“Dijital Endüstriyel”in Şifreleri Çözülüyor: Dijital Örgü ile Verimlilik Artışı

9 Ekim 2017

GE Dijital Çözüm Mimarı Mounia Papadopoulos, GE Türkiye Blog okuyucuları için yazdı.

İmalat sektöründeki şirketler son 10 yıl içerisinde giderleri azaltmak ve üretkenliği artırmak amacıyla Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Üretim Yürütme Sistemi (MES), 6 Sigma gibi sayısız çözüm hayata geçirdi. Birçok şirket şu anda ise gözünü büyük veriye dikmiş durumda. Ancak günümüzün zorlu ortamında bu bile yeterli değil. Verimlilik ve üretkenlikte büyük sıçramalar yapmak isteyen şirketlerin ihtiyacı GE’nin “Dijital Örgü” adını verdiği kavram.

Endüstriyel İnternet’in, bulut sistemlerin, bağlantılılığın, gömülü sensörlerin, büyük veri yığınlarının ve güçlü yazılımların gücünü kullanan Dijital Örgü, makineleri, analiz sistemlerini ve insanları tüm üretim süreci çerçevesinde entegre bir veri akışı sağlamak amacıyla bir araya getiriyor.

Dijital Örgü süreçler arası görünürlüğü artırarak değer yaratma sürecindeki bilgi duvarlarını ortadan kaldırıyor, endüstriyel kurumların satış, üretim, tasarım, hizmet ve operasyonlarını geliştirmelerini sağlayan bilinçli kararlar verme fırsatı yaratıyor. Basitçe ifade edecek olursak, bu örgü belirli bir süreci oluşturan farklı parçalar ve insanlar arasında her şeyin verimli bir şekilde yürümesini sağlayan bir bağlantı işlevi görüyor. Bunun sonucunda süreçler sürekli olarak geliştiriliyor, ürünlerin yaşam döngüsü şeffaflaşıyor, üretimde esneklik sağlanıyor.

Süreçlerde Sürekli İyileştirme

İşin belki de en heyecan verici tarafı, bunun üreticilere faydasının tek seferlik bir iyileşmeyle sınırlı kalmaması. Bu örgü, süreçlerde sürekli iyileştirme, verimlilik, üretim, kalite artışı ve maliyetlerde azalma sağlıyor. Örneğin, üretim sürecinde, tasarımdan tedarik zincirine, üretimden ambalajlamaya, dağıtımdan müşteri deneyimine bağlantı sağlanıyor. Dijital örgü bunu mümkün kılıyor -ve operasyonel iyileştirmeler sağlıyor.

Müşteriler tarafından sahada tespit edilen ürüne dair sorunlar otomatik olarak Dijital Örgü’ye girilerek, tasarımcıların ve/ya da üretim mühendislerinin müşterinin sorununu çözmeye yönelik düzenlemeler yapmasını sağlıyor. Aynı zamanda her aşamadaki tüm verilerin derlenmesi ve analiz edilmesi sayesinde ürünün yaşam döngüsü boyunca süreçlerin giderek daha da iyileştirilmesine olanak verem döngüsel bir sistem yaratılıyor.  Uygulama düzeyinde üreticilerin dijital dönüşüm sürecinin omurgasını oluşturuluyor. Ürünün değer zinciri boyunca üretilen verileri yakalayan, yöneten ve veri analizi yapan gelişmiş yazılımları entegre ederek, maliyetleri azaltmaya ve üretkenliği artırmaya yönelik fırsatları ortaya çıkarılıyor.

Dijital Örgü GE’nin, endüstriyel sistemlerin güvenlik, büyük veri bant genişliği ve emre amadelik ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen endüstriyel endüstriyel internet yazılım platformu olan Predix üzerinden çalışıyor.

Sistem Genelinde Görünürlük

Dijital Örgü’nün sağladığı görünürlük sayesinde fabrikalardaki operatörler üretimde olup bitenleri an be an takip edebiliyor ve donanım operatörlerinin ihtiyaç duydukları bilgi ve verilere ulaşmasını sağlıyor. Sistem aynı zamanda hem gerçek zamanlı hem de geçmişte yaşanan tıkanıklıkların tespit edilmesine de yardımcı oluyor. Bu da çevrim süreçlerini kısaltarak, yeni ürünlerin piyasaya sunulması sürecini hızlandırıyor. Üreticiler, çok daha çevik bir ortam sayesinde esneklik de kazanıyor.

Dijital Örgü gerçek zamanlı ve geçmişten gelen veri noktasından derlenen milyonlarca veriye dayalı güçlü analiz sistemi sayesinde operatörlere bilgi ve fikirler de sağlıyor. Operatörler üretim sürecindeki sorunları ve arızaları henüz ortaya çıkmadan tespit edebiliyor. Sistem, uygulanabilecek en iyi eylemler konusunda da önerilerde bulunarak sonuçlar üzerindeki, ürün teslim tarihi ya da kalite gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırıyor ya da minimize ediyor.

Suudi Arabistan ve Türkiye’deki Mükemmel Fabrikalar

Dijital Örgü’yü hayata geçiren şirketler Akıllı Fabrikalar yaratabilir. GE bölgede, Damman’daki 26 bin metrekarelik GE Üretim ve Teknoloji Merkezi’nde (GEMTEC) sürekli yeni geliştirmelere imza atıyor.

Gebze Güç Transformatörü Fabrikası

Gebze’de de Dijital Örgü, GE’nin 50 yıllık güç transformatörleri fabrikasını üretim süreleri ve envanter yönetimi alanlarında büyük; genel üretim verimliliği ve teslim sürelerinde küçük ancak somut gelişmeler elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Geleceğe baktığımızda, üretim süreçlerinin farklı parçaları, yapay zekâ ve makine öğrenimi alanlarındaki gelişmeler sayesinde birbiriyle iletişim kurdukça ve veri paylaştıkça, süreç geliştirme döngüleri giderek otomatikleşecek ve dolayısıyla hızlanarak üretkenlik kazanacak. Dijital Örgü’nün sadece GE’nin kendi endüstriyel operasyonları için değil, müşterilerimiz için de sunduğu olanaklar bizi çok heyecanlandırıyor.

GE’nin bölgedeki dijital endüstriyel çözümleri hakkında ayrıntılı bilgiyi bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.