Dakikalar İçinde Tanı Aşamasından Tedavi Planına Geçiş

27 Haziran 2019

Mamografi genellikle meme kanseriyle mücadelede ilk savunma hattı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, mamografi çektiren herkes inceleme sonuçlarını beklerken yaşanan yürek burkucu kaygı hissine aşinadır. Mamografi “kesin sonuç vermeyen” olarak etiketlendiğinde ise, bu kaygı hissi kişide tavan yapar. Doktordan haber beklerken, nasıl bir sonuç geleceğini kestiremeyen hasta korkunç düşüncelere kapılabilir.

Yıllık mamografi taramasına giren Simone da yakın zamanda kendini benzer bir durumun içinde buldu. Taramadan hemen sonra, sağ memesinde kanserin mamografi görüntüsünde tespit edilmesini zorlaştıran dağınık yoğunluk alanları eşliğinde bir kitle tespit edildiğini öğrendi. Doktoru, Simone’un vücudunda neler olduğunun daha iyi anlaşılması için hemen kontrastlı spektral mamografi (CESM) adlı alternatif bir tanısal inceleme önerdi.

Doktor, başta aksiller lenf düğümleri olmak üzere hastalığın mamografi görüntüsündegörünenin bölgelerin ötesine yayıldığını 30 dakika içinde doğruladı. Aynı sabah bir tedavi planı hazırladılar; Simone sonuçlar konusunda kaygılı olsa da hastalıkla mücadele etmek ve hastalığı yenmek için gerekli adımları anlıyordu. Daha da önemlisi, günler süren bir süreç sadece birkaç saat içinde tamamlanmıştı.

Ontario Kanada’daki Western University’de meme görüntüleme bölümü başkanı Dr. Anat Kornecki, ekibinin daha hızlı değerlendirmeler yapmasına olanak tanımak amacıyla CESM teknolojisini yakın zamanda uygulamalarına entegre etti. Bu yeni araç sayesinde Dr. Kornecki, hastalarına daha hızlı bir şekilde yanıt sağlayabiliyor ve böylece hastalar ilave incelemeler veya prosedürler için eskisi kadar uzun bir süre beklemek zorunda kalmıyor.

Kesin sonuç vermeyen mamografi ve ultrasona ek olarak uygulanan GE Sağlık SenoBright™ HD (CESM) teknolojisi, basit ve hızlı bir prosedür aracılığıyla olağandışı kan akışı paternlerine sahip alanları vurguluyor. CESM ayrıca, kontrast ajanı sıradışı kan akışı içeren alanları vurguladığından net bir görüntü kalitesi sunuyor ve böylece klinisyenler ve hastalar için yüksek düzeyde güven temin ediyor.

Dr. Kornecki; “Bu teknoloji mükemmel bir problem çözme aracı haline geldi” diyor. “Bir yapının, şüpheli bir lezyonun ötesinde negatif bir yapı olduğunu düşündüğümüzde, artık emin olabiliyoruz. Ayrıca gereksiz biyopsileri ve takip süreçlerini bertaraf etmemize de yardımcı oluyor”. 

Diğer bir önemli avantajı da, incelemenin aynı personel ve aynı mamografi ekipmanıyla aynı odada 7 dakikadan kısa sürede gerçekleştirilebilmesi.

“[CESM], ilk tanı ile tedavi planı arasındaki süreyi kısaltan mükemmel bir araç. Hastalar hızlıca yanıt aldığı ve bizler de tanılarımız konusunda güvende hissettiğimizden, teknoloji hem hasta hem de doktor için karşılıklı avantaj sağlıyor.” – Dr. Anat Kornecki, Western University Meme Görüntüleme Bölümü Başkanı

Western University’deki ekip, sağlanan avantajlardan tüm bakım ekibinin fayda sağladığını fark etti. Örneğin, cerrahlar CESM incelemesinin sonuçları ile artık kendilerini daha donanımlı hissediyor ve bu teknoloji ameliyata girerken cerrahlara sağlıklı bir yol haritası sunuyor.

Dr. Kornecki ve ekibi son 18 ayda CESM ile 1.100’den fazla vaka tamamladı.

“Genel bağlamda, ilk tanı ile tedavi planı arasındaki süreyi kısaltan mükemmel bir araç.” diyor Dr. Kornecki ve devam ediyor “Hastalar hızlıca yanıt aldığı ve bizler de tanılarımız konusunda güvende hissettiğimizden, teknoloji hem hasta hem de doktor için karşılıklı avantaj sağlıyor.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.