Değişim Rüzgârı: Açık Deniz Türbinleri Enerji Üretimine Başladı

4 Temmuz 2017

Amerika Block Island’daki dev GE Haliade türbinleri, enerji endüstrisini etkileyecek bir dönüşüm yaratmak üzere elektrik üretmek için dönmeye başladı. Şu an için 2000 civarında müşteri, bu dev türbinlerin ürettiği elektriği kullanıyor ve üretilen elektrik 17.000 ev için gereken enerjiyi sağlayabiliyor.

Block Island’daki rüzgâr santralinde bulunan beş GE Haliade 150-6MW türbini, açık denizde 30 megavata kadar sürdürülebilir enerji üretebiliyor. Yani türbinlerin her biri 6 megavat enerji üretme kapasitesine sahip. Bunun içinse karadan 3 mil uzakta, denizin üzerinde esen güçlü rüzgârlardan faydalanıyorlar.

Yüksekliği 100 metreyi bulan türbinlerin enerji üreten bölümleri de gerçek bir dev. Enerji üreten jeneratör kısmının boyutları neredeyse büyük bir yolcu otobüsü boyutlarında. Bu kısım üç ayrı devreden oluşuyor. İki devrede sorun olsa bile üçüncü devre aktif kalıyor ve türbin 2 megavat enerji üretmeye devam edebiliyor. Ayrıca pervanelerin her biri -ki bir türbinde üç adet bulunuyor- tam 27 ton ağırlığında.

Haliade türbinleri elektrik sağlayıcı firma için de oldukça kazançlı bir yatırım oldu. Bu sayede firma her yıl yüksek miktarlardaki dizel yakıt giderlerinden kurtuluyor. İşin öbür tarafında ise elektriği kullananlar için de bir fayda var: Daha uygun fiyata elektrik. Bunun yanı sıra rüzgâr enerjisinden elektrik üretiminin çevresel olarak kazanımları tabii ki hepsinden daha önemli.

Haliade türbinlerinin elektrik üretmeye başlaması, açık deniz rüzgâr santralleri için oldukça önemli bir kilometre taşı. Projenin verimli bir şekilde devam etmesi, gelecekte benzer projeler için gereken referansın sağlanması açısından oldukça önemli çünkü bu işi denizin ortasında yapmanın kendine özgü zorlukları var. Örneğin, Haliade türbinleri 55 mile varan yüksek süratli rüzgarlarda bile elektrik üretmeye devam ediyor. Rüzgâr hızı 70 millik hıza ulaştığında ise türbinler otomatik olarak kendilerini rüzgâra karşı en az direnç oluşturacak şekilde konumlayıp kapatabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.