Dijital Sanayi, Otomotiv Endüstrisini Dönüştürüyor

17 Ocak 2017

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde TOBB ve TAYSAD iş birliği ile düzenlenen “Otomotivin Geleceği Günü”nde, dijital dönüşümün ve ileri üretim tekniklerinin otomotiv endüstrisine katkısı ele alındı. Otomotiv endüstrisinin liderleri, Dijital Sanayi’nin Türkiye’nin otomotiv sektöründe yaratması beklenilen %10-15’lik verimlilik artışını ve çok daha fazlasını İnovasyon Merkezi’nde derinlemesine konuştu.

C132bWxWgAAiesn

Dijitalleşme, üretimin olduğu her endüstriyi etkiliyor ve dönüştürüyor. Otomotiv endüstrisi ise en son teknolojilerin üretime hemen entegre edildiği, dijitalleşme ve inovasyonla sürekli olarak kol kola olan en büyük endüstrilerden biri. Bu nedenle dijitalleşmenin otomotiv endüstrisini geri dönülmez bir biçimde değiştirdiği su götürmez bir gerçek. Üstelik dijitalleşme otomotiv endüstrinin şimdiki boyutu olan 3,5 trilyon dolarlık ekonomi kalemine 1,5 trilyon dolarlık yeni bir pay ekleyecek ve bu yeni dilimin bir parçası olmak gelişen ekonomiler için oldukça önemli. Hal böyle olunca otomotiv sektörünün oldukça önemli olduğu Türkiye’de, bu dev endüstrinin liderleri ile bir araya gelip bu endüstrinin geleceğini konuşmak ve bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

2020 yılına kadar 152 milyon aracın internete bağlı olması öngörülüyor. Bu durum, otonom araçların aslında tahmin ettiğimizden çok daha kısa sürede hayatımıza girebileceğinin göstergesi. Otonom araçların ya da en azından Endüstriyel İnternet’le çevrimiçi olan araçların varlığı ise tek bir noktaya işaret ediyor: Daha fazla veri. Otomotiv endüstrisi verimliliği sadece üretimde kullanan bir endüstri değil. Yani veri, otomotiv sektörünün sadece üretim aşamasını daha verimli hale getirip dönüştürmeyecek. Aynı zamanda satın alma kararlarında etkili olan son kullanıcıya yönelik verimliliği, yani ürünün verimliliğini artırarak hangi otomotiv markalarının ayakta kalacağını belirleyen bir unsur olacak. Endüstriyel İnternet sayesinde elde edilen veri ise işte tam olarak bunu sağlayacak çünkü trafik optimizasyon sistemleri, kritik anlarda otonom kararların sürücülere yardımı gibi uygulamalar ulaşım, trafik ve otomobil kavramlarının karşılığını tamamen değiştirecek.

C132sD8W8AE4KJ3

Panelde sorulan en önemli sorulardan biri tabii ki otomotiv endüstrisindeki en hızlı ve köklü değişimin üretim hattına nasıl yansıyacağı ile ilgili. Dijital dönüşüm; ileri üretim tekniklerini, dijitalleşme vizyonunu bilen mühendisleri ve robotları üretim hattı üzerinde birleştiriyor. Öyle ki robotlar ve insanlar bir arada ve iş birliği içerisinde çalışmaya başlıyor. Otomasyon artık standart değil; insan odaklı, yani insan aklını üretim sürecine hızlı bir şekilde adapte edebilen değişime açık ve esnek oluyor. Aynı zamanda geleceğin otomotiv mühendislerine dair beklentiler de artıyor. Buna göre geleceğin otomotiv mühendislerinin Dijital Sanayi, akıllı ve çevreci araçlar, ürün yönetimi ve değer zinciri, üretim simülasyon modelleri konularına hâkim olması ve deney modelleri üretip sonuçlarını analiz edebiliyor olması gerekiyor.

GE teknolojileri; Dijital Sanayi ve Endüstriyel İnternet’in gücüyle her endüstride yarattığı dönüşümü, otomotiv alanında da gerçekleştiriyor. Türkiye için oldukça önemli olan otomotiv endüstrisinin gelişimi ise ekonomik olarak büyük önem taşıyor çünkü bu alandaki dijitalleşme, Türkiye’yi bölgedeki en büyük otomotiv üretim alanlarından birine dönüştürebilir. Dönüşümün yakalanamaması ya da bunun için geç kalınması ise endüstri devrimini gerçekleştiremeyen ülkelerdeki sonuçlara benzer etkiler yaratabilir. Her endüstrinin geldiği bu kırılma noktası büyük fırsatları ve tehditleri aynı anda içeriyor.

C14tvJ_XcAAnJnw

Otomotiv endüstrisinin liderlerini bir araya getiren Otomotiv’in Geleceği Günü’nde gerçekleştirdiğimiz Periscope yayınını buradan izleyebilir ya da Türkiye’de Otomotivin Geleceği adlı detaylı analiz raporunu bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.