COVID-19 ile Mücadelede Yeni Adım: “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” Sistemi

22 Mayıs 2020

COVID-19 ile mücadeleyi bir adım ileriye taşıyan Türkiye’nin ilk “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Rotary 2420. Bölge’nin bağışları ve GE Sağlık Türkiye’nin desteğiyle  hizmete girdi.  Bilgisayarlı Tomografi (CT) teknolojisini kullanan bu yenilikçi çözüm, COVID-19’a atfedilebilen viral pnömoni tanılanmasına yardımcı oluyor. 

Proje dahilinde, tam yalıtımlı modüler konteyner, stratejik açıdan önemli bir bölge olan Cerrahpaşa Hastanesi Acil Servisi bahçesine geçici olarak yerleştirildi. Montajının tamamı Ankara’da yapılan ve Turmaks firmasının desteğiyle özel olarak üretilen “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi ile COVID-19 virüsüne yakalandığından şüphelenilen kişiler, hastaneye gitmeden test edilebiliyor. Doktorlar saniyeler içerisinde hastalarının akciğer tomografisini çekebiliyor ve bu sayede enfeksiyon kontrolünün daha iyi bir şekilde yapılması öngörülüyor. Günde 100’den fazla hastaya hizmet vermesi beklenen sistem, hastanede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarına ek bir korumayı da beraberinde getiriyor.

Proje ortaklarının üç büyük ismi, COVID-19’la mücadelede büyük bir gelişme olan “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi ile ilgili şöyle açıklamalarda bulunuyor: 

“Klinik tedavi uzmanlarının dünyanın dört bir yanında potansiyel COVID-19 hastaları için yorulmadan öncelik saptaması yaptığı, belirtileri takip ettiği ve yoğun bakım ünitelerindeki hastaların durumunu yönettiği bugünlerde bilgisayarlı tomografi sistemleri önemli bir rol oynuyor.  Türkiye’ye ve en ön safta yer alan sağlık çalışanlarımıza, hastaları ve klinik tedavi uzmanlarını güvende tutan bu yenilikçi çözümle destek olabilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu projedeki iş ortaklarımız olan Turmaks ve Bayer firmalarına desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.”
GE Sağlık Türkiye ve İran Genel Müdürü Nael Dabbagh

“Koronavirüs ailesinin insanları etkileyen 7. türü olan COVID-19, özellikle akciğer tutulumu göstermekte ve oluşturduğu pnömoni bulgularıyla bilgisayarlı tomografi incelemeleri ile görüntülenebilmektedir. Kan testleri kesin tanı kriteri olmakla birlikte test sonuç süresi sıklıkla en az 6 saat, bazı hastalarda ise 1 günü aşabilmektedir. Bu süreçte hastalar tipik bilgisayarlı tomografi bulguları ile tanılanabilmekte ve hastaların erken izolasyonu ve erken tedavisi sağlanabilmektedir.”
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC), Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Kızılkılıç

“Dünyanın en eski ve en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olan Uluslararası Rotary olarak, İnsanlığa Hizmet felsefesi İle odaklandığımız 6 ana hizmet başlığımız vardır ve bunların bir tanesi de ‘Hastalıklar ile Mücadeledir’. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bağışladığımız Konteyner Bilgisayarlı Tomografi Sistemi projesi de bu ana başlığımız çerçevesinde planlanmış bir projedir. Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren 69 Rotary Kulübümüzün ve Uluslararası Rotary Vakfımızın katkıları  ile hayata geçirilen bu anlamlı projeye vermiş oldukları destekler için GE Sağlık, Turmaks, Bayer ve Nokia firmalarına şükranlarımızı sunarız.”
Uluslararası Rotary 2420. Bölge Dönem Guvernörü Nezih Bayındır 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.