Dijital Sanayinin İlk Günü: Predix Day

7 Ekim 2016

Dünyadaki Dijital Sanayi dönüşümü, Türkiye’deki üretim teknolojilerini de hızlı bir şekilde değiştiriyor. Aynı zamanda değişen üretim teknolojilerin altyapısını oluşturan yazılım teknolojileri de üretici çevreler tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Türkiye’deki yazılım ve iş geliştirme şirketleri, teknik yöneticiler ve entegratör firmalar için bir etkinlik gerçekleştiren GE, yeni dönemin üretim teknolojilerinde oldukça önemli bir yere sahip olacak bu çevrelere Predix’i tanıttı.

v94b6570

Gerçekleştirilen Predix Day etkinliğinde GE Dijital Pazar Geliştirme Direktörü Bernard İbrahim, GE Türkiye Dijital Genel Müdürü Uygar Doyuran GE Dijital ekipleri katılımcılara GE Dijital, Akıllı Üretim, Predix, Predix Platform mimarisi ve GE Dijital partnerlik süreçleri hakkında bilgiler verdi.

prediximage2

Yeni dönemde üretimin dijitalleşmesi, geleneksel yöntemlerin aksine çok daha fazla teknik bilgi gerektiriyor. Üretim bandının dijitalleşmesi, teknolojisi oldukça gelişmiş makinalarla birlikte bu makinaların optimizasyonu, otomasyonu ve yönetimi için de gelişmiş yazılımları da zorunlu kılıyor. GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix işte tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Endüstriyel bulut kullanımında tüketici internetine göre çok daha fazla verinin analiz edilmesi gerekiyor. Bir örnek vermek gerekirse Twitter’ın dünya çapında bir günlük içerik üretiminin toplamı ortalama olarak 80 GB civarında bir alan kaplarken, bir jet motorunun üzerindeki sensörlerin bir uçuşta ürettiği veri 500 GB gibi dev rakamlara ulaşıyor. Üstelik tüketici internetinde yer alan verilerin çoğunun aksine jet motoru üzerinden elde edilen verilen tamamının analiz edilmesi büyük önem arz ediyor. Bu durum Predix gibi bir Endüstriyel Bulut Platformu üzerine, yazılım çevreleri tarafından ihtiyaçlara göre şekillendirilerek oluşturulacak bir uygulama pazarına kapı açıyor ve Türkiye gibi yazılım alanında önemli bir üretim kapasitesine ve potansiyeline sahip ülkelere büyük bir fırsat sağlıyor. Üstelik bunun etkileri şimdiden gözlemlenebilir düzeyde. Aralarında Türkiye’den mühendislerin de bulunduğu 200 kişilik bir ekip, havacılık alanı için bir test uygulaması geliştirdi. Bu uygulama sayesinde geliştirilen havacılık teknolojikleri henüz üretimden önce sanal ortamda test ediliyor ve böylece üretim maliyetleri ciddi anlamda düşüyor. Dolayısı ile dijitalleşen üretimin akıllı makinaları için oluşturulacak bir uygulama marketinde, yapacağı atılımlarla Türkiye ciddi bir pay alabilir, Dijital Sanayi ile gelen yeni döneme avantajlı bir giriş sağlayabilir.

prediximage3

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.