Dijital Endüstriyel’in Şifreleri Çözülüyor: Dijital İkizinizle Tanışın

24 Ekim 2017

Bhanu Shekhar, Chief Digital Officer & Head of Digital Solutions for GE Power in the Middle East & Africa

Arabanızı, tavsiye edildiği şekilde 5000 kilometrede bir bakıma almak yerine, tam olarak ne zaman servise götürmeniz gerektiğini bildiğinizi düşünün. Sadece gerektiği zamanlarda servise giderek paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda doğru zamanda bakıma alarak arabanızın çok daha düzgün bir şekilde çalışmasını ve daha az yıpranmasını sağlarsınız.

Devam edelim: Arabanızın arıza yapmadan önce sizi uyardığını ve sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini söylediğini düşünün. Çekici masrafının yanı sıra yolda kalmanın yol açtığı zaman kaybından da kurtulmuş olursunuz.

İşin en heyecanlı yanı ise bunun bilim kurgu filmlerinden bir sahne olmaması…

GE’nin “Dijital İkiz” adını verdiği bu tür sistemler, milyar dolarlık enerji santralleri ya da alüminyum fabrikaları gibi dünyanın en büyük endüstriyel tesislerin bir kısmında kullanılmaya başlandı bile. Bu tür makineler ya da tesislerde maliyet, performans, verimlilik, güvenilirlik ve emre amadelik konusunda önemli avantajlar sağlayan Dijital İkiz teknolojisi, dijital dönüşümü hızlandırarak operatörlere büyük fırsatlar sunuyor.

GE’nin Dijital İkiz’i, gücünü GE’nin Endüstriyel İnternet platformu Predix’ten alıyor. Sistem operatörler için büyük değer yaratıyor çünkü; fabrika genelindeki ekipmanlar asla belirtildiği şekilde kullanılmaz ve diğer ekipmanlarla uyum içerisinde çalışmaz. Bir varlığın performansını etkileyen birçok değişken söz konusudur.

Bir enerji santralini ele alalım. Hava sıcaklığı, nem, yakıt türleri arasındaki farklar, yüz binlerce parçadan meydana gelen yıpranma, son bakımın üzerinden geçen süre ve fabrikanın tasarımı ile ortaya çıkan tesis arasındaki farklılıklar, bir santralin performansını etkileyen faktörlerden sadece birkaçıdır.

Özellikle de koşulların hızlı bir şekilde değiştiği, sıcak ve sert bir iklimin yaşandığı bu bölgede, eskiden onlarca farklı operasyon koşuluna yönelik birçok farklı ayar manuel olarak girilmek durumundaydı. Ancak bu ayarların da bir sınırı vardı. Dijital İkiz bu ayarların “ince ayarını” yapmakla kalmıyor, aynı zamanda da mevcut veriler ışığında parametreleri ve ayarları dinamik bir şekilde değiştirebiliyor.

Ya da bir alüminyum fabrikasını düşünelim. Alüminyum üretiminin en maliyetli girdilerinden biri enerjidir. Fabrikalarda ham maddelerin ısıtılmasında kullanılan yüzlerce ocak ve eritme hücresi enerjisini tek bir santralden alırdı. Eskiden, tüm ocaklar, optimum sıcaklık ve bakım koşullarına dayalı bir ortalama değer baz alınarak, aynı şekilde muamele görürdü.

Oysa her ocağın, üretim koşullarına ve yıpranma durumuna bağlı olarak, diğerlerinden ufak tefek farklılıkları vardır. Her bir ocağın Dijital İkizini üreterek, operatörler her ocağa farklı muamele yapabilir, verimliliği artırabilir, yakıt ve diğer operasyon giderlerini azaltabilir, ideal bir bakım programı belirleyebilir, hatta arızaları ve bakım gereksinimini henüz ortaya çıkmadan kestirebilir.

GE Enerji’nin Dubai’deki dijital ekibi, alüminyum sektörünün ilk Dijital İkiz projesini Aluminium of Greece fabrikasında gerçekleştirdi.

