Dijital Rüzgar Enerjisi Santrali ile %20 Üretim Artışı

2 Haziran 2015

turb1

1887’de Charles Brush Ohio eyaletinin Cleveland’de bulunan evinin arka bahçesinde kuyruklu yıldız görüntüsünü andıran 144 parçalı 4-tonluk rüzgar jeneratörü geliştirdi ve bunu zemin katında bulunan pilleri şarj etmek için kullandı. Bugünün teknolojisiyle kıyaslandığında 18 metre uzunluğundaki bu devasa rüzgar jenaratörü oldukça verimsiz olmasına rağmen, mühendisleri daha iyisini yapmaya zorladı ve yeni bir endüstri başlattı.

tub5

GE Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Keith Longtin, “Her rüzgar enerjisi santralinin farklı DNA’sı vardır. Herbirinden bulundukları yerde esen rüzgarın karakteri gibi bilgileri yakalayabilirsek, dijital ortamda o santralin bir ikizini yaratarak daha verimli türbinler tasarlayabileceğimizi ve her koşulda santrali optimize edebileceğimize inanıyoruz”, diyor.

turb3

Geçtiğimiz haftalarda lansmanı yapılan bu konsepte “Dijital Rüzgar Enerjisi Santrali” diyoruz.

Konsept iki temel kavramdan oluşuyor: 2 megawatt’lık modüler bir rüzgar türbini dünya üzerindeki farklı coğrafyalara göre düzenlenebiliyor ve yazılımı sayesinde elektrik üretirken sürekli izlenebiliyor ve optimize edilebiliyor.

turb2

GE Power & Water, bu teknolojinin bir rüzgar enerjisi santralinin üretimini %20’nin üzerinde artırabileceğini ve 100 megawatt’lık bir santralin yaşam süresi boyunca 100 milyon $’lık fazladan bir değer yaratabileceğini açıklıyor. Bu değer doğru santralin doğru yerde inşa edilmesi, elde edilen verilerin sorunsuz ve öngörülebilir enerji akışı sağlamasıyla mümkün oluyor.

turb4

Enerji üretimini %20’den fazla arttırıyor

GE Power & Water Başkan ve CEO’su Steve Bolze,”Dünyanın elektrik ihtiyacı önümüzdeki 20 yıl içerisinde %50 oranında artacak. İnsanlar, güvenilir, ekonomik ve sürdürülebilir enerjiye sahip olmak isteyecek. Dijital rüzgar enerjisi santrali, yenilenebilir enerji maliyetlerini azaltmak için büyük veri, yazılım ve endüstriyel internet kullanıma çok güzel bir örnektir”diyor.

Endüstriyel İnternet, dijital ağ bağlantısıyla makinelerden elde edilen verilerin toplanarak, analiz edilmesidir. GE olarak, Endüstriyel İnternet ile elde edilecek verimlilik artışının önümüzdeki yirmi sene içerisinde küresel GSYH’ya 10 – 15 trilyon $’lık bir katkısı olacağına inanıyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.