Daha Temiz, Daha Verimli: GE ile Dijitalleşen Enerji Santralleri

31 Mart 2017

Hızla değişen dünyamızın artık daha güvenilir, daha temiz ve daha sürdürülebilir enerji yöntemlerine ihtiyacı var. Sadece Hindistan’ın enerji tüketimi 2000 yılından bugüne tam iki katına çıkmış durumda. Dünya Enerji Görünümü Özel Raporu’na göre Hindistan’ın enerji sistemleri, sürekli artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için 2040 yılına kadar şu anki üretiminin dört katına hazır olmalı.

Hindistan örneklerden sadece bir tanesi. Dünya enerji ihtiyacının inanılmaz yükselişine tanık olurken, uzun süreçte yani 20-25 yıllık bir zaman diliminde bu ihtiyacın %50 oranında artması bekleniyor. Dolayısıyla bu ihtiyaç elimizdeki tesislerin performansının, verimliliğinin yükselmesi gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

GE Enerji’nin bu ihtiyacın nasıl karşılanabileceği sorusuna gerekli cevapları var. Öncelikle GE, yeni bir dönemin; Dijital Sanayi Çağı’nın öncülüğünü üstleniyor. Dijital Sanayi, GE’nin 125 yıllık endüstriyel kas gücünü dijitalleşmenin beyin gücüyle birleştirdi. İşte tam olarak da bu kombine güç sayesinde artık kömür gücüyle çalışan enerji santralleri sadece daha temiz değil, çok daha verimli ve “akıllı”.

Aralık 2016’da GE, türünün tek örneği olan, enerji santrallerine dair küresel bir araştırma analizi yayınladı. Araştırmaya göre kömür gücüyle çalışan enerji santrallerindeki karbondioksit emisyonu küresel olarak %10 civarında düşürülebiliyor. Bu oran, Amerika Birleşik Devletlerindeki otomobillerin %95’inin trafikten çekilmesi ile düşürülecek karbondioksit emisyonu ile aynı oranı sağlıyor. Dolayısı ile halen var olan enerji santrallerinin dijitalleşme ve yazılımın gücüyle hem daha çevreci hem de çok daha verimli olması ve artan enerji ihtiyacını karşılamak için ciddi bir etki yapmaları mümkün.

İşte bu tam nedenlerle GE, kömür santrali emisyonlarının yüzde 11‘e kadar düşürülmesine yönelik çalışacak olan Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni hayata geçirdi. GE Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi altında Enerji Servisleri, Buhar Enerjisi Sistemleri, Dijital Enerji Çözümleri iş alanları ile GE Küresel Araştırma Merkezi ve GE Küresel Büyüme Organizasyonu’nun uzmanlıkları bir araya geliyor.

Yeni teknolojilerin sağladığı avantajlar öğrenmek için infografiğimizi yakından inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.