GE’nin Endüstriyel İnternet platformu Predix’i kullanan Dijital İkiz çözümü, fiziksel ve dijital dünyalar arasında bir köprü kurarak operatörlerin her bir varlığı, her an çok daha yeni ve derin bir kavrayışla görmesine olanak sunuyor. Predix, endüstriyel sistemlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik, büyük veri bant genişliği ve sağlamlık gereksinimleri gözetilerek geliştirilen ilk platformdur.

Her ikiz -ister tek bir ekipmanın isterse tüm fabrikanın ikizi olsun- sensörlerden gelen bol miktarda verinin, analiz sistemleri, modeller ve malzeme bilimi ile bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu sayede makine operasyonlarının kapsamlı, sürekli güncellenen bir tablosu ortaya çıkarılır.

Tak-Çalıştır Yazılımından Öte

Ancak böyle bir model kurmak bir uygulama ya da yazılım çözümleri paketi kurmak kadar basit değildir. Bunun nedenlerinden biri varlık ya da enerji santrali benzeri bir sisteme yönelik kapsamlı bir ölçme ve değerlendirme ve model geliştirme sürecinin aylarca sürebilmesidir.

Süreç, tesisler ve varlıklar hakkında kapsamlı bilgi sahibi bir mühendis ekibinin sistemdeki tüm ekipmanların ve varlıkların haritasını çıkarmasıyla başlar. Spesifik varlık ya da varlıkların üretimine, eğer yeni kurulmuyorsa o güne kadarki operasyon geçmişine; tesisin tüm parametrelerine dair verilerin  girilmesi de bu süreç çerçevesinde gerçekleştirilir. Bunlar, Dijital İkiz sistemine girilen verilerin sadece birkaçıdır.

Dijital ikiz ihtiyacınız olan ayarlamaları ve düzenlemeleri yapmanıza olanak tanımasının yanı sıra değişim gerektiren durumları da düşünüyor.

Ardından, performans mühendisleri geçmiş performans verileri ve bu varlıklarla çalışan bakım mühendislerinin uzmanlığı ışığında, modelin ince ayarını gerçekleştirir. Daha sonra tüm donanımlar ve sensörler verileri toplayan, takip eden ve analiz eden bulut temelli altyapıya bağlanır. Bu veriler ve Dijital İkiz yazılımının çıktıları test edilir. Onayın ardından Dijital İkiz çalışmaya hazır demektir.

GE’nin Dijital İkiz’inin en heyecan verici yanı, şirketlerin farklı performans senaryolarını, operasyon optimizasyonlarını ve yeni iş modellerini sanal bir ortamda, operasyonları riske atmadan test ve simüle etmesine olanak vermesidir. Bu durum şirketlerin derin davranış kalıplarını ortaya çıkarmasına ve Dijital İkiz tarafından gerçekleştirilen analizlerin tüm varlıklara entegre edilmesi yoluyla en yüksek verimi elde etmesine -çok daha akıllı hale getirmesine- yardım ediyor.

Dijital İkiz arıza yapmak üzere olan ekipmanlar konusunda uyarıda bulunmakla kalmıyor; operasyon geçmişine dayalı simülasyonlar gerçekleştirerek, ortama bağlı olarak sorunun nasıl çözülebileceği konusunda da tavsiyelerde bulunuyor; sürekli iyileştirmeye yönelik bir geribildirim döngüsü yaratıyor.

Dijital İkiz, varlık ve tesislerin hem operatörlerinin hem de sahiplerinin bakım, onarım ve optimizasyonu yepyeni ve devrimci bir bakışla ele almasını sağlıyor. Bölgedeki tesislerde Dijital İkiz’in daha fazla kullanılmaya başlaması için sabırsızlanıyorum.

Yorumlar

  1. Bu makeleden anladigim kadariyla.
    Bir alimyum üreticisinie gidiyor ve Predix sayesinde biz sizin ocaklarinizi daha verimli hale getirecez diyorsunuz.
    Sorum şudur. Predix uygulayıcı verimligi artırmak için her sektörun her makinanın gereksinimlerini calisma prensibini bilemiyecegine göre. Müşteriyle ortak ve O musteriye özel veri toplamasi gerekmekte. Peki Bu süreçin oturtulmasi ve datalarin verimligi arttiracak hale geltirilmesi ne kadar zaman almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.