Dijital Endüstriyel’in Şifreleri Çözülüyor: İnovasyon Becerisi

13 Kasım 2017

Günümüzde dijitalin, büyük verinin ve Endüstriyel İnternet’in dönüştürücü gücü hakkında hararetli tartışmalar yaşanıyor. Endüstriyel dünyanın sıkıntısı, bunun kişisel yaşamlarımızdaki ya da ofislerimizdeki gibi gerçekleşeceğini sanmamız; tek yapmamız gerekenin bir iPhone ya da iPad alarak açmak olduğunu düşünmemiz. Bu sayede anında daha etkin ve verimli hale geleceğimizi sanmamız.

Oysa tam aksine, fabrikalardaki ve endüstriyel tesislerdeki başarılı dijital endüstriyel ve Endüstriyel nesnelerin internet çözümleri, “tak çalıştır” anlayışından çok daha fazlasını gerektirir. Apple ile iş birliği içerisinde sistemleri çok daha kullanıcı dostu haline getirmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, endüstriyel çözümler söz konusu olduğunda, bir uygulamayı indirmek yeterli olmuyor. Dijital teknolojilerden anlamlı yararlar sağlayabilmek için kurum genelinde bir dönüşüm yaşanmalı. Bu söylediğim bir teori ya da varsayımdan ibaret değil. GE’nin son yıllardaki kendi dijital dönüşüm yolculuğundan ve dünyanın farklı bölgelerindeki, farklı sektörlerdeki müşterilerimizden çıkardığımız bir derstir.

Enerji, üretim, ulaşım, lojistik, sağlık, hangi sektörde olursa olsun, dijital endüstriyel çözümlerin etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için kurumların kültürel bir dönüşüm gerçekleştirmeye istekli olması gerekir. Ünlü yönetim bilimci Peter Drucker’ın söylediği gibi, “Kültür stratejiyi kahvaltıda yer”.

İlerlemenin ve başarının en önemli etkenlerinden biri de dijitalleşme.

Bu zorlu alanda müşterilerimize yardımcı olabiliriz. Hem küresel olarak hem de burada, bölgemizde, nelerin işe yaradığını, nelerin gerektiğini, etkinlik ve verimlilik getirecek bir dijital dönüşümü hayata geçirmek için hangi adımların atılması gerektiğini biliyoruz.

İlerlemenin İtici Gücü Dijitalleşme

Yine kendi deneyimlerimiz ve müşterilerimizin deneyimleri sayesinde, şirketlerin bu dijital dönüşüm sayesinde ürün geliştirme süreçlerini hızlandırarak, üretim süreçlerini geliştirerek ve yeni iş modelleri hayata geçirerek avantaj yakalayabileceğini biliyoruz.

Bir fabrikayı yönetirken, dijital endüstriyel çözümler sayesinde plansız arızaları azaltabilir, üretimi daha düşük maliyetle artırmanın yollarını bulabilirsiniz. CEO’lar ve diğer üst düzey yöneticiler sistemlerini ve operasyonlarını düzenlemenin yeni yollarını bulabilir ve kuruma katabilecekleri büyük veri, yapay zekâ ve robot teknolojileri gibi yeni unsurlara kafa yormaya başlayabilir.

Hani Chohan dijital teknolojilerden yararlanmanın yolunun kurum genelinde bir dönüşümle gerçekleşeceğinin altını çiziyor.

Dolayısıyla, yeni bir müşteriyle konuştuğumuzda bizim avantajımız ve farkımız, şirket olarak bu dijital dönüşüm yolculuğundan geçmiş olmamız ve dünya genelinde sayısız şirkete yardımcı olmamızdır. Bu sayede nelerin iş yarayıp nelerin yaramadığına, neleri deneyip neleri denemediğimize dair örnekleri paylaşabiliyoruz. Deneyimlerimizden kaynaklanan “Kullanım örneği” olarak adlandırılan bu örnekler müstakbel müşterilerimizin kendi dijital dönüşüm taslaklarını hazırlamalarına yardımcı oluyor. Dünyada, GE’nin endüstriyel birikimine ve bilgisine sahip tek bir yazılım şirketi yoktur.

Dönüşümü Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Bölgede, günümüzün dinamik piyasasındaki müşterilerinin ve kullanıcılarının taleplerini karşılamak için ne yapması gerektiğini düşünen birçok kurumla çalışıyoruz.

Bu çerçevede, bu kurumlara becerilerimiz ve çözümlerimizle, çözüm mimarları, alanlarında uzman isimler ve dijital dönüşüm ekiplerimizle danışmanlık yapıyoruz. Bu sayede şirketlere bir yol haritası ve dijitalleşme yoluyla ulaşmak istedikleri sonuçlara götüren bir rota çiziyoruz.

Bu yolculuğa başlamak için en uygun yerlerden biri Varlık Performans Yönetimi (APM) ve ServiceMax (saha hizmetleri yönetim aracı) hizmetleridir. Predix üzerinden çalışan bu uygulamalar, bir araya geldiğinde, makinelerinizi, çalışanlarınızı ve süreçlerinizi modernize etmenize yardımcı olur. Bu sayede doğru varlığın, doğru zamanda, doğru insanlarca kullanıldığından emin olabilirsiniz.

Sistemlerinizden ve endüstriyel varlıklarınızdan veri toplamaya, analiz etmeye ve bu doğrultuda harekete geçmeye karar verdiğiniz andan itibaren, GE’nin mevcut uygulamalarının yanı sıra sayısız başka fırsatla da karşılaşacaksınız. Sanayi sektörüne yönelik uygulamalar geliştirdiğimiz Predix platformu sadece GE yazılımcılarına değil, bağımsız yazılımcılara ve müşterilere de açık. Bu da kurumunuzun ihtiyaç duyduğu çözümü henüz geliştirmemiş olsak bile, endüstriyel verilerin bant genişliği ve güvenlik ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bir platform üzerinde birlikte çalışarak çözümler geliştirebileceğimiz anlamına geliyor. Apple ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde artık sanayi şirketleri, iOS platformu üzerinde çalışan Predix yazılım geliştirme setini kullanarak iPhone ya da iPad’larıyle kendi Endüstriyel İnternet uygulamalarını geliştirebilecek.

Bu yolculuğa çıkan, başarılı bir dijital dönüşümün getirilerini hayal eden ve görmeye başlayan müşterilerimizin gözündeki heyecana bizzat tanık oldum. Kurumunuzun dijital endüstriyel çağı dönüşümüne başladığınızda bizlere ulaşmaktan çekinmeyin.

Hani Chohan, GE Dijital Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.