Dijital Sanayi: Havacılık Yükselişte

12 Aralık 2016

Pegasus Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane, dünya çapındaki havayolu şirketlerinin portföylerinde bulunan uçak sayısının, şu anda üretim ya da sipariş sürecindeki uçak sayısına denk olduğunu söylüyor. Yani kısa süre sonra çok daha fazla uçak gökyüzünde olacak. Peki, bu talebi oluşturan ve bu talebi karşılanabilir yapan etkenler neler? Dijital dönüşüm havacılık endüstrisini nasıl etkiliyor? CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dijitalleşme ile birlikte ciddi bir dönüşüm içinde olan havacılık endüstrisini CNN Türk ekranlarında Dijital Sanayi programının üçüncü bölümünde inceledi.

MSN_7140_Pegasus_A320NEO_CFM_Taxi_LR_03

Pegasus Hava Yolları, GE Havacılık teknolojilerini yakından tanıyan ve tercihini bu teknolojilerden yana kullanan havayolu şirketlerinden biri. 2 Ağustos tarihinde CFM International’ın en son teknolojisi ile üretilen LEAP-1A motorunu Airbus A320neo uçağında kullanmaya başlayan Pegasus Hava Yolları, bu tercihinde dünyadaki ilk havayolu şirketi olmuştu. Bu anlaşma Türkiye için ayrı bir anlam taşıyor çünkü LEAP motorunun parça bazında dünyadaki en büyük tedarikçisi ve GE Havacılık’ın Türkiye’deki ortağı olan TEI; Eskişehir’de üretim yapıyor ve 1600’den fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Emin Çapa havacılık endüstrisinin ana çalışma alanlarından birini “Daha az maliyetle, daha çok yolcuyu, daha uzağa taşıyabilir miyiz?” cümlesi ile özetliyor ki, bu oldukça doğru bir tespit.  GE Havacılık’ın ileri üretim tekniklerini bu alana taşıması, bu konuda devrim yaratan gelişmeler yaşanmasını sağladı. Daha önce birçok alt parçadan oluşan motor parçaları, endüstriyel 3D yazıcılar sayesinde tek bir parçadan üretildi. Bu sayede hem parçalar ciddi anlamda hafifledi hem de parçanın dayanıklılığı, dolayısı ile de motorun periyodik bakımları arasındaki süre uzadı.  Bir diğer önemli dönüşüm ve verimlilik de dijitalleşme ile sağlanıyor.

20160713-131335-2

GE Havacılık Türkiye Genel Müdürü İsmail Sami Özdemir havacılık endüstrisindeki dijital dönüşümü şu şekilde anlatıyor: “Twitter’da bir gün içerisinde 80 gigabayt veri üretiliyor. Sadece orta menzilli bir uçuşta ise birkaç saat içerisinde 1 terabayt veri üretiliyor. Bu verilerin analizleri ise havacılık endüstrisi için oldukça önemli. Sensörler, endüstriyel internet ve dijital ikiz gibi teknolojilerle gerçek zamanlı olarak takip edilebilen uçaklardan alınan bu veriler sayesinde önemli verimlilik artışları sağlanıyor.” Örneğin, uçak motorundaki bir parçanın arıza potansiyeli, sensörler sayesinde öngörülebiliyor, planlı bakımdan önce değiştirilerek uçuş güvenliği artırılabiliyor. Bir başka örnek ise uçakların dijital takibi sayesinde pist optimizasyonu sağlanarak rötarların önüne geçilebilmesi.  Tüm bunlar bir taraftan da yakıt tasarrufları sağlıyor.

Ge_Tei_Filika_Foto-85

Endüstriyel İnternet ile uçak motorlarının yıllık sadece %1 yakıt tasarrufu sağlaması durumunda bir yıl içerisinde 2-3 milyar dolar civarında bir kazanım sağlanıyor. Türkiye’deki uçakların %60’ında CFM/GE motorları kullanıldığı düşünülürse sadece bu durum bile Türkiye’nin havacılık endüstrisi için oldukça önemli bir tasarruf kalemi. Üretilen bu dev verilerin analiz edilmesi ile havacılık endüstrisinde verimlilik artışının giderek artması bekleniyor.

Emin Çapa’nın CNN Türk ekranlarında cuma günleri saat 08:45’te sunduğu ve tekrarının cumartesi günleri 15:25’te yayınlandığı Dijital Sanayi programının üçüncü bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.