Covid-19’la Mücadelede 5 Yeni Gelişme

20 Nisan 2020

Tüm dünyanın mücadele ettiği Koronavirüs’e karşı geliştirilen yeni teknolojiler ve araştırmalar bize neleri doğru, neleri yanlış yaptığımızı söylüyor.

Peki Koranavirüs’e karşı iş dünyası ve insanlar nasıl birlikte duruyor?

Hızlı Tespit

Oxford Üniversitesi’ndeki bilim insanları, mevcut yöntemlerden üç kat daha hızlı sonuç veren yeni bir Koronavirüs testi geliştirdi. Bu test enfeksiyonu erken aşamalarda tespit edebiliyor ve hızlı müdahale ile COVID-19 hastalığına yol açan virüsün yayılımını azaltabiliyor. En önemlisi de özellikle kırsal alanlardaki sağlık merkezleri ve çalışanları için kullanım kalaylığına sahip olması.

Oxford testinde hem hastaları test etmek hem de test sonuçlarını yorumlamak için nispeten daha basit ekipmanlar kullanılıyor. Çin’in Suzhou kentindeki Oxford araştırma ekibinin yardımcı lideri Profesör Wei Huang’a göre; “Bu yeni testin güzelliği, SARS-CoV-2 (COVID-19) RNA’sını ve parçalarını tanıyabilen tasarımında yatmaktadır.”

İyilik için Teknoloji

Amerikan teknoloji şirketi Nvidia, COVID-19’un yayılımını önlemek için çalışan tüm araştırmacılara, genomdizileme aracı Parabricks’e ücretsiz erişim sağlıyor.

Parabricks, Koronavirüs genomunun günler süren analizini birkaç saate kadar düşürebiliyor. Tedaviler ve aşılar üzerine çalışan bilim insanları virüsün genetik yapısını ve etkilediği hastaların genlerini ne kadar hızlı analiz ederlerse, o kadar çabuk etkili ilaçlara ve bağışıklık koruması aşamasına geçebiliyorlar.

Bu teknoloji, araştırmacıların virüsün evrimini, bazı semptomlara sebep olan ve insanlarda bulaşıcılığı tetikleyen belirli özellikleri anlamlarına yardımcı oluyor.

Temiz Hava

Open Source Ventilator Ireland adlı yeni bir girişim; düşük maliyetli, montajı kolay bir acil durum ventilatörü geliştirmek için dünyadaki mühendislerle, tasarımcılarla ve tıbbi ürün sağlayıcılarıyla birlikte çalışıyor.

Küresel sağlık sistemleri, durumu kritik COVID-19 hastaları için hayati önem taşıyan ventilatörlerin tedariği konusunda sıkıntı yaşıyor.

Bir mühendis ekibi, açık kaynaklı ve herkesin katkıda bulunabileceği bir proje üzerinde çalışıyor. Mühendis ekibi herkesin katkıda bulunabileceği açık kaynaklı tasarımları erişime açıyor. En hızlı üretim için 3D baskı ve fabrika üretimi parçalar üzerine çalışıyorlar.Projenin kurucusu Colin Keogh, “Üzerinde çalıştığımız proje acil bir girişim” diyor. “Mümkün olan en iyi ürünü elde etmek için en kısa sürede çözümler geliştirmeye çalışıyoruz.”

Umut Verici Araştırma

Farmasötik araştırmacıları mevcut teknolojilerden ve olanaklardan faydalanarak COVID-19 için tedaviler ve aşılar geliştirmek üzerine çalışıyor.

Gilead Sciences, hastanede daha kısa süre kalınması amacıyla tasarlanan, sağlık sistemleri üzerindeki yükü hafifletilecek bir ilacın 3. faz denemesinde. Moderna, COVID-19’un genom diziliminin tanımlamasından sadece 42 gün sonra bir aşı adayı buldu.

Sağlık haber sitesi STAT’ın yakın zamanda derlediği listede başka birçok potansiyel tedavi ve aşı bulunuyor.

Damıtma Toplulukları Desteği

İngiltere’de ve ABD’de birçok damıtım fabrikası Koronavirüs’e karşı mücadelede önem taşıyan ve yüksek talep gören alkol bazlı el dezenfektanı üretmeye başladı.

Koronavirüsün yayılımını kontrol etmede el hijyeni yüksek önem taşıyor. CDC buna “Hastalanıp etrafınızdakilere mikrop yaymamak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri” diyor. COVID-19 nedeniyle oluşan küresel korku ise el dezenfektanlarının tükenmesine ve fiyatlarının artmasına neden oldu.

Bunun ardından İngiltere ve ABD’deki birçok damıtım fabrikası Koronavirüs’ün yayılımına karşı alkol bazlı el dezenfektanı üretmeye başladı. Damıtıcılar, el dezenfektanı üretmeye ve bunları lokal olarak dağıtmaya başladı.

New York eyaletinde Copperstown içki fabrikasının sahibi Gene Marra, %80’lik saf alkol, xanthan sakızı ve su kullanarak küçük partiler halinde solüsyonlar hazırlıyor. Birleşik Krallık’ta ise Lincoln Gin sahibi Matt Felgate, ”Elimizde varolan kaynakları, yani yüksek dereceli alkolleri kullanarak ürettiğimiz el dezenfektanları ile toplum sağlığına katkıda bulunmaya çalışıyoruz” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.