Dijital Sanayi: Yeni Endüstri Devrimi Geldi!

8 Kasım 2017

Dijitalleşmenin 2025 yılına kadar sanayide 3.7, akıllı şehir uygulamalarında 1.7, sağlık uygulamalarında 1.6 ve toplamda 11 trilyon dolar miktarında ek gelir yaratması bekleniyor. Dolayısıyla, tüm dünyada endüstriyel şirketler üretimlerini ve ürünlerini dijitalleştirmenin, yani yeni sanayi devrimini yakalamanın peşinde. CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dijitalleşme ile gelen verimliliği, CNN Türk ekranlarındaki Dijital Sanayi programının yedinci ve son bölümünde GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy ile inceledi.

Canan_Ozsoy

Programın son bölümünde dijitalleşmenin getirdiği verimlilik artışına dair örnekler veren Canan M. Özsoy, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde birçok ülkeye göre çok daha avantajlı olduğunu ve geleceğin üretim ve Ar-Ge merkezi olmak için en uygun ülkelerden biri olarak gördüğünü belirtti. Özsoy, geleceğin çalışanlarının dijitalleşme vizyonunu aşılayan bir eğitime ihtiyaç duyacaklarını ve Türkiye gibi genç nüfusun yoğun olduğu, her yıl binlerce mezunun farklı endüstrilere atıldığı ülkeler için dijitalleşmenin ciddi bir fırsat yarattığını belirtti.

Günümüzde fabrikaların verimliliğini artırması, sadece ekipman yatırımı yapıldığında yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra fabrikalar, nasıl üretim yaptığına dair bütün verilere ihtiyaç duyuyor. Bu verilerse yine sadece enformasyon, yani ham bilgi olarak kaldıklarında verimliliği artırmak için yeterli olmuyor. Verilerin doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilip, sonuçların üretim hattının optimizasyonunda kullanılması gerekiyor.

Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Bu kadar çok ekipman ve makinanın standardizasyonu mümkün mü?

Bu soruların cevabı GE’nin geliştirdiği dünyanın ilk Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix’de karşımıza çıkıyor. Açık kaynak kod sistemi ile çalışan Predix’e mühendisler kendi endüstriyel uygulamalarını yazabiliyor, bu sayede de standardizasyon için çok önemli bir adım atılmış oluyor.

ScreenHunter_490-Jan.-16-09.19
GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy dijitalleşme ile gelen verimliliği anlatıyor.

Dijitalleşme; fabrikaların, üretim merkezlerinin akıllı hale gelmesi ile sınırlı değil. Artık otomobiller, evler, ofisler, hatta sokak lambaları bile dijitalleşme sayesinde akıllanabiliyor. Ayrıca dijitalleşen her şey kendi içerisinde artık bir üretim merkezine, bir veri sağlayıcısına dönüşüyor. Örneğin, yakın geleceğin akıllı şehirlerinde sokak lamlarının sizi yönlendirerek en yakın müsait park yerine sizi en kısa yoldan ulaştırması mümkün hale gelecek.

asdsa

Dijitalleşme, bu noktada sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda verimlilik için de önemli adımlar atmış oluyor. Sokak lambası örneğinden devam etmek gerekirse, yoldan biri geçmediği zaman tasarruf amacıyla gücünü azaltan sokak lambaları bile ciddi bir fark yaratıyor. Öyle ki; benzer yöntemlerle elektrik üretiminde kullanılan yakıtın sadece %1 oranında azalması, 15 yılda 66 milyar dolarlık bir tasarrufun önünü açıyor. Tabii ki bunu sağlıktan havacılığa enerjiden aydınlatmaya kadar tüm endüstrilerde uygulamak ve sonuçlarını görmek mümkün hale gelecek. Aynı şekilde dijitalleşme ile birlikte havacılık alanında kullanılan yakıt miktarının %1 düşürülmesi, yine 15 yıl gibi bir sürede 30 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Özetle dijital sanayi ile yeni endüstri devrimi kapıda!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.