Covid-19 Sonrası Endüstriyel Dönüşüm Nasıl Olacak?

4 Mayıs 2020

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için devlet yetkilileri tarafından, milyonlarca kişiye evde kalmaları söyleniyor fakat kimileri için evden çalışmak gibi bir seçenek yok. Kamu hizmetlerinin ışıkları açık tutması ve suyun akması gibi, devam etmesi gereken bazı işlemler yavaşlatılamıyor ya da durdurulamıyor. İster ventilatör ve solunum cihazı gibi tıbbi ekipman üretsin ister kağıt havlu, tuvalet kağıdı, gıda mamulü ya da ev eşyası üretsin, endüstriyel üreticiler gibi diğer tüm üreticilere, günün taleplerini karşılayabilmek adına acilen ihtiyaç duyuluyor.

Bu endüstrilerin giderek artan bir kısmı; otomasyon, yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi dijital teknolojiler sayesinde süreçlerini daha da akıllı hale getiriyor. GE Reports, yakın gelecekte ve sonrasında mevcut krizin iş modellerini nasıl etkileyeceği konusunda düşüncelerini paylaşan pazar araştırma firması ARC Danışma Grubu’nun Başkan Yardımcısı Craig Resnick ile görüştü. “Yarının ‘normal’i, bugünkünden tamamen farklı olacak” diyen Resnick’in, krize karşı en hızlı reaksiyonu gösteren şirketlerin uzun vadede kazanacak olan şirketler olduğunu belirttiği görüşmenin detaylarına birlikte göz atalım: 


GE: Endüstrinin salgına karşı ilk tepkisi ne oldu?

Craig Resnick: Salgının küresel ekonomiyi felç edeceğini kimse öngöremedi. İşletmelerin durumu dijital dönüşüm açısından daha iyi değerlendirmesi gerektiği açık çünkü şu an için ileriye yönelik kesin olan tek şey belirsizlik.

GE: Önceye göre nasıl bir fark var?

Craig Resnick: Daha önceden şirketlerin, kasırga, hortum veya sel gibi doğal afetlerde tesis ya da fabrikalarına erişimin kısıtı olabileceği konusundaki endişelerini duyuyorduk; fakat tüm ülkeler kilitlendiğinde tedarik zincirinde gerçek zamanlı olarak görünür olmayı nasıl başarabilirsiniz ki? Personeliniz olmadan işlerinizi nasıl devam ettirebilirsiniz?

GE: Sektörler tarafından reaksiyonlar nasıl?

Craig Resnick: Kağıt hamuru ve kağıt gibi sektörlerden çok fazla çağrı alıyoruz. Ancak bu endüstri ürünleri son kullanım tarihi olmayan ürünler olduğu için şu an talepte büyük bir artış yaşansa da bir süre sonra talep düşmeye başlayabilir. Aynı zamanda Amazon gibi eve sipariş getiren firmalara talep de artıyor ve bu durum endüstrilerin üretmeleri gereken kağıt ürünlerinin türlerini değiştiriyor. Yiyecek ve içecek şirketleriyle birlikte daha az sayıda ilaç şirketi, dağıtım merkezlerini atlayarak ürünlerini ya doğrudan tüketicilere ya da tüketiciye ulaştıran Amazon gibi eve sipariş firmalarına göndermeye başlıyor.

GE: Bu süreç, fabrikaların işleyişini nasıl etkileyecek?

Craig Resnick: Eski günlerde teçhizat donanımını yenilemek için fabrikayı birkaç aylığına kapatırdınız. Şu anki durumda ise neredeyse anlık ihtiyaçlara göre üretim ayarlarınızı değiştirebilmek üzere, fabrika zemininde doğru türde otomatik makinelere sahip olmanız gerekiyor.. En hızlı reaksiyonu gösterenler, uzun vadede kazanacak olan şirketlerdir. Kısa vadede şirketler bu tip projelere para harcamıyor olsa da uzun vadede bunları planlıyorlar. 

GE: Peki bu durumun tedarik zincirleri üzerindeki etkisi ne olacak?

Craig Resnick: Yeni normal, tedarik zincirlerine gerçekten daha fazla baskı yapacak. Büyüklüklerine bakılmaksızın, şirketler bu dijital dönüşüm sürecinde kendini geliştiren tedarikçilerle iş birliği yapacaklardır. Tedarik zincirleri konusunda popüler olan bazı şirketler dahi eğer ki dijital dönüşüme ayak uyduramazlarsa, kendilerinden küçük bir rakibe karşı kaybedecekler.

GE: Otomasyon, iş gücünü etkileyecek mi?

Craig Resnick: Otomasyon, bir robot tarafından yapılabilecek bazı repetitif işleri ortadan kaldırabilir; yine de bu dijital altyapıyı desteklemek için ortaya çıkan teknoloji işlerinin sayısı artacaktır. İleriki zamanlarda, üretim ve imalat alanlarında güçlü bir insan unsuru gerekecek, sadece rolü farklı olacak.

GE: Endüstrinin kullanacağı başlıca teknolojiler nelerdir?

Craig Resnick: Yapay zeka kesinlikle kritik öneme sahip. Şirketler, uzun zamandır geçmiş verilerini toplamış olsa da bu verileri işleyecek analitik araçlara hiç sahip olmamışlardı. Şimdi ise tüm bu geçmişe bakıp öngören  bir şekilde analitikle karar verme araçlarına sahipler.
Aynı zamanda, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik de dönüşümsel teknolojiler. Bunu, fabrika zeminindeki verimlilik geliştirmelerine bakarak söyleyebilirim. 40 yıllık bir kariyer geçmişi sonrası emekli olan bir çalışan, ne yapacağını tam olarak biliyor olsa da süreç hiçbir yerde gerçekten belgelenmiyor. Şirketler, bugün, bu bilgileri elde edebiliyor ve işe alımlarda fabrika zemininin sanal ortamda gezilmesine ve adım adım talimat verilmesine olanak tanıyor.
Evde bir şeyleri tamir etmek için izlediğimiz Youtube videoları gibi düşünün. AR ve VR, bu engin deneyimden faydalanamayan insanları eğitebiliyor. Yani, birisi içeri girip benzer düzeyde bir iş yapabilir.

GE: Başka neler görüyorsunuz?

Craig Resnick: Bir diğer büyük teknoloji ise dijital ikiz teknolojisidir. Örneğin, GE gibi bir şirket bir güç türbinini size dijital olarak sunabilir. Sipariş etmeden önce bile yazılım üzerinden simule edebilirsiniz. Dijital ikiz, ürünü uygulama süresini hızlandırmakla birlikte yazılım üzerinde çalıştırmanıza ve servisin ne zamana programlanacağını tahmin etmenize olanak tanır. Herhangi bir tesisin karşılaştığı en büyük sorun, programlanmamış kesinti süresidir. Dijital ikizlerle birlikte internetin öngörücü ve kuralcı analitiklerine sahip olmak, gerçekten geleceğin anahtarıdır.

GE: Bu krizin ötesinde ne bekleyebiliriz?

Craig Resnick: Bu krizin birçok dijital dönüşüm projesini gerçekten hızlandıracağını düşünüyorum. Her zamanki gibi bir iş olmayabilir; fakat gelişecek şirketler, bu dijital dönüşümle ilerleyerek en iyisini yapan şirketler olacaktır. Kısa vadede olumsuz bir tablo sergiliyor gibi görünse de dijital dönüşümü benimseyen şirketler, her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri döneceklerdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.