Doktorlar, Çocukların Oyun Oynayabilecek Kadar Sağlıklı Olabilmesi İçin Uzaktaki Kasabalara Gidiyor

21 Şubat 2020

Batı Afrika’da bulunan Gana, dünyanın ve ekvatorun tam ortasında yer alıyor. Çok çeşitli harika çiçek ve bitki türleri nedeniyle “Bahçe Şehri” olarak da bilinen Kumasi, üç milyondan fazla nüfusu ile Gana’nın en büyük ikinci şehri.

Ancak, ileri tıbbi görüntüleme ekipmanı ve teknolojisi söz konusu olduğunda Kumasi‘deki olanaklar ne yazık ki sınırlı. Bu da doğumdan önce tipik olarak düzeltici cerrahi gerektiren ve kalpteki bir anormallik anlamına gelen, doğuştan kalp hastalığı gibi ciddi komplikasyonlar barındıran herhangi bir yerli için zorlu bir durum teşkil ediyor.

2007’den bu yana, ABD’den doktorların oluşturduğu çok disiplinli bir ekip, hayatta kalabilmek adına yapısal kalp ameliyatı olması gereken hastalar için Kumasi‘ye seyahat ediyor. Hearts and Minds of Ghana adlı bu grup, yerel uzmanlardan oluşan Kumasi ekiplerinin kendi kendini idame ettiren bir pediatrik kalp merkezi işletebilmeleri için onlara eğitim ve öğretim sunmak üzere kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Kuruluşundan bu yana grupla birlikte seyahat eden pediatrik kardiyolog Kevin Friedman bu kuruluşun amacı hakkında; “Genellikle inanılmaz derecede düşük oksijen seviyelerine sahip çocukları görüyoruz; yürüyemiyorlar ve zorlukla hareket edebiliyorlar. Düzeltici cerrahi ile sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmeye devam edebilirler. Oradan ayrılana kadar geçen zamanda bile etrafta koşup diğer çocuklarla oynayabilecek duruma geliyorlar.” diyor.

Ekip 160’tan fazla ameliyat gerçekleştirdi ve son birkaç yıldır da GE Sağlık‘ın Vivid iq portatif kardiyovasküler ultrasonuyla çalışıyorlar.

Dr. Friedman, uygulamayla ilgili; “Vivid iq cihazını ilk tarama ve tespitten ameliyat sırasında görüntülemeye, ameliyathanede ameliyat sonrası ekoları kaydetmeye ve yoğun bakımda ameliyat sonrası görüntülemeye kadar çeşitli ortamlarda kullanıyoruz.” diyor ve ekliyor: “Klinik, ameliyathane ve yoğun bakımda tek bir tarayıcı kullanabilmek inanılmaz derecede faydalı. Vivid iq dokunmatik ekranı ve kapalı işletim paneli genel kullanımda önemli bir rol oynuyor. Ayrıca pil ile çalışabildiğinden dakikalar içinde çalışmaya başlayabiliyoruz.”

Ayrıca ekip, Batı Afrika’da kendi kendini idame ettiren bir program geliştirmek için hemşire ve kalp cerrahlarından oluşan yerel bir grubu eğitiyor. İlk aşamalarda yerel ekip bazı ameliyatlar gerçekleştirmeye başladı bile.

Hearts and Minds of Ghana ekibi, yerel ekibi eğitmeye ve desteklemeye devam etmek için gelecek yıl Gana’ya geri dönmeyi dört gözle bekliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.