Demiryolunda Rönesans Devri

5 Eylül 2016

Türkiye’de demiryolunda adeta bir Rönesans yaşanıyor. Yaklaşık 50 yıl boyunca yeterli yatırım almayan demiryolları, yeniden devlet politikası haline geldi. Yeni hatlar inşa edilirken mevcut hatlar hızla modernize ediliyor. Türkiye’de demiryolu sanayinin kurulması için önemli adımlar atıldı, son 10 yılda demiryolu araç ve ekipmanları ihracatı 6 kat arttı. Demiryolu araştırma geliştirme çalışmaları sürerken, lisanslı üretim de artıyor.

Türkiye, 21’inci yüzyılın hızlı demiryolu taşımacılığı dönemine tüm ülkelerden daha hızlı ve avantajlı girdi.

DSC_1534

Dünyanın dört bir yanında yatırım bütçeleri, yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, petrole bağımlı olmayan ve çevre dostu bir ulaşım sistemi olan demiryolu taşımacılığına döndü. İthal fosil yakıtlara bağımlılıktan kurtulmak isteyen, karayolundaki yoğun trafiğin yarattığı ek maliyetlerden kaçınma arzusu taşıyan, karbondioksit salınımını azaltma baskısı altındaki hükümetler mevcut demiryolu altyapılarını iyileştirmek ve şebekeye yeni hatlar eklemek için harekete geçti.

ABD merkezli danışmanlık şirketi Claret Consultancy’nin derlediği bilgilere göre ülkelerin 2020’ye kadar demiryolu yatırımlarına ayırdığı fonların tutarı 2 trilyon dolara yaklaşıyor. Yüksek işsizlik oranlarıyla mücadele eden hükümetler demiryolu yatırımlarının yarattığı iş olanaklarının da farkında. ABD’nin işçi sendikaları ile çevre kuruluşlarının kurduğu BlueGreen Alliance’ın 2015 tarihli ‘Gauging Growth’ adlı raporuna göre, “Demiryoluna yapılan her 1 milyar dolar yatırım 20 bin yeni istihdam yaratıyor.” Üstelik bu istihdamın 7800’ü, çevrecilerin “yeşil iş” olarak adlandırdığı “sürdürülebilir ekonomik faaliyetler yürüten işletmeler” tarafından yaratılıyor.

tumblr_inline_nehguzuKRU1qzgziy

Bütün dünyada demiryolu yatırımları öncelikli konuma yükseldi. OECD verilerine göre kuruma üye Türkiye dâhil 33 ülkede demiryolu yatırımlarının ulaşım yatırımlarındaki payı 1994’te yüzde 17 iken 2013’te yüzde 26’ya çıktı. 2008 yılından itibaren dünyada her yıl ortalama 70 milyar dolarlık demiryolu yatırımı yapılıyor.

DSC_1401

Demiryolu yatırımlarının artmasının bir nedeni de gelişen teknolojilerle demiryolu taşımacılığında enerji verimliliğinin artması ve yolculuk sürelerinin kısalması. Fren enerjisini elektriğe çeviren sistemler, LED aydınlatma ve sinyalizasyon sistemleri, gelişmiş trafik kontrol sistemleri trenlerin enerji verimliliğini belirgin biçimde artırdı.

1

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.