COVID-19’la Mücadelede Ventilatörlere Yeni Bir Soluk Getiren Ekip

4 Haziran 2020

COVID-19 salgını, kritik durumdaki hastaların nefes almasına yardımcı olan ventilatörler için küresel bir yarış başlattı. Üreticiler üretimi artırırken, ülkeler ventilatörler için oldukça fazla sipariş veriyor. Orta Doğu ve Türkiye’deki mühendis ekipleri, ventilatör saflarını güçlendirmenin ve bölgedeki solunum makinelerinin; eski veya teknik sorunları olan cihazların bile iyi çalışmalarını sağlamanın yollarını araştırıyorlar. 

GE Sağlık’ın Türkiye, Suudi Arabistan ve Orta Doğu’yu içeren Büyüyen Doğu Pazarı hizmetleri bölümü genel müdürü Hady El Khoury, mevcut ventilatörleri elden geçirip mümkün olan en kısa sürede hastanelere geri götürdüklerinden bahsediyor. Kullanıma sokulan her ventilatörün, solunum desteği ihtiyacı olan hastalara yardımcı olacak bir cihaz daha kazandırmak anlamına geldiğinin altını çiziyor.

Bu kritik onarımların çoğu GE Sağlık’ın Türkiye ve Suudi Arabistan’da yer alan iki bölgesel onarım merkezinde gerçekleşiyor. Merkezdeki teknisyenler, bölgede COVID-19 vakaları başladığından beri yaklaşık 100 onarım gerçekleştirdiler. Servis ekibinin çalışmaları; bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) tarayıcılar ve X-ray makineleri gibi diğer kritik ekipmanların tesis içinde yapılan servisini de içeriyor. Bölge operasyonları genel müdürü Alper Çırpıcı, şu anda onarım merkezlerinin iş yükünün yaklaşık %80’inin ventilatörler ile ilgili olduğunu söylüyor ve önceliğin bu yönde olduğunu belirtiyor.

Bölgenin 33 uzaktan servis uzmanı, kritik tıbbi ekipmanlara yönelik düzeltmelerin üçte birini fiziksel müdahale olmaksızın gerçekleştiriyor ve kontrollerini sağlıyor. Birçok makineye internet erişimi olduğu için çalışanlar, çevrimiçi olarak yazılım hatalarını çözebiliyor, sistemleri sıfırlayabiliyor ve genişbant bağlantısı üzerinden hata kayıtlarını kontrol edebiliyor. GE Sağlık’ın OnWatch ve TubeWatch gibi gelişmiş yazılımları da hata oluştuğunda uyarı gönderiyor. Bu uzaktan müdahaleler, hastanelerin temel makinelerinin hızla çevrimiçi çalışır hale getirilmesini sağlıyor. 

Ventilatör onarımlarında ise durum bundan biraz farklı. Ventilatör onarımlarının çoğu fiziksel müdahale gerektiriyor. Bir sağlık sisteminin GE ile hizmet sözleşmesi olduğu durumlarda, saha mühendisi sorunu çözmek için hastaneyi ziyaret ediyor veya hastaneler bu makineleri onarım merkezlerine gönderiyor. Alper Çırpıcı onarım merkezlerinin, saha mühendisleri ve yeni gelen makineler için “önce güvenlik” politikası olduğunu vurguluyor. Çırpıcı bunu “Tüm sistemlerin onarım merkezine girmeden önce tamamen temiz olmasını sağlamak için birçok malzeme kullanıyoruz.” şeklinde açıklıyor.

Onarım işi genellikle hızla tamamlanıyor. Alper Çırpıcı, teşhis koyma ve düzeltme işinin oldukça basit olduğunu söylüyor ve teknisyenlerin üç ila beş saat arasında işlerini tamamlayabildiğini belirtiyor.

Müşteriler, 40 kilograma kadar ağırlığı olan ventilatörlerini onarım merkezlerine göndermek için ticari dağıtım şirketlerini kullanıyorlar. Genellikle iki ila üç gün arasında da makinelerini geri alıyorlar. Hady El Khoury durumun önemine, “Müşterilerin ve bizim misyonumuz her zamankinden daha kritik.” diyerek dikkat çekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.