Dijital Sanayi: Bir Fabrika Ne Zaman Akıllı Olur?

28 Kasım 2016

Sanayide verimliliğin artışı için yapılan çalışmalar, araştırma ve geliştirme sonuçları ve gelişen teknoloji, yeni bir kavramı üretimin merkezine yerleştirdi bile: Dijital Sanayi! Sanayide gerçekleşen bu dönüşüm, yazılımın gücünü makinalarla buluşturuyor ve sürekli veri üretilmesini sağlayıp bu veriyi anlamlı istatistiklere dönüştürüyor. Bu istatistikler ise anında üretime yansıyarak verimliliği olabilecek en üst noktaya çekiyor.

Dijitalleşme sürecinin 2025 yılına kadar dünyada toplamda 11 trilyon dolar ek gelir yaratması bekleniyor. Bu miktarın 3,7 trilyon doları ise az önce basitçe anlattığımız sanayinin dijitalleşmesi, yani Dijital Sanayi ile ilgili olacak.

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, üretimin geleceğini değiştirecek bu süreci CNN Türk ekranlarında Dijital Sanayi Programı ile inceliyor.

ScreenHunter_7946-Nov.-28-09.34

Dijital Sanayi ve dijitalleşme kavramlarının ilk yansıması dev üretimler gerçekleştiren fabrikalarda oluyor. Bunun en iyi örneği ise dev fabrikalardaki üretimin makinalar aracılığı ile gerçekleştirilmesi ve makinaların bakım ve arıza sürelerinin üretimi direkt olarak etkilemesi. Aynı zamanda bu makinaların birbirleri ile birlikte senkronize olarak çalışması, optimum üretim değerlerini yakalaması ancak yazılım desteği ve internetle mümkün. Fakat bizlerin kullandığı tüketici interneti, dijitalleştikçe sürekli daha fazla veri üreten dev makinalar için geçerli bir iletişim ve data transferi yolu değil. Bu sorunun çözümü de bir saniyede gigabaytlarca veri üreten bir makinaya cevap verebilecek olan Endüstriyel İnternet’te.

GE_Grid_new-108

Bahsedilen bütün bu gereksinimler sağlandığında ise bir fabrika akıllı fabrika olma yolunda en temel adımları atmış, verimliliğini şimdiden konvansiyonel yöntemlerle ulaşılamayacak boyutlara yükseltmiş oluyor. Üretim alanının ve makinaların en kritik noktalarına yerleştirilen sensörler düzenli olarak veri üretiyor, Predix gibi Endüstriyel Bulut platformları ve uygulamalar bu verileri anında anlamlı istatistiklere dönüştürerek üretim sürecine yansıtıyor, makinalar arıza vermeden çok daha önce sorun yaratabilecek parçalar ile ilgili bilgi veriyor, tedarik süreci bir vidanın bile depolanmasına gerek duyulmayan, ihtiyaç duyulacak her parçanın yazılım desteği ile kendi siparişini verdiği bir sürece indirgeniyor ve fabrikanın verimliliği, birbirleriyle konuşabilen bu birimler sayesinde optimum düzeye getirilerek gerçek bir verimlilik artışı sağlanıyor.

GE_Grid_new-8

Bu denli dijitalleşen bir üretim sürecinde insanlara gerek kalmadığı düşülmemeli çünkü aslında dijital dönüşüm yeni istihdam olanakları oluşturuyor. Bunu ise insanları üretim sürecinin tehlikeli sayılabilecek noktalarından alıp, kontrol mekanizmalarının olduğu bölümlere yerleştirerek yapıyor. Aynı zamanda yazılım, AR-GE, teknoloji alanındaki istihdam ihtiyacı da buna paralel olarak artıyor.

Emin Çapa, Dijital Sanayi Programı’nın ilk bölümünde GE Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası’ndaydı. Bu fabrika, ilk ihracatını gerçekleştirdiği 1987 yılından beri üretiminin %85’ini dünyanın dört bir yanına ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor ve alanında “İhracat Şampiyonu” unvanını taşıyor. Fabrika aynı zamanda GE’nin tüm dünyadaki 12 güç transformatörü fabrikası arasında tesis boyutu, üretim kapasitesi ve ciro olarak en büyüğü.

GE_Grid-25

Şimdi bu fabrika, Türkiye’de sanayideki dijital dönüşümün bir örneği, hatta en önemli merkezi haline gelmeye hazırlanıyor. Dijital Sanayi’nin etkileriyle burada da operasyonel verimlilik artacak, üretim hattı hızlanacak, müşteri odaklılık kapsamında daha kısa sürede teslimat yapılmasına olanak sağlanacak. Optimum üretim için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları birbirine bağlanacak.

Emin Çapa’nın CNN Türk ekranlarında Cuma 08:45’te sunduğu ve tekrarının Cumartesi 15:30’de yayınlandığı Dijital Sanayi Programı’nın ilk bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.