrallerindeki sera gazı emisyonunda çarpıcı düşüşler sağlanabiliyor. İtalyan A2A gibi müşteriler ise Predix kullanmaya başlayarak Turin yakınlarında bulunan ve gaz kaynaklı çalışan enerji santralini yeniden rekabetçi bir hale getirebildiler. Yazılım; türbinin yenilenebilir kaynaklar ve farklı kombinasyonlarla çalışmasını ve rüzgâr esmediğinde ya da hava kapandığında hızlıca karşılık vermesini sağlıyor.

dpp1

Doğal Gaz

GE HA-sınıfı gaz türbinlerinin geliştirilmesi için üç yıl harcadı. Bu bahar, ilki Fransa’nın kuzeyinde bulunan Bouchain şehrinde elektrik üretimine başladı ve dünyadaki en etkili kombine çevrim santralı olarak Guiness Dünya Rekorlarları’na girdi. Türbin, dolu bir Boeing 747 ağırlığında ve 680.000’den fazla Fransız evinin enerji ihtiyacını karşılayabilecek üretim gücünde.

bouchainimg_6092-1024x768

Dağıtılmış & Hızlı Enerji

Sandy kasırgası 2012’de doğu sahillerine vurduğunda, ciddi bir enerji kaybı yaşandı. Fakat Princeton Üniversitesi, akıllı ve canlı kalmayı başardı çünkü şebekeden bağlantıyı kesip,  ada modu ile çalışmaya devam edebilen dönüştürülmüş GE jet motorundan elde ettiği enerji kaynağı vardı. Benzeri çözümler yaygınlaşıyor. Örneğin, Endonezya’nın sayısız adası için inşa edilen büyük enerji santralleri kullanışsız. Bu yaz, GE Enerji, Lombok’a (Bali yakınlarındaki bir ada) tıra monte edilmiş mobil gaz türbini jeneratörü ile Princeton’daki sisteme benzer bir “hızlı enerji” kurdu. Türbin, kurulum tamamlandıktan sonra bir aydan da kısa bir süre içerisinde 25 megavat üretmeye başladı.

 rice-paddy2-1024x768

 

Yenilenebilir Enerji

Yakın zamanda GE, bir yazılım aracılığıyla New York’daki en büyük hidroelektrik santralinin en iyi şekilde kullanılmasına katkı sağlayacağını duyurdu. Fransa Nice’deGE, bir gün şehirlerin daha çok yenilebilir enerjiyi müşterilerine yakınlaştırabileceği bir sistemi içeren dünyanın ilk akıllı güneş şebekesinin kurulmasında yardımcı oldu. Yenilenebilir enerji her geçen gün yazılım, teknoloji ve inovasyonun etkisiyle daha verimli hale geliyor.

9088_-1024x683

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.