Dokunmaktan Korkma: Meme Kanseri Farkındalık Ayı

3 Ekim 2015

54 yaşındaki bir ev hanımı ve meme kanserini yenmiş bir kadın hastalığını anlatırken “vücuduma dört koldan düşmanlar girmiş, beni ele geçirmeye çalışıyordu” diyor. Teşhisi ilk duyduğunda büyük bir şok ve umutsuzluk yaşadığını anlatan bu kadın, tedavi sürecinde sevdiklerinin desteği ile hastalığı yendiğini anlatıyor.

Dünya çapında her 8 kadından birine hayatının bir döneminde meme kanseri teşhisi konulacağı hesap edilmiş. Risk faktörleri ve kişisel tıbbi geçmişin de büyük önem taşıdığı meme kanseri tedavi edilebilir ve tedavi başarısı en yüksek kanserler türlerinden biri. Moral ve destek bir yana, tabii ki en önemli faktör erken teşhis.

Yapılan araştırmalar, ilk ve ikinci evredeki meme kanseri teşhisi konmuş kadınların %100’ünün hastalığı yenebildiğini gösteriyor. 3. ve 4. evrelerde bu oran %93’ten %72’ye düşüyor. 4. aşamadaki bir meme kanseri vakasının kurtulma şansı ise %22. Bu istatistiklerden sonra, size bazı sorular sormak istiyoruz.

Dokunmaktan Korkmayın!

Günlük hayatın yoğun temposunda kendinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Saatin yelkovanı peşinizden koştururken kendinizi hiç dinliyor musunuz? Evet, gözle görülür bir şekilde kendinize baktığınızı fark ediyoruz ancak, kendinizi ara ara kontrol ediyor musunuz? Peki ya buz dağının görünmeyen tarafı, kıyafetinizin, makyajınızın ve derinizin hemen altında olanlar?

Meme kanseri tedavisinde en önemli faktör teşhisin zamanı. Erken teşhis ile tedavinin başarı oranı %100. Yani, meme kanseri kesinlike tedavi edilebilir bir kanser türü. Ancak, çok büyük bir oranla kadınlarda görülen meme kanseri, hakkındaki yanlış bilgiler, kültürel faktörlerden dolayı çekinme, utanma gibi sebeplerle ülkemizde hâlâ can alabiliyor. Oysa, tüm kadınların bilmesi gereken tek bir şey var: Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Belirli aralıklarla göğüslerinizi kontrol etmenin, düzenli doktor kontrolünden geçmenin ve belli bir yaştan sonra düzenli olarak mamogrofi çektirmenin öneminin ne kadar altını çizsek azdır.

Meme kanserine yakalanmanın genetik bir tarafı olsa da risk faktörleri yelpazesi oldukça geniş. İlk adet yaşından, menopoz yaşına, emzirmeden, hormon tedavisine birçok faktör meme kanserine yakalanma riskini artırabiliyor. Fakat, erken teşhis sayesinde birçok hayat kurtuluyor. Günümüzde gelişmiş ve yenilikçi tanı ve görüntüleme teknolojileri sayesinde artık kanser vakaları ilk evrelerinde teşhis edilebiliyor, hayatlar geri kazanılıyor.

Ancak, meme kanserini yenebilmek için iş birliğinize ihtiyacımız var. Sizden düzenli olarak kendi kontrolünüzü yapmanızı, orta yaş ve üzerindeyseniz ise yılda bir defa mutlaka mamografi çektirmenizi istiyoruz.

Kendiniz kadar çevrenizi de meme kanseriyle ilgili bilgilendirmeniz de daha kuvvetli bir şekilde “dokunmaktan korkma” diyebilmemiz için son derece önemli. Bu noktada, kadınlar kadar erkeklere de iş düşüyor. Kadınların bilinçlenmesi kadar hayat arkadaşlarının, oğullarının, iş arkadaşlarının, yani bir kadının çevresindeki erkeklerin de rolü büyük önem taşıyor. GE Türkiye olarak yalnızca kadınları ağabeylerini, kardeşlerini, eşlerini, arkadaşlarını da meme kanserine karşı açtığımız bu savaşa davet ediyoruz.

GE olarak, kadınların meme kanseri hakkında endişelenmediği bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek için de var gücümüzle çalışıyoruz. GE bilim insanları John Schenck ve Bill Edelstein 1983 yılında New York’taki GE laboratuvarında kendi geliştirdikleri MRI makinası ile insan beyninin dünyadaki ilk MRI’ını çektiklerinden beri tıbbi görüntüleme, tedavi bilimi ve bilgi teknolojileri üzerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Üst düzey uzmanlığımızla meme kanserinin erken teşhisi için deneyimli mühendislerimizle çalışmalar gerçekleştiriyor, bildiklerimizi doktorlar, tıp ve araştırma merkezleri ile paylaşıyor ve onlardan öğrenmeye devam ediyoruz.

Uyarmaktan, anlatmaktan, göstermekten çekinmeyin ve “dokunmaktan korkmayın!” Çevrenizi bilinçlendirin ve harekete geçirin. Meme kanserinin, risk faktörleri ve belirtilerinin farkında olun, geç kalmayın.

Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.