Dijitalleşme Plansız Duruşları Azaltabiliyor

14 Aralık 2017

GE Dijital bünyesindeki ServiceMax tarafından Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’da yaptırılan bir araştırmaya göre endüstrilerde plansız şekilde yaşanan her bir duruş, ortalama dört saat sürüyor. Bu duruşların yılda iki kere gerçekleşmesinin maliyeti ise bu araştırmaya göre yaklaşık iki milyon dolara kadar ulaşıyor.

“Plansız Duruşların Maliyeti, Sebepleri ve Sonuçları” adıyla yürütülen araştırmaya Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE genelinde imalat, tıp, petrol ve gaz, enerji, kamu hizmetleri, telekomünikasyon, dağıtım, lojistik ve ulaşım gibi sektörlerde, saha servisi ve bilişim teknolojilerinden sorumlu 150 karar verici katıldı. Plansız duruşların önlenmesi için dijital dönüşüm yatırımlarının önemine dikkat çeken bu araştırmaya katılan 10 şirketten 8’inin, dijital teknolojilerle plansız duruş sürelerini ortadan kaldırabileceği üzerinde hem fikir olduğu görülüyor.

Araştırmada endüstriler için oldukça önemli bulgular gözlemlenebiliyor:

Planlansız duruş sürelerinin sık sık yaşanması: Şirketlerin yüzde 82’si, son üç yıl içinde en az bir kez plansız duruş yaşadı (Ortalama sıklık, iki) ve bu kesintiler, ortalama dört saat sürüyor.

Planlanmayan duruş sürelerinin maliyetinin yüksek olması: Aberdeen hesaplamalarına göre duruş süreleri, tüm işletmeler genelinde saatte 260 bin dolara mal oluyor. Ortalama bir duruş dört saat sürüyor ve bu duruşun yılda iki kere gerçekleşmesinin maliyeti yaklaşık 2 milyon dolara ulaşıyor.

Farkındalığın düşük olması: Yüzde 65’in üzerinde şirket, ekipman bakımı, ekipman yükseltme veya yenilenme konularında tam bir farkındalığa sahip değil.

Araştırmanın bulguları, GE Türkiye tarafından düzenlenen özel bir webinar ile açıklandı. Plansız duruşlara dair yapılan bu araştırmanın bulgularını ve çözümlerini özetleyen infografiğimizi ise aşağıda görebilirsiniz.

Plansız Duruş İnfografiği

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.