Denizin Ortasında Bir Gökdelen Yükseliyor: Haliade-X 12 MW

26 Mart 2018

Vincent Schellings 44 yaşında. Kendisi 20 yıl önce rüzgâr türbini tasarlamaya başladığı günden beri, yapabilecekleri en büyük rüzgâr türbininin ne kadar olabileceği hakkında kafa yordu. Sadece düşünmekle kalmadı, denemeler de yaptı. 100 metrelik bir rotorla yaptıkları deneme ancak 3 megavatlık bir makine kadar enerji üretti. Ama olsun, enerji büyük olmasa da türbin büyüktü.

Bugünlerde GE Yenilenebilir Enerji ekibine liderlik yapan Schellings, ekibiyle birlikte dünyanın en büyük rüzgâr türbinini geliştirmekle meşgul. Planladıkları dev, zeminden kanat ucuna kadar tam 260 metre uzunluğa sahip olacak. Bu, New York’daki ünlü 30 Rockefeller Plaza binasından bile daha uzun. Üstelik bu türbinde tam 220 metre çapında bir rotor olacak.

GE Unveils Plans To Build An Offshore Wind Turbine The Size Of A Skyscraper, The World’s Most Powerful

Meet the largest offshore wind turbine in the world—capable of producing renewable power for up to 16,000 households. http://invent.ge/2t7nT0f

Posted by GE on Thursday, March 1, 2018

Bu boyutta bir devden büyük miktarda enerji üretmesi beklenir. O da beklentilerin hakkını veriyor: tamamlandığında Kuzey Alman Denizi’nde, dalgaların 150 metre yukarısında 12 megavatlık jeneratörleriyle her gün 16.000 eve yetecek enerji sağlayabilecek. Bu da senede 67 gigawat/saat gibi büyük bir miktara eşit. Ayrıca bu miktar, şu anda aktif kullanımda olan diğer rüzgâr türbinlerinin ürettiği miktardan %45 daha fazla.

Rüzgâr türbinlerinde en önemli şey boyut. Çünkü ne kadar büyük olurlarsa o kadar fazla rüzgâr yakalayabilirler. Günümüzde en büyük rüzgâr türbini 180 metre çapında bir rotora sahip. Ancak bu gerçek bir türbin değil, sadece bir prototip. Çalışan en büyük türbinler ise 164 metrelik rotorlara sahip ve 9,5 megavatlık bir jeneratörle enerji üretiyor. Yeni tasarım hem daha fazlasını hem de daha azını sunacak: rüzgâr çiftliklerinde daha az türbin, daha az kablo döşeme ihtiyacı, daha az inşaat, bakım ve sermaye maliyeti.

Haliade X gibi bir rüzgâr türbini elbette yenilenebilir enerji üretiminde önemli bir rol oynayacak. Fakat bu büyüklükte bir devi denizin ortasında nasıl inşa edilebilir? Projeye 400 milyon dolar yatırım yapan GE, bir yol çizdi.

Önce mühendisler fikri keşfetmeye başladı. Daha sonra rotorun çapına karar verildi ve ekip jeneratörün büyüklüğünü ve hem rotoru hem jeneratörü havada tutacak kulenin boyutunu hesaplamaya koyuldu. Ekip ilk hesaplamaları bitirdikten sonra tasarımı doğrulamak ve geliştirmek için şirket çapında mühendislere ulaştı. Ekip, GE’nin milyonlarca dolar yatırım yaptığı bu araştırmayı yürütmek için GE Küresel Araştırmalar ekibi ile yakın bir çalışma yürüttü. GE Küresel Araştırmalar ekibi, temel yükleme, aerodinamik ve yapısal ağırlık üzerine çalışmalar yaptı. Ayrıca GE Havacılık, GE Enerji ve diğer GE şirketlerinden uzman yorumları eş referans oluşturmak için tarandı.

Mühendislik işi artık bitti. Şimdi Barselona, Nantes, Hamburg ve Avrupa’nın ve ABD’nin başka yerlerinde çalışan takımlar, önümüzdeki birkaç aylarını tasarımları mükemmelleştirmeye ve ilk bileşen testlerine girmeye hazırlanacak. GE, 2019’un ikinci çeyreğinde ilk tam test türbinini kurmayı planlıyor.

Şimdilerde kullanılan Haliade türbinleri 6 megavat enerji üretebiliyor.

GE Küresel Araştırmalar ekibi halen düşünmeye devam ediyor. 3D baskı ve katmanlı imalat gibi yeni yöntemleri tasarımın içine dâhil etmeyi, böylelikle Haliade X’i iyileştirmenin ve maliyetleri kısmanın yollarını arıyorlar. GE Havacılık uçak motorlarının bloklarını hali hazırda yazdırabiliyor. GE Katmanlı İmalat ise 1 metrelik çapa kadar olan parçaları basabilen bir metal 3D yazıcısının beta sürümünü oluşturmuş durumda. Sahip olunan bu teknolojiler Haliade X’in beklenenden bile öteye gitmesine yardımcı olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.