Dijital Endüstriyel Tanımı ve Dijital Dönüşüm Yolculuğu

24 Ağustos 2017

GE’nin dijital endüstriyel dönüşüm yolculuğunu, GE Dijital Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Başkan Yardımcısı Ali Saleh anlatıyor.

Bir müşteri GE’nin dijital endüstriyel çözümleriyle ilgilendiğinde sorduğumuz ilk sorulardan biri şudur: “Şirketiniz değişimi benimsemeye ne kadar hazır?”

Çünkü mesele belirli bir yazılımı ya da donanımı kurmak değil, asıl mesele müşteriyi dijital dönüşüm yolculuğuna çıkarmak…

Bunun için de müşteri ile karşılıklı iş birliği ve güven içeren derin bir ortaklık kurulması gerekiyor. Aslında baktığımızda, bu müşterilerin bazılarıyla on yıllardır birlikte çalışıyor, GE ekipman ve hizmetlerini hali hazırda sunuyoruz.

Her dönüşümde olduğu gibi, dijital endüstriyel yolculuk da müşterinin mevcut operasyonlarına ve performansına bakarak başlıyor. Müşterinin kurum kültürüne, çalışanlarına, süreçlerine ve operasyonlarına uygun parametreler belirleyebilmeleri için birlikte çalışıyoruz. Mevcut durumu tam anlamıyla görebilmek için de şirketin varlıklarının ve finansal performans, giderler ve kalite gibi ana performans göstergelerinin haritasını çıkarıyoruz. Bir taraftan GE’nin de bu dijital dönüşümden geçtiğini belirtmekte de fayda var. Bu yolculuk, günümüzde GE’nin endüstriyel nesnelerin interneti (Internet of Things) alanında lider yazılım şirketi haline gelmesini sağladı.

Ardından, müşterinin süreçlerinin verimlilik, üretkenlik, emreamedelik ve diğer alanlarda sürdürülebilir iyileştirmeler elde etmesine yardımcı olacak dijital endüstriyel çözümleri uygulamanın yollarını belirliyoruz.

GE Dijital Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Başkan Yardımcısı Ali Saleh
Ali Saleh, GE’nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki dijital endüstriyel çözümlerini açıklıyor.

Bu sohbetler sırasında sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri de “Dijital endüstriyel tam olarak ne anlama geliyor?” olur. Bu soruya, “Yazılımları, uygulamaları ve analiz sistemlerini endüstriyel varlıklarla, sistemlerle ve operasyonlarla birleştiren bir sistemden söz ediyoruz” yanıtını veririm. Bu yolla, operatörlere daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli hareket etme olanağı sunan bilgi, fikir ve yetenekleri kazandırırız.

En önemli konulardan biri de bu yazılım çözümlerinin GE’nin Endüstriyel İnternet platformu Predix üzerinden çalışması. Predix, endüstriyel sistemlere özel olarak tasarlanan, bu sistemlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik, büyük veri bant genişliği ve sağlamlığa sahip ilk yazılım platformudur. Predix esnekliğe de olanak tanıyarak enerji santrallerinden fabrikalara dek tüm makinelere uygulanarak, bulut üzerinden çalışabiliyor. GE, endüstriyel veriyi işleyebilmek için büyük bir gereklilik olan ilk endüstriyel bulut ortamı Predix Cloud’u yarattı. Bu esneklik müşterilerimizin operasyonel teknoloji konusundaki çeşitli ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlayan kilit etken.

Dönüşüm yolunda ilerlerken -hem kendi dönüşümümüz sırasında hem de müşterilerimizle çalışırken-  bazı şirketlerin dijital endüstriyel dönüşüme diğerlerinden daha hazır olduğunu gördük. Bu konuda uygun adaylar yeterli altyapıya sahip olmadığının, finansal performansının sektör ortalamasının altında olduğunun farkında olan şirketlerdir.

Bu şirketlerde ayrıca kalıpların dışında düşünebilen ve bu çözümlerin rakiplerinin önüne geçme, mevcut sistemlerden daha iyi bir performans sergileme fırsatı sunduğunun farkına varabilen yöneticilerin olması gerekir.

Dijital endüstriyel çözümleri başarıyla uygulamak için şirketlerin GE’ye verilerini ve karşılaştıkları zorlukları paylaşacak kadar güvenmesi gerekir. Maliyetlerini düşürecek, verimliliği, üretkenliği ve emreamedeliği artıracak GE Dijital çözümlerini hayata geçirebilmemiz için bu şeffaflığın sergilenmesi şarttır.

Bölgedeki, sağlıktan ambalajlamaya, havacılıktan enerji üretimine dek çok farklı sektörlerden müşterilerin dijital dönüşüm gerçekleştirmesine yardımcı olduk. Bunu yaparken bir yandan da kendi dijital dönüşümümüzü gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Örneğin, Suudi Arabistan’daki Obeikan Yatırım Grubu’yla üretim tesislerinin dijitalleştirilmesi, “akıllı fabrikalara” dönüştürülmesi konusunda çalışıyoruz. Damman’daki 26 bin metrekarelik GE Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni de sensörlerin, büyük verinin, analiz sistemlerinin ve bulut sistemlerin, operasyonların iyileştirilmesi, verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla akıllı fabrika olarak kullanılması sağlandı.

Ancak işimiz henüz bitmedi. Araştırmalar dijital endüstriyel çözümlerin her türden endüstriyel sistemde milyarlarca dolar tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor. Dijitalin gücünü operasyonlarınızı iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için kullanmaya hazırsanız bize ulaşabilirsiniz. Dijital sayesinde, birlikte bölgenin gelişimine yönelik çok şey yapabiliriz!

Ali Saleh, GE Dijital Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Başkan Yardımcısı

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.