Daha Önce Duyulmamış İki Yeni Meslek Geliyor

28 Mart 2016

Dördüncü Sanayi Devrimi, sadece iş yapış şekillerini değil yaşamımızı kökten değiştirmeye hazırlanıyor. 20’nci yüzyılın aşırı iş bölümünün yarattığı meslekler, uzmanlık alanları ve görevlerin çoğu buharlaşacak. Yaratıcı, karar alma ve iş birliği geliştirme yönleri kuvvetli, karmaşık vasıflı iş gücüne talep ise patlayacak.

Yeni dönemde üretim makinelerin kontrolünde olabilir ama ürünlerin tasarımı için yaratıcı insanlara ihtiyaç duyulacak. Ayrıca akıllı fabrikalar her gün devasa miktarlarda veri üretecek. Bu noktada daha önce var olmayan iki yeni meslek karşımıza çıkacak.

1. Sanayi Veri Uzmanı

Sanayi Veri Uzmanı

Üretim sektörü işletmeleri, akıllı fabrikaların ve tedarik zincirlerinin ürettiği Büyük Veri’yi analiz ederek anlamlı bilgi üretecek ve karar mekanizmalarını yönlendirecek “Sanayi Veri Uzmanları”na ihtiyaç duyacak. Sanayi Veri Uzmanları’nın hem ürün hem de üretim sürecine hakim olması, analiz yeteneğinin güçlü olması ve yeni ürün tavsiye edebilecek kadar piyasa şartlarından haberdar olması beklenecek.

2. Robot Koordinatörü

shutterstock_266874623

Üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerde robot kullanımının artması elbette bu cihazları takip edecek uzmanların varlığını gerektirecek. Robot koordinatörünün, robotların düzenli ve düzensiz tamir ve bakımlarını yapabilecek, yeni robot ihtiyaçlarını belirleyecek ve robotlara yeni yetenekler kazandırabilecek nitelikte olması beklenecek.

Yeni döneme uygun insan kaynaklarını bulabilecek veya mevcut kadroların yeni döneme uyumunu saylayacak, onlara yeni vasıflar kazandıracak mekanizmaları oluşturacak insan kaynakları yöneticilerine de ihtiyaç had safhada olacak. Zira yeni dönemin işgücü ihtiyacının karşılanması şirketlerin tek başına altından kalkabileceği bir sorun değil. Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab bu sorunun ancak devletlerin devreye girmesiyle aşılabileceğini savunuyor. Dördüncü Sanayi Devrimi ve sonuçları konusunda akademik çalışmalar yürüten Schwab, “Devletler yeni dönemde ihtiyaç duyulan vasıflara sahip işgücünü yetiştirmek durumda. Aksi halde yeni sanayi devriminin yaratacağı eşitsizlik, işsizlik ve ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kalırlar” diyor. Haklı olup olmadığını çok değil 5 yıl içinde görebiliriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.