Denizlerin Yeni Hâkimi Haliade-X, Dünyanın En Büyüğü Olacak!

11 Temmuz 2018

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler gelecekleri için artık yenilenebilir enerjiye yöneliyorlar. Bu alandaki tüm teknolojiler gibi açık deniz rüzgâr türbini teknolojileri de her geçen gün gelişiyor. 260 metre boyu, 220 metrelik rotoru, 107 metrelik kanatları ve 12 MW elektrik üretim kapasitesi ile Haliade-X, dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr türbini unvanına sahip.

Dünyanın en büyük deniz tipi rüzgâr türbini olan Haliade-X’in kanatları dönmeye başladığında  aynı zamanda dünyanın en verimli rüzgâr türbini olacak. Haliade-X tam %63 kapasite faktörüne sahip. Bu sayı size az gibi gelebilir fakat sadece %1’lik bir artışın bile rüzgâr çiftliğinin toplam üretim miktarında 7 milyon dolarlık artışa neden olduğunu düşününce verimliliğin büyüklüğü daha net anlaşılıyor.

Güç Verimliliği

Haliade-X, açık deniz tipi rüzgâr türbini tasarımı ile benzersiz. Daha büyük bir rotor, daha büyük kanatlar ve daha yüksek kapasite faktörü gibi özellikler onu rüzgâr hızı değişimlerine karşı daha az hassas hale getiriyor ve düşük rüzgâr hızlarında bile yüksek güç üretmesini sağlıyor.

12 MW üretim kapasitesine sahip bu okyanus devi, aynı zamanda şu anda piyasada olan rüzgâr türbinlerine göre %45 daha fazla yıllık enerji üretimi sağlayacak ve bir önceki model olan Haliade 150-6MW ‘ya göre iki kat daha fazla üretim yapacak. Yalnızca 1 tane Haliade-X, Alman Kuzey Denizi’ndeki sıradan bir gündeki rüzgâr koşullarında 16.000 haneye yetecek kadar temiz enerji üretebiliyor. 750 MW kapasiteye sahip bir rüzgâr çiftliği ise 1 milyon evi aydınlatmaya yetecek.

Haliade-X’in tek yaptığı, açık deniz tipi rüzgâr türbinleri için yeni bir standart belirlemek olmayacak, aynı zamanda elektrik üreticilerinin kârlılığını da artıracak. Haliade-X’in basitleştirilmiş üretim süreci ve akıllı bileşenleri, üretimin daha ekonomik hale gelmesine, kurulum süresinin azalmasına ve servis-onarım sıklığının düşmesine yardımcı oluyor.

Tüm bu kısa vadeli tasarrufların yanı sıra, bir rüzgâr çiftliğinin ömrü boyunca yaptığı harcamada da Haliade-X sayesinde büyük tasarruf sağlamak mümkün olacak. Bu rakam, Haliade 150-6MW ile karşılaştırıldığında her türbinde 100 MW başına 26 milyon dolar daha düşük maliyet anlamına geliyor.

Geleceğe Yatırım

Açık deniz rüzgâr türbinlerinin sayısı giderek artıyor. Önümüzdeki 20 yılda ise günümüzdeki 14 GW kurulum kapasitesinin 100 GW’ın üzerine çıkması bekleniyor. GE, pazardaki bu büyümeyi göz önüne alarak Haliade-X’in geliştirilmesi ve dağıtılması için önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında 400 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Haliade-X’in tüm özelliklerini yukarıdaki videodan ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.