Dijital Sanayi: İnovasyon Kazanır

5 Aralık 2016

Üreticiler için “İnovasyon” yani “yenilik” – “iyileştirme” son yılların en önemli kavramlarından biri haline geldi. İnovasyon sayesinde halihazırda üretilen ürünlerin bile üretim modelinde yapılan değişiklikler -ki kimi durumlarda bu değişiklikler inovasyonun kendisi oluyor-  ciddi bir olumlu etki ve sonuç yaratabiliyor. Örnek vermek gerekirse inovasyon sayesinde havacılık endüstrisinde yapılan %1’lik yakıt tasarrufu, küresel olarak bir yılda 2-3 milyar dolar civarında bir kazanım sağlıyor. Ya da sağlık sektöründe %1 verimlilik artışının etkisi yine sadece bir yılda 4-5 milyar dolar arasında bir etki sağlayabiliyor. Dolayısı ile inovasyon; hem şirketler hem de ülkeler için milli gelir artışının, büyümenin anahtarı.

İnovasyon için doğru ortamın, doğru ekosistemin yaratılması inovasyonun etkilerini görmek kadar kolay değil. Bu ortamın yaratılması için hem şirket kültüründe köklü değişikliklerin yapılması hem de devletlerin bu ekosistemi destekleyecek uygulamaları geliştirmesi gerekiyor. Şirketlerin birçoğunda ezber bozan yeni fikirlerin hayata geçirilmesi noktasında alınması gereken risk için bu fikri bulan kişiye fırsat tanınmıyor. Dolayısı ile başarıya ve inovasyona giden yoldaki başarısız girişimlerin korkusu, inovasyon için gereken ekosistemin yaratılmasını engelliyor. Aynı zamanda devletlerin girişimciler için sağlayacağı güvenceler ve destekler olmazsa birçok iyi fikri hayata geçirmek için alınması gereken riskler hiçbir zaman alınmamış, ulaşılabilir inovasyonlar kaçırılmış oluyor.

dijitalsanayiv1

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, üretimin geleceğini değiştiren inovasyon kavramını CNN Türk ekranlarında Dijital Sanayi Programı’nın ikinci bölümünde inceledi. Temel hedefleri, ekosistem dahilinde yerel inovasyonu teşvik etmek, iş birlikleriyle endüstrilerin karşılaştığı zorlukların aşılmasına yardımcı olmak, üretimde operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunmak olan GE Türkiye İnovasyon Merkezi’ni ziyaret eden Emin Çapa, GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz ile inovasyonun üretimin geleceği ve Türkiye’deki endüstri üzerinde yaratabileceği potansiyel hakkında konuştu.

alci

Programın bu bölümünde “var olan ürünün ezber bozacak şekilde iyileştirilmesi de inovasyondur” tanımının bir örneğini görmek mümkün. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde GE tarafından mentorluk alan Osteoid firması, yıllardır hiçbir değişiklik göstermeden kırıkların tedavisi amaçlı kullanılan alçıyı inovatif bir ürüne dönüştürüyor. Yeni haliyle bu alçı doktorun elle yapması gereken kontrolleri basınç sensörleri aracılığı ile yapabiliyor. Tabii ki GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin mentorluk yaptığı tek alan sağlık değil. Endüstriyel İnternet alanında çalışmalar yapan Reengen’de İnovasyon Merkezi’nde GE ile birlikte çalışmalarına devam ediyor.

dijitalsanayiv2

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için üretimin olduğu her alanda inovasyon ciddi değişiklikler yaratabiliyor. Çünkü dev şirketler ile girişimcilerin birlikteliği, gelişmekte olan ekonomiler için oldukça hızlı sonuç veriyor. Bunun temel sebebi gelişmekte olan ekonomilerin inovasyonlar sayesinde endüstrilerinde gerçekleşecek değişimlerin çok daha hızlı uygulanabilir olması. Yani hızlı hareket edebilen, hızlı karar verebilen start-upların dev şirketlere sağladığı faydanın bir benzeri, inovasyonun gelişmekte olan ekonomilere sağladığı ilişkiye paralel bir etki sağlıyor.

dijitalsanayiv3

Emin Çapa’nın CNN Türk ekranlarında Cuma günleri saat 08:45’te sunduğu ve tekrarının Cumartesi günleri 15:25’te yayınlandığı Dijital Sanayi Programı’nın ikinci bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.