Dijital Sanayi İş Gücü Talebini Nasıl Değiştirecek?

24 Mart 2016

Dijitalleşen sanayi ile gelen akıllı fabrikalar, sıfır kayıplı ve azami verimli tedarik zincirleri, çağının işgücü talebinde kapsamlı değişiklikler yaratacak. Ancak elbette bütün üretim ve hizmetlerin otomasyonu, her çalışanın yerini bir robota bırakmasına gerçekçe oluşturmuyor. Tam tersine, otomasyon sistemleri arttıkça bu teknolojilerin arkasında yer alacak istihdam alanı genişliyor.

FastWorks-normal-slow

Yeni dönem, bazı yetenek ve özelliklere sahip olanlara sınırsız fırsatlar sunuyor. Endüstriyel İnternet ve sensörler evreninde oluşacak Büyük Veri yığınlarını analiz edecek ve anlamlı bilgi haline getirecek veri uzmanlarının yeni dönemde baş tacı olacağını tahmin etmek zor değil. Ancak bilişim alanında sadece veri analistlerine değil her türlü “Dijital okur-yazar” işgücüne talebin patlama yapması da şaşırtıcı olmayacak. Yeni iş alanını tasarlayacak, hayata geçirecek ve üretim süreçlerini kontrol altında tutacak gruplara olan talep artarak devam edecek.

Uzmanlaşmış satış personeli aranacak

Yeni sanayi devrimi firmalara, son derece kişiselleştirilmiş ürünleri büyük bir yelpazede tüketicilere sunma imkânı tanıyor. Bu nedenle yeni dönemde satış personelinin tüketicinin ihtiyaçlarını iyi çözümleyen, üretim süreçlerine ve ürün özelliklerine ve daha da önemlisi mobil iletişim gibi yeni medya ve satış kanallarına hâkim olması büyük önem taşıyor. Satış personelinin sadece geleneksel bireysel tüketiciler ile değil şirketin daha önce hitap etmediği kamu ve özel işletmelerle de temas kurabilir nitelikte olması gerekecek.

Students using futuristic hologram to learn about science from tablet pc

Dijital yöneticiler gerekiyor

Yeni dönemde şirketlerin tepe yöneticilerinde beklenen özellikler de değişiyor. Şirketlerini yeni döneme geçişte yaşanacak tehlikeli çalkantılardan koruyacak, değişime inanan ve çalışanlarını da değişime inandıracak liderler revaçta olacak. Dünya Ekonomik Forumu’nun “İşlerin Geleceği” raporunda bu tür yöneticilere özellikle medya, eğlence ve enformatik sektöründe ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

tablo

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.