Daha Temiz Enerji İçin: Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi

15 Mart 2017

GE, kömür santrali emisyonlarının yüzde 11‘e kadar düşürülmesine yönelik çalışacak olan Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni hayata geçirdi. GE Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi altında Enerji Servisleri, Buhar Enerjisi Sistemleri, Dijital Enerji Çözümleri iş alanları ile GE Küresel Araştırma Merkezi ve GE Küresel Büyüme Organizasyonu’nun uzmanlıkları bir araya geliyor. Hindistan’da hayata geçirilen yeni proje, GE Küresel Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’nin mevcut kömür yakıtlı elektrik santrallerinin emisyonlarını azaltma ve verimliliği artırmaya ilişkin misyonuna örnek niteliği taşıyor.

Mükemmellik Merkezi, GE’nin kısa süre önce gerçekleştirdiği ve mevcut donanım ve yazılım çözümleri tam olarak uygulandığında dünyadaki buhar santrallerinden çıkan karbondioksit (CO2) emisyonlarının yüzde 11 oranında düşürülebileceğini gösteren Ecomagination araştırması doğrultusunda çalışıyor. Dünyadaki elektriğin yaklaşık yüzde 40’ı, kömür yakıtlı enerji üretimiyle elde ediliyor. Enerji sektöründeki karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 75’i ise birçok santralin eski ve verimsiz olması nedeniyle kömür yakıtlı enerji üretiminden kaynaklanıyor. Bu da gösteriyor ki daha çevreci ve daha verimli santraller için dijital çözümler ve yenileme projeleri hızlanmalı.

GE’nin “ultra-süper kritik” teknolojisinin kullanıldığı en yeni kömür santralleri yüzde 49’a varan verimlilik oranları sunabiliyor. Bu oran, yüzde 33 olan dünya ortalamasının çok daha üzerinde yer alıyor. Sağlanacak olan her verimlilik oranı, santralin yaşam süresi boyunca işletme maliyetlerini düşürürken karbondioksit emisyonunu yaklaşık yüzde 2 oranında azaltıyor.

Kömür yakıtlı modern elektrik santralleri; santral alt sistemlerini çalıştırmak ve koordine etmek üzere, sensörler, dijital kontrolörler ve denetleyici bilgisayarlardan oluşan karmaşık bir ağa bağlı olarak faaliyet gösteriyor. GE’nin dijital yetkinliği ve hava kalitesi kontrol sistemlerinden oluşan portföyü, en zorlayıcı dünya standartlarını bile karşılayabilecek şekilde atmosferdeki emisyon oranını çok daha az oranlara taşımayı sağlıyor.

Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi, müşterilerin dönüşüm projelerini karbon yoğunluğu enerji üretim çeşitliliğine taşıyacak şekilde geliştirmesine yönelik finansal çözümler de sunacak.

GE’nin Enerji Verimliği Mükemmellik Merkezi’nin taahhüdünü gösteren ilk proje, Hindistan’daki en büyük kamu kuruluşu olan NTPC Limited (NTPC) ile birlikte gerçekleştirilecek. GE, Telangana’da bulunan Ramagundam Süper Termik Santrali‘nde 30 yılı aşkın bir süre önce faaliyete geçen 200 megavat (MW) gücündeki üç Ansaldo buhar türbininin verimliliğini yükseltecek. Her bir buhar türbininin verimliliğini yüzde 14’e kadar arttırma, santral verimini ortalama 30 MW oranında yükseltme ve karbon ayak izini yaklaşık yüzde 5 oranında düşürme konularında GE, NTPC’ye çözüm sunacak.

Yorumlar

  1. Kükürt doksit gazının azaltılması konusunda bir çalışmanız varmı?
    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.