DNA’mızdaki İnovasyon: GE Research Üç Yeni İleri Araştırma Merkezine Evriliyor

21 Eylül 2022

Araştırma-Geliştirme, GE‘nin kuruluşunun ilk on yılından bu yana büyük önem taşıyor. 1900 Yılında Thomas Edison, şirketin inovasyon yapmasına ve rekabet üstünlüğünü korumasına yardımcı olacak özgün araştırmalara adanmış General Electric Araştırma Laboratuvarı‘nı kurdu. Bu, o zamanlar GE‘nin başmühendisi olan Charles P. Steinmetztarafından yönetilen bir merkezdi ve şu fikri savunuyordu: Büyük zihinler tek bir çatı altında bir araya getirildiğinde inovasyon en iyi sonucu verir.  Laboratuvar, Steinmetz‘in New York, Schenectady’deki evinin arkasındaki bir mekanda faaliyete başladı ve bir yıl sonra efsanevi genel merkezine taşındı. 1950 yılının Ekim ayında laboratuvar,  Niskayuna’daki mevcut kampüsüne genişletildi ve daha sonra GE Research – Küresel Araştırma Merkezi (GRC)olarak yeniden adlandırıldı. Bugün GE Research, Hindistan’ın Bangalore kentinde dünya çapında ikinci bir Ar-Ge merkezini içeriyor.

Şimdi, GE önümüzdeki iki yıl içinde planlanan üç ayrı şirket olmayı beklerken, GE Research‘ün aynı şekilde üç ayrı ileri araştırma merkezine ayrılacağını ve hepsinin Niskayuna ve Bangalore’daki aynı kampüslerde çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı. Üç merkez, GE‘nin Temmuz ayında açıkladığı üç yeni planlanan şirketin isimlerini taşıyan bağımsız araştırma merkezleri olarak faaliyet gösterecek: GE HealthCare, GE Vernova ve GE Aerospace.

GE Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve GE Aerospace CEO’su Larry Culp, LinkedIn’de yayınlanan gönderisinde bağımsız araştırma merkezlerinin çalışmalarını desteklemekle yükümlü oldukları işletmelere odaklanacak olsalar da en yeni araştırma ve gelişmeler üzerinde çapraz iş birliği yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

Culp, “İnovasyon, endüstri lideri üç şirketimiz için stratejik olarak ön planda olmalıdır” diyor.

GE Research, şirket genelindeki diğer araştırmacılarla yaptığı ortak çalışmalarla teknolojik atılımların başlatılmasında ve yeni ürünlerin geliştirilmesinde, modern yaşamın dayanak noktası olan yeniliklerin ortaya çıkışında hayati bir rol oynadı. William Coolidge, Edison‘un akkor ampullerine daha uzun ömür veren ve onları ev sahipleri için daha uygun fiyatlı hale getiren tungsten filamanını laboratuvarda geliştirdi. Kimyager Irving Langmuir, atomik hidrojeni keşfetti ve hidrojen ark kaynağı tekniğini geliştirdi. Schenectady’deki yüzey kimyasındaki öncü çalışmaları ona Nobel Ödülü kazandırdı. Laboratuvar, hareketli görüntülerde sesin ortaya çıkmasını ve daha sonra görüntü kalitesini iyileştirmeyi bile sağladı. 1918’de GE tarafından işe alınan ilk kadın bilim insanı Katharine Burr Blodgett, sinema kamerası lenslerinin odağını keskinleştiren ve gözlük camları gibi günlük eşyalara entegre olan görünmez “yansıtıcı olmayan” camı icat etti.

Bu nedenle üç yeni araştırma merkezi, şirketlerinin ana odak alanını ileriye taşımada kilit rol oynayacak: Hassas sağlık, enerji dönüşümü ve uçuşun geleceği. GE’nin Teknolojiden Sorumlu Başkanı Vic Abate, bunu “GE‘nin inovasyon taahhüdünü 3 ile çarpmak” olarak nitelendiriyor. Abate, LinkedIn’de yayınladığı bir makalesinde, “Thomas Edison’un mirasını onurlandırmak için, GE‘nin inovasyon DNA’sını zamanımızın en büyük konularını şekillendirmek için sürdürmekten daha uygun bir yol düşünemiyorum” diyor.

Culp, “GE‘nin sektörlerimizde lider olabilmesinin en büyük nedenlerinden biri, inovasyon motorumuz olarak GE Research’e sahip olmamızdır” diyor. Laboratuvarın GE Aerospace‘in dünyanın ilk seramik parçalarını CFM LEAP motoru ve GE9x gibi önde gelen uçak motoru platformlarına tanıtmasını sağladığını ve ayrıca, GE Gas Power‘ın HA türbin platformuyla verimlilikte yeni dünya rekorları kırmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Sağlık alanındaise, GE Healthcare‘in ultrason, MR ve BT görüntülemedeki liderliğinin ileri malzeme, minyatürleştirme ve gelişmiş teşhis teknolojileri ile geliştiğini söylüyor.

Culp, “GE Research, planlanan üç şirketimize teknolojiyle liderlik etme konusunda yardımcı olma çabalarımızın hayati bir parçası olmaya devam edecek” diyor.

Larry Culp’ın GE HealthCare, GE Vernova ve GE Aerospace şirketlerinin her biri için birer tane olmak üzere üç özel gelişmiş araştırma merkezi oluşturma hedeflerini açıkladığı LinkedIn gönderisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Will Palmer tarafından GE Reports için kaleme alınmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.