Daha Dijital: Dubai Havacılık Yazılım Merkezi

2 Ağustos 2016

GE’nin yeni teknoloji merkezi Uluslararası Dubai Havalimanı’nın hemen yakınında, özel jet terminaline oldukça yakın olan serbest alan içerisinde yoğun bir şekilde çalışmaya başladı. Dışarıdan bakıldığında bu çöl metropolisinin bir başka camlı ofis binası gibi alçak gönüllü dursa da, içine adım attığınızda kendinizi uzay gemisine binmiş gibi hissedeceğiniz kesin.

Dubai Havacılık Yazılım Merkezi, uçak motorlarından gelen verileri anlamlandırabilecek yazılımlar için kod yazan ve geliştiren birçok yazılım mühendisini istihdam ediyor. Bu analiz yeteneği de Endüstriyel İnternet sayesinde havayolu şirketleri için yakıttan bakım masraflarına kadar birçok alanda ciddi bir tasarruf sağlıyor.

20151108-103005

GE’nin Dubai’de böylesine bir merkez açmasının başlıca sebeplerinden biri, GE’nin müşterisi olan büyük ve en hızlı güçlenen markaların yeni GE teknolojileriyle hızlı bir şekilde kaynaşmasını sağlamak. Son dönemde Dubai’nin batıyı Çin, Hindistan ve Vietnam gibi gerçek bir ivme yakalayan ülkelerle birleştiren bir noktada olması da merkezin burada açılmasında oldukça önemli bir etken. Şu anda Dubai’nin gökyüzüne baktığınızda Dubai’yi dünyanın herhangi bir köşesiyle birleştiren bir yolcu uçağı görmememiz imkânsız.

GE’nin yeni teknoloji merkezi aynı zamanda Türkiye’deki teknoloji merkezi ile benzerlikler taşıyor ve Türkiye Teknoloji Merkezi’nin deneyimlerinden faydalanıyor çünkü Türk mühendisler bir süredir bu merkezde zaten havacılık endüstrisi için oldukça önemli uygulamalar geliştiriyor. 15. yaşını kutlayan Türkiye Teknoloji Merkezi, artık hesapları ve fizik kurallarını Predix sayesinde dijital dünyaya taşıyan dev bir inovasyon merkezi. Hatta yapılan Test Görüntüleme (Test Visualisation) uygulaması sayesinde uçak motorları, müşterilere teslim edilmeden önce dijital ortamda test edilebiliyor.

Day1ends-1024x684

Şimdi, Dubai ve İstanbul’daki GE mühendisleri birlikte pist uzunluğu, açısı ya da motorun içindeki ısı, tüketilen yakıt miktarı gibi bütün verileri anında yansıtabilecek teknolojiler üzerine birlikte çalışıyor. Bütün bu detaylar havayolu şirketleri için altın değerinde. Yakında, bu uygulamalar sayesinde uçakların bakım sürelerinde kaybedilen vakit en aza indirilerek yolculara yansıyan gecikme ve rötar süreleri de tarihe karışabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